افغانستان

 1. مرسل سیاس

  فعال حقوق بشر

  هرات

  در این مطلب که برای صفحه ناظران بی‌‍بی‌سی فرستاده شده، نویسنده معتقد است که تجلیل از ۸ مارچ/مارس؛ روز جهانی همبستگی زنان را در افغانستان در محدودیت مراسم رسمی "نمادین" است. به عقیده نویسنده تجلیل از روز زن باید به چالش کشیدن واقعیت‌های زندگی زنان افغانستان باشد.

  خبر کامل
  next
 2. Video content

  Video caption: طرح آمریکایی‌ها برای افغانستان؛ امرالله صالح می‌گوید محال است امضا کند

  وزارت خارجه افغانستان گفته که طرح آمریکا برای تشکیل دولت انتقالی صلح را بررسی می‌کند.

 3. .

  زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان در راولپندی دیدار و درباره روند صلح افغانستان با او گفتگو کرده است. ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز حضور داشته است.

  خبر کامل
  next
 4. فرانسه جایزه‌ سیمون وی را به حبیبه سرابی اهدا می‌کند

  سفارت فرانسه در کابل اعلام کرده به مناسبت هشت مارس، روز جهانی همبستگی زنان، "جایزه‌ سیمون وی جمهوری فرانسه برای زنان" به حبیبه سرابی، عضو هیأت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان اهدا می‌شود.

  حبیبه سرابی قبلا به عنوان اولین والی زن در افغانستان در بامیان و وزیر زنان نیز کار کرده است.

  سیمون وی، زن بهودی فرانسوی بود که از‌ اردوگاه آشویتس نازی جان سالم به در برد و وزیر بهداشت فرانسه شد. خانم وی نخستین رئیس پارلمان اروپا بود و در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷ درگذشت. در فرانسه از او به عنوان قهرمان پیروزی زنان در تصویب قانون حق سقط جنین، و یکی از زنان تأثیرگذار یاد می‌شود.

  سفارت فرانسه در کابل گفته که این جایزه به افراد و گروه‌هایی که در زمینه حقوق زنان کار کرده اند، اهدا می‌شود.

  View more on twitter
 5. غنی: پاکستان به این جنگ اعلام نشده پایان بدهد

  افغانستان

  محمد اشرف غنی،‌ رئیس جمهوری افغانستان امروز گفته که پاکستان باید به این "جنگ اعلام نشده" خاتمه دهد و افغانستان آزاد، مستقل و دمکراتیک را بپذیرد.

  آقای غنی صبح امروز در مراسم اختتامیه کنفرانس منطقه‌ای "امن و ثبات" همچنین گفت که آوردن تغییرات اساسی در زندگی مردم دو سوی سرحد و گسترش تجارت خواست دو کشور است.

  در این مراسم که در ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد، شماری از بزرگان و زنان از جنبش تحفظ پشتون و حزب عوامی ملی از ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان حضور داشتند.

 6. صالح: طالبان بیشترین شمار روحانیون و روشنفکران را کشته‌‌اند

  افغانستان

  امرالله صالح،‌ معاون اول ریاست جمهوری افغانستان طالبان را متهم کرده که در مدت ۲۰ سال گذشته روحانیون و روشنفکران را بیشتر از حکومت چپ‌گرای این کشور و نیروهای شوروی در سالهای اشغال افغانستان کشته بودند.

  آقای صالح امروز در مراسم سالگرد وفات مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین رئیس جمهوری افغانستان گفت که در چند ماه اخیر، طالبان ۶۰ فعال مدنی، خبرنگار، قاضی و دادستان ترور کرده‌اند.

  به گفته او برای هیج کسی پنهان نیست و تمام مدارک نشان می‌دهد که "عامل آن طالبان بوده‌اند."

  طالبان دست داشتن در ترورهای هدفمند را رد کرده است.

  حکومت چپگرای افغانستان که از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۷۱ قدرت را در این کشور بدست داشت، متهم به کشتار روحانیون و روشنفکران معترض است.

 7. امرالله صالح

  معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به نامه وزیر امور خارجه آمریکا به محمد اشرف غنی گفت که از این نامه دولت نگران نیست و در موضع آن تغییری نخواهد آمد. در این نامه دیروز افشا شد، آنتونی بلینکن بر ضرورت فوری "راه حل سیاسی" برای آینده افغانستان و به نتیجه رسیدن روند صلح تاکید کرده است.

  خبر کامل
  next
 8. یک دادستان در کابل کشته شد

  .

  پلیس کابل از ترور یک دادستان صبح امروز در ناحیه پنجم شهر کابل خبر داده است. او هنگامی که به سوی دفتر کارش می‌رفت، هدف حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفت.

  به گفته دادستانی کل افغانستان، میرویس صمدی، دادستان آمریت نظارت بر امور تحقیق و تنفیذ احکام ریاست دادستانی زون غرب کابل اعلام کرده است.

  دادستانی کل افغانستان گفته هیاتی را برای بررسی این رویداد تعیین کرده است.

  دو روز پیش هم سیدمحمود سادات، رئیس دادستانی بخش مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند کشته شد.

  افغانستان، ترور دادستان
 9. دومین محموله واکسن کرونا به افغانستان رسید

  View more on twitter

  بر اساس برنامه کوواکس، ۴۶۸ هزار دوز واکسن کووید-۱۹ به دولت افغانستان تحویل شده است؛ این محموله امروز از هند به کابل منتقل شد.

  این دومین بسته واکسن کرونا است که به افغانستان می‌رسد. پیش از این هند نیز ۵۰۰ هزار دوز واکسن به افغانستان داده بود.

  صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که این بسته جدید حاوی واکسن کویشیلد ازانستیتوی هندی آسترازینکا سیروم در بمبئی به افغانستان منتقل شده است.

  کوواکس برنامه همکاری میان چند نهاد بین‌المللی از جمله یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و اتحادیه جهانی واکسن است.

  وزارت صحت عامه پیش از این گفته که کواکس قرار است شانزده میلیون دوز واکسن کرونا برای این کشور تهیه ‌کند.

  هزینه این ۱۶میلیون دوز را اتحاد جهانی واکسن ( GAVI) می‌پردازد و این مقدار واکسن برای ۲۰ درصد از جمعیت این کشور در نظر گرفته شده است.

  برنامه واکسیناسیون در این کشور آغاز شده و تا کنون نزدیک به ۳۴ هزار نفر واکسینه شده‌اند.

 10. کمیته مصونیت خبرنگاران افغان: حضور زنان در رسانه‌ها ۱۸ درصد کاهش یافته

  افغانستان، خبرنگاران زن

  کمیته مصونیت خبرنگاران افغان همزمان با هشتم مارس، روز همبستگی زنان، اعلام کرد که طی شش ماه گذشته حضور زنان در رسانه‌ها ۱۸ درصد کاهش یافته است؛ موضوعی که به گفته این نهاد، حاکی از وخیم شدن وضعیت کار خبرنگاری در افغانستان است.

  این نهاد همچنین گفته که در نتیجه یک ارزیابی که در سراسر این کشور انجام داده دریافته که بیش از ۳۰۰ زن خبرنگار و کارمند رسانه، به دلایل تهدیدات امنیتی به خصوص قتل‌های هدفمند، مشکلات مالی رسانه‌ها و دریافت مزد کم شغل شان را ترککرده و یا از دست داده‌اند.

  به گفته این نهاد در نیمه نخست سال جاری خورشیدی، ۱۶۷۸ زن در رسانه‌ها کار می‌کردند که حالا این رقم به ۱۳۷۷ نفر رسیده که نشان دهنده ۱۸ درصد کاهش است.

  بیشترین زنان در رسانه‌ها به ترتیب در ولایت‌های کابل، هرات و بلخ حضور دارند و لوگر تنها ولایتی است که در آن یک زن مصروف کار رسانه‌ای است. در پنج ولایت این کشور هیچ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن حضور ندارند. ‌

  این نهاد گفته که امسال چهار خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن در حملات مستقیم، هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند و این موضوع تاثیرات منفی روی کار خبرنگاری برای زنان گذاشته است.