انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان ۱۳۹۸

 1. نکیلاس کی نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان

  نیکلاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در امور افغانستان، در گفتگوی ویژه با بخش فارسی بی‌بی‌سی، کمیسیون انتخابات افغانستان را به اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری تشویق کرد. او همچنین از نامزدان و فعالان سیاسی خواست به تصمیم کمیسیون احترام بگذارند.

  خبر کامل
  next
 2. دوستم

  ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهایی امریکایی و ناتو در افغانستان و اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع با ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان در شهر شبرغان، مرکز جوزجان دیدار کردند. آقای دوستم پس از این دیدار در صحبت با رسانه‌ها گفت در این دیدار بیشتر روی امنیت شمال افغانستان صحبت کرده‌اند.

  خبر کامل
  next
 3. Video content

  Video caption: تظاهرات طرفداران عبدالله عبدالله در شمال افغانستان

  امروز ولایت های تخار و فاریاب در شمال افغانستان شاهد اعتراض هزاران نفر از هواداران تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله بود.

 4. تخار

  تظاهرات هواداران تیم انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله، از نامزدان پیشتاز انتخابات افغانستان پس از کابل و بغلان، امروز در ولایات شمالی تخار و فاریاب برگزار شد. شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز اعلام کرد نتیجه انتخابات هر چه باشد، نمی‌پذیرند و ایجاد حکومت مشارکت ملی را پیشنهاد می‌کنند. کمیسیون انتخابات می‎‌گوید در تلاش رفع بن‌بست و اعلام نتیجه ابتدایی اند.

  خبر کامل
  next
 5. افغانستان

  کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به تظاهرات روز گذشته هواداران ستاد انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان گفته که بدون بررسی و بازشماری نمی‌تواند، آرا را باطل کند.

  خبر کامل
  next
 6. Video content

  Video caption: 'هواداران عبدالله عبدالله در خیابان‌های کابل در اعتراض به 'قانون شکنی انتخاباتی

  هزاران نفر از هواداران ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، در اعتراض به آن‌چه قانون‌شکنی کمیسیون انتخابات می‌خوانند، در کابل تظاهرات کردند.

 7. افغانستان

  حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید هیچ نامزدی توقع نداشته باشد که آرای انتخابات ریاست جمهوری که بررسی‌نشده، خلاف احکام قانون انتخابات باطل اعلام شود. در همین حال شماری از نامزدان معترض مانع روند بازشماری آرا در هفت ولایت شده‌اند.

  خبر کامل
  next
 8. افغانستان

  ژنرال مارک مایلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از احتمال رسیدن به یک توافق صلح با گروه طالبان در آینده نزدیک خبر داده است. به نقل از خبرگزاری رویترز آقای مایلی این اظهاراتش را روز گذشته (چهارشنبه ۶ قوس/آذر) در اولین سفرش به افغانستان ابراز کرده است.

  خبر کامل
  next
 9. کامبیز رفیع

  تحلیلگر

  عبدالله

  متنی که معاون اول تیم انتخاباتی دولت‌ساز، امرالله صالح در فیسبوک منتشر ساخت و در آن مدعی شد که از صحبت‌های نژادپرستانه‌ یکی از اعضای تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله سندی در دست دارد و واکنش تیم ثبات و همگرایی به آن، هر دو با ادبیاتی صورت گرفتند که با مصلحت‌گرایی در سیاست افغانستان چندان سازگار نیستند. این بار، تنش‌های دو تیم پیش‌تاز گویا به سطحی پایین‌تر نزول کرد و به این نگرانی دامن زده که به گونه‌ ای چالش‌برانگیزی هنجارهای اجتماعی را نادیده می‌گیرند.

  خبر کامل
  next
 10. غنی

  محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح "کمپین شانزده روزه محو خشونت علیه زنان" در کابل گفت "فرهنگ عمومی و ملی" در قبال زنان در این کشور باید تغییر کند. آقای غنی اضافه کرد که فضای همکاری با زنانی که پست‌های دولتی را در حکومت قبول می‌کنند، باید تغییر کند.

  خبر کامل
  next