کاخ نیاوران به روایت آخرین ملکه ایران

٥٠ سال پس از ساخته شدن کاخی که روزگاری نمادی از معماری اصیل ایرانی و ساختمان سازی مدرن بود، خبرها حاکی از آن است که حال کاخ نیاوران خوب نیست.

بر اساس گزارش‌ها ترک‌های عمیقی بر بدن کاخ نشسته و آینده‌اش را در خطر قرار داده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تهران گفته احداث یک مرکز خرید بزرگ و گود برداری عمیقش در جنوب کاخ نیاوران ، باعث این ترک ها شده است.

"اطلس‌مال" یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های شهری تهران است که ۱۹ طبقه واحدهای اداری و تجاری و زیربنای کل ۱۳۶‌هزارو۹۶۶متر درمحل پارکینگ سابق پارک نیاوران ساخته شده است.

احداث چنین بنای عظیمی درچند قدمی کاخ موزه نیاوران اعتراض برخی کارشناسان و اعضای شورای شهر را به ‌همراه داشته اما نتوانسته مانع از ادامه این پروژه بشود.

اکنون معاون وزیر راه ایران نیز گفته که این مرکز تجاری، تیشه بر ریشه کاخی زده که به خودی خود به دلیل بنا شدن بر روییکی از عمیق‌ترین گسل تهران، گسل نیاوران، بنای حساسی بوده است.

رییس پروژه اطلس مال البته گفته ترک های این بنای تاریخی، ربطی به این پروژه ندارد.

توضیح تصویر،

فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران

کاخ نیاوران قرار نبود محل زندگی خانواده سلطنتی ایران باشد اما آنطور که آخرین شهبانوی ایران، فرح پهلوی، می‌گوید کمبود فضا در محل کاخ اختصاصی، در نزدیکی کاخ مرمر، سبب شد تا این کاخ محل سکونت خانواده پهلوی بشود. کاخ نیاوران را مهندس عزیز فرمانفرماییان طراحی کرد و در بنایش معماران و هنرمندان بسیاری سهم داشتند.

ساختمان دیگر در آن محدوده، کاخ صاحبقرانیه است که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده بود و بعدا بی استفاده رها شده بود. با همت فرح پهلوی، این بنا هم بازسازی شد و به محل کار محمدرضا شاه پهلوی تبدیل شد و بر آن نام کاخ جهان‌نما گذاشتند.

علی همدانی خبرنگار بی‌بی‌سی در گفتگو با فرح پهلوی به روزهایی برگشته که این کاخ ساخته شده است.

این گزارش در برنامه چشم‌انداز بامدادی بیست و دوم مهر ۱۳۹۵ (سیزدهم اکتبر ۲۰۱۶) پخش شده است.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.