فضا

 1. جاناتان آموس

  خبرنگار علمی بی بی سی

  Artwork: Rover

  سال آینده در چنین روزهایی یک کپسول حاوی مریخ‌نورد بعدی آمریکا سفر دلهره آور هفت دقیقه ای در اتمسفر مریخ را شروع خواهد کرد تا بر سطح این سیاره فرود آید. کاوشگر تازه ماموریتی کاملا متفاوت از ماموریت های قبلی را نوید می دهد.

  خبر کامل
  next
 2. پالاب گوش

  خبرنگار علمی بی‌بی‌سی

  Alien says Hi

  رئیس یکی از رصدخانه‌های ملی آمریکا می‌گوید که جست‌وجو برای یافتن موجودات هوشمند در دیگر نقاط جهان را باید جدی‌تر گرفت.

  خبر کامل
  next
 3. فضا

  فرمانده نیروی فضایی آمریکا می‌گوید دو ماهواره روسی در 'رفتاری غیرمعمول و نگران کننده' در حال تعقیب یک ماهواره آمریکایی در مدار زمین هستند. ژنرال جان ریموند، فرمانده این نیروی تازه تاسیس ارتش آمریکا گفته است این دو ماهواره روسیه به یک ماهواره جاسوسی آمریکا بسیار نزدیک شدند.

  خبر کامل
  next
 4. کارلوس سرانو

  بی‌بی‌سی

  Aerial view of the FAST telescope

  تلسکوپ رادیویی فاست (FAST) به عرض ۵۰۰ متر که به "چشم آسمان" چین معروف است، تازه‌ترین ابزاری است که فضانوردان برای کاوش در جهان به منظور کشف اسرار بزرگ کیهانی مورد استفاده قرار داده‌اند. اما در مورد این ابزار قدرتمند که توانی دو برابر نزدیک‌ترین رقیبان خود دارد، چه می‌دانیم؟

  خبر کامل
  next
 5. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به پرتاب ناموفق ماهواره ظفر از سوی ایران، این اقدام را تلاش تحت پوشش تهران برای پیش‌برد برنامه موشک‌های بالستیک خود خوانده و وعده داده که فشارها بر این کشور را افزایش دهد.

  خبر کامل
  next
 6. Video content

  Video caption: پرتاب کاوشگر سولار اوربیتر به امید برملا کردن اسرار خورشید

  یک کاوشگر جدید با هدف مطالعه و تحقیق بر روی خورشید به فضا پرتاب شد.

 7. سولو

  مدارگَرد خورشید (سولار اوربیتر یا سولو) به فضا پرتاب شد. قرار است سولو در مدار خورشید مستقر شود و با چند دوربین‌ و حسگرهای متعدد از سطح و دو قطب آن تصویربرداری و اطلاعات جمع‌ کند. محققان امیدوارند با اطلاعاتی که سولو به زمین مخابره می‌کند، بتوانند طوفان‌های خورشیدی را پیش‌بینی کنند و مدلی دقیق‌تر از تحولات خورشید تهیه کنند.

  خبر کامل
  next
 8. Video content

  Video caption: ایران می‌گوید ماهواره را روانه فضا می‌کند

  بعد از دو بار تأخیر در پرتاب ماهواره ظفر در یک هفته گذشته، وزیر ارتباطات ایران گفته است که این ماهواره امروز پرتاب خواهد شد.

 9. Video content

  Video caption: ماموریت ناسا و اروپا برای کسب اطلاعات بیشتر از خورشید

  آژانس فضایی اروپا با مشارکت ناسا به زودی ماموریتی را شروع خواهد کرد که ما را قادر می‌کند تا اطلاعات‌مان درباره خورشید متحول شود.

 10. پاول رینکن

  سردبیر علمی سایت بی‌بی‌سی

  کریستینا کوک

  کریستینا کوک، فضانورد ناسا، توانسته است طولانی‌ترین سفر فضایی توسط یک زن را به پایان برساند. خانم کوک به مدت ۳۲۸ روز در ایستگاه بین المللی فضایی بود و به این ترتیب رکورد قبلی اقامت در فضا را که پیش از این در اختیار پگی ویتسون دیگر فضانورد آمریکایی بود، شکست.

  خبر کامل
  next