۳۷ درجه: بهداشت و سلامت

مهمترین خبرها

 • 37 درجه

  سینوفارم یا آسترازنکا؟ وزنه سبک یا سنگین، کدام برای عضلات‌مان بهتر است؟

 • آیا خوردن زیاد میوه مضر است؟ همه چیز درباره عفونت قارچ سیاه و کرونا

  آیا خوردن زیاد میوه مضر است؟ همه چیز درباره عفونت قارچ سیاه و کرونا

 • سیگار خطرناک‌تر است یا قلیان؟ و تاثیر رمدسیویور در درمان کرونا

 • داروی کرونا در معتبرترین بیمارستان‌های دنیا

 • حداکثر چند فنجان قهوه در روز؟ درمان کرونا با طب سنتی یا مدرن؟

  خیلی از شما از ما پرسیدید آیا طب سنتی و داروهای گیاهی می تونند به اندازه داروهای مدرن در درمان کرونا موثر باشند یا نه؟

 • درمان لکنت و بایدها و نبایدهای برخورد با افراد دارای لکنت

  در این برنامه به این سوالها جواب می دهیم: لکنت چرا اتفاق میفتد و موثرترین درمانها برای لکنت چیست؟ گفتاردرمانی در چه سنی باید انجام بشود تا لکنت بطور کامل درمان شود؟ والدین چه نکاتی باید رعایت کنند تا لکنت بچه را به کمترین حد ممکن برسانند؟ چه کار کنیم که لکنت در جامعه به عنوان یک تفاوت گفتاری پذیرفته بشود؟ تخصصان این برنامه دکتر حمید کریمی، خانم سعیده احمدی، بهار ملایی.

 • میانبرها برای سوزاندن چربی، کرونای طولانی و راه‌های جلوگیری از مشاجره

  در این برنامه می گوییم که کرونای طولانی چیست و چرا علایم بعضی‌ها ماه‌ها بعد از ابتلا، بهبود پیدا نمی‌کند؟ دکتر فرین کمانگر متخصص همه‌گیرشناسی از دانشگاه مورگان آمریکا به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهند. نازنین معتمدی ۹ میانبر به ما نشان می دهد که به سوزاندن چربی های دور شکم کمک می کنند. نجمه تن‌ساز مربی بدنسازی چند نمونه از حرکات تناوبی با شدت بالا را نشان می‌دهد که یکی از موثرترین راه‌های سوزاندن چربی است. . همین طور به این سوال جواب می‌دهیم که آیا این درست است که وقتی سرما خورده‌ایم نباید ورزش کنیم؟ و در نهایت لیگی وب نویسنده کتاب تاب‌آوری توضیح می‌دهد که چه کار کنیم که اختلاف نظر تبدیل به مشاجره و دعوا نشود.

 • برای تزریق واکسن آنفولانزا هنوز وقت هست؟ بجای دو نفر خوردن در دوران بارداری؟

  در این قسمت از برنامه ۳۷ درجه به این سوالات پاسخ می‌دهیم: آیا الان برای تزریق واکسن آنفولانزا دیر هست یا خیر؟ چطور واکسن آنفولانزای تقلبی را تشخیص بدهیم؟ ورود همزمان ویروس آنفولانزا و کرونا در بدن چه عوارضی دارد؟ کلاس شادی در مدرسه برای مقابله با اضطراب شدیدی که کرونا در کودکان ایجاد کرده. آیا این درست است که خانم حامله باید به اندازه دو نفر غذا بخورد؟ برای افزایش قدرت تحمل و تاب آوری چطور باید از خودمون مراقبت کنیم؟ مجری و تهیه‌کننده ارشد این برنامه نازنین معتمدی است و مهمان این برنامه دکتر کیوان زندی، استادیار ویروس‌شناسی دانشگاه اموری آمریکا هستند.

 • قیمت هر دوز واکسن کرونا، خطر شستن مرغ قبل از پختن و تبدیل مشکل به فرصت

  واکسن با چه قیمتی به شما در ایران و افغانستان می رسد؟ اگر ایران پول پیش خرید واکسن های کرونا را ندهد آیا نهادهای جهانی بهداشت، واکسن را در اختیارش قرار می دهند؟ چرا شستن مرغ قبل از پختن بسیار خطرناک است؟ آیا اگر آدامس را قورت بدهیم، آدامس سالها در دستگاه گوارشمان باقی می ماند؟ و چطور مشکلات زندگی را تبدیل به فرصت کنیم؟

 • بهترین روش برای برداشتن خال کدام است؟

  در این برنامه به خبرهای خوشی می‌پردازیم که در مورد واکسن کرونا در روزهای اخیر شنیدیم. دکتر حمیدرضا ستایش، کارشناس بهداشت عمومی از اتحادیه جهانی واکسیناسیون به شما می‌گوید آیا این واکسن‌ها برای همه عمر در بدن ایمنی ایجاد می کند؟ و اگر ویروس کرونا جهش پیدا کرد آیا این واکسنها بی اثر می‌شوند؟ نازنین معتمدی، تهیه‌کننده برنامه ۳۷درجه برای یافتن خال‌‌های مشکوک زیر دستگاه خالیاب میرود و به این سوال پاسخ می‌دهد که بهترین روش برای برداشتن خال کدام، چه برای درمان چه برای زیبایی کدام است؟

 • چطور نگذاریم اختلاف‌نظر به دعوا برسد؟

  چه کار کنیم که یک اختلاف‌نظر ساده تبدیل به مشاجره و دعوا نشود؟ لیگی وب، نویسنده کتاب «تاب‌آوری» در این برنامه ۳۷ درجه، تکنیک‌هایی را به ما یاد می‌دهد که بتوانیم شرایط بحرانی را راحت‌تر و سازنده‌تر مدیریت کنیم. برنامه ۳۷ درجه، چهارشنبه‌ها یک هفته در میان از تلویزیون بی‌بی‌سی پخش می‌شود. قسمت‌هایی از برنامه را می‌توانید در اینستاگرام با #۳۷درجه دنبال کنید.

 • میان‌برهای سوزاندن چربی

  کرونای طولانی چیست؟ چرا علایم بعضی‌ها ماه‌ها بعد از ابتلا، بهبود پیدا نمی کند؟ نازنین معتمدی ۹ میانبر به ما نشان می دهد که به سوزاندن چربی های دور شکم کمک می کنند. همین طور به این دو سوال جواب می‌دهیم که آیا این درست است که وقتی سرما خورده‌ایم نباید ورزش کنیم؟ و چه کار کنیم که اختلاف نظر تبدیل به مشاجره و دعوا نشود؟

 • راه‌های ترشح هورمون‌های شادی‌آور بدون استفاده از قرص

  چطور می‌توانیم بدون خوردن قرص، به ترشح هورمون های به اصطلاح شادی‌آور کمک کنیم؟نازنین معتمدی توضیح می‌دهد.

 • همه چیز درباره درمان افسردگی

  چرا بطور میانگین در دنیا ده سال طول می کشد تا فرد افسرده به پزشک مراجعه کند؟ چرا به راحتی برای سرماخوردگی و سرگیجه سراغ پزشک میرویم اما برای افسردگی، نه؟ در صورتی که افسردگی کاملا قابل درمان است؟ روشهای درمان افسردگی در بریتانیا و ایران چه تفاوتی با هم دارند؟ چه چیزهایی را نباید به فرد افسرده گفت؟

 • با چه جملاتی مرگ اطرافیان را برای کودک‌ما‌ن توضیح بدهیم

  آیا درست است مثلا بگوییم بابابزرگ به آسمان رفته؟ یا رفته سفر به جای دور؟ در گزارشی از نازنین معتمدی به این موضوع می پردازیم و دکتر هادی شاکر فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان مفصل این بحث را باز می کنند.

 • از لندن تا پاریس با مدیر اخبار بی‌بی‌سی، تاثیر دوچرخه سواری بر خلق‌وخو

  به امیر عظیمی رییس خبر بی بی سی فارسی سه روز مرخصی دادیم و از صندلی ریاست او را روی زین دوچرخه نشاندیم تا ببینیم چقدر دوچرخه سواری روی سلامت روان و حال ما اثر می گذارد.

 • قرصی در داروخانه‌های ایران که احتمال سکته را ۵۰ درصد کم می‌کند

  قرصی که می تواند احتمال سکته قلبی و مغزی را تا پنجاه درصد کاهش دهد. دانشمندان ایرانی برای اولین بار این قرص را روی هزاران نفر آزمایش کردند و نتیجه گرفتند. در این برنامه مصاحبه ای کردیم با یکی از محققان که روی قرص ترکیبی 'پلی پیل' کار کردند.

 • سلامت جنسی: اختلال عدم نعوظ در مردان و دلایل آن

  دکتر سارا ناصرزاده پژوهشگر و روان درمانگر جنسی در برنامه 37 درجه به سوالات شما در مورد اختلال نعوظ پاسخ می دهد.

 • ختنه پسران برای سلامتی مفید یا باوری غلط؟

  آیا ختنه مردان از نظر پزشکی مفید است و احتمال عفونت‌های ادراری و سرطان تناسلی را کم می کند یا این یک باور غلط است؟

 • سوئیس درجه خلوص قرص‌های اکستازی را آزمایش می‌کند

  مصرف قرص‌های شادی‌آور مثل اکستازی در اکثر کشورهای جهان و حتی در ایران رایج است. اما این قرص‌ها همچنان به صورت غیرقانونی تولید، توزیع و مصرف می‌شوند و به همین خاطر بعضی از این قرص‌ها تقلبی یا ناخالص هستند که می تواند خطرناک باشد. سوئيس تصمیم گرفته این قرص ها را برای مصرف کننده ها آزمایش کند تا خطر را به صفر برساند. نازنین معتمدی به سوئیس و یکی از جشن‌های خیابانی آنجا سر زده.

 • چرا استان گلستان ایران بیشترین آمار سرطان مری در جهان را دارد؟

  بیشترین آمار وقوع سرطان مری جهان در استان گلستان ایران است. عوامل بروز کدامند؟راه پیشگیری چیست

 • مخالفان واکسن چه می‌گویند؟

  واکسن چطور بدن را ایمن می‌کند و و اکسیناسیون جمعی یعنی چه؟ آیا افکار ضد واکسن در ایران و افغانستان وجود دارد؟ دکتر حمیدرضا ستایش که سالیان سال است در حوزه سلامت عمومی و بیماریهای عفونی فعالند و چند سالیست که در سازمان اتحاد جهانی برای ایمن سازی کار می کنند به این سوالات جواب می دهند.امیر پیام سری زده به ایالت ایلینوی آمریکا تا ببیند موثرترین شیوه برخورد با مخالفان واکسن چیست؟

 • خونی که شما اهدا می‌کنید چه مسیری را طی می‌کند تا بدست بیمار نیازمند برسد

  نازنین معتمدی این مسیر را دنبال کرده. با یک بار اهدای خون، میتونید جان سه نفر را بصورت بالقوه نجات بدید؟1) از یک واحد خون، هم گلبول قرمز گرفته میشود که در جراحی ها مورد نیاز است. 2)هم پلاسما می گیرند که برای درمان بیماریهای کلیوی و کبدی کاربرد دارد 3)و هم پلاکت که از آن برای درمان برخی سرطانها استفاده می کنند.

 • رایج‌ترین اشتباهات ما در ورزش کدامند

  در این برنامه به رایج ترین اشتباهاتی که در ورزش می‌کنیم می پردازیم. زیر نگاه تیزبین متخصص ها، چند حرکت ورزشی ساده را انجام می دهیم. ببینید شما تا حالا چند تا از این حرکات را غلط انجام می‌دادید؟

 • آیا آنتی اکسیدانها می توانند جلوی روند پیری را بگیرند؟

  نازنین معتمدی برای پیدا کردن جواب این سوال دوازده ھفته زیر نظر متخصصان تغذیه رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان را امتحان کرده.

 • فنتانیل: نبرد ونکوور برای کنترل بدترین اپیدمی موادمخدر در آمریکای شمالی

  در دو دهه گذشته یکی از مهمترین علل مرگهای این چنینی اوردوز با موادمخدر بوده. بنابر گزارش سازمان پزشکی قانونی ایران٬ در سال ۱۳۹۵ حدود ۳ هزار و ۲۰۰ نفر در این کشور بر اثر سوء استفاده از مواد جان دادند که اوردوز عامل مرگ حدود نیمی از این افراد اعلام شده.

 • آیا خالکوبی باعث عفونت و حساسیت پوستی می‌شود؟

  تاثیر خالکوبی روی پوست چیست؟ چه نکات بهداشتی‌ای را باید قبل از خالکوبی کردن مدنظر داشته باشید؟ آیا خالکوبی باعث عفونت و حساسیت‌های پوستی می‌شود؟ از بین بردن خالکوبی با لیزر چه تاثیری روی پوست می‌گذارد؟

 • به بچه‌ام چه بگویم که مورد آزار جنسی قرار نگیرد؟

  تفاوت لمس خوب و بد را چطور به فرزندانمان توضیح بدهیم. چگونه نه گفتن را به آنها بیاموزیم؟ اگر پدر و مادر از کودکی نکاتی مهم را به فرزندشان آموزش دهند، می توانند کاملا جلوی وقوع چنین اتفاقی را بگیرند

 • سکوت انتخابی و درمان آن

  سکوت انتخابی نوعی اختلال است که در آن شخص با وجود اینکه در حالت عادی قادر به تکلم است، در موقعیت‌هایی خاص قادر به حرف زدن نیست. در موقعیت‌هایی خاص قادر به حرف زدن نیست. برای اولین بار به دوربین‌های برنامه 'دنیای ما' بی‌بی‌سی اجازه داده شده تا به یکی از مراکز اردوگاهی درمان فشرده اختلال سکوت انتخابی در نیویورک بروند. نتیجه کار را از زبان کودکانی که این اختلال را دارند و والدینشان در این برنامه می‌بینید

 • دیابت: تشخیص زودهنگام و کنترل موثر آن

  درست است که دیابت درمان قطعی ندارد اما تشخیص زودهنگام و کنترل موثر این بیماری می تواند از بروز بسیاری از عوارض این بیماری جلوگیری کند. دیابت تبدیل به اپیدمی جهانی شده و آمار مبتلایان به دیابت نوع ۲ هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. برنامه پانارامای بی‌بی‌سی انگلیسی به خط مقدم این اپیدمی یعنی شهر بیرمنگام در بریتانیا رفته که از هر ده نفر یک نفر مبتلا به دیابت است

 • پیشرفت چشمگیر در درمان لرزش دست

  در این برنامه 37 درجه از جراحی بی سابقه ای می‌گوییم که می تواند لرزش غیرارادی اندامهای بدن را در بیماران از بین ببرد.

 • آیا انداختن پا روی هم باعث بروز واریس می‌شود؟

  واقعیت علمی یا باور غلط: آیا انداختن پا روی پا باعث بروز واریس می‌شود؟

 • چرا نوجوان‌ها باید صبح‌ها دیرتر به مدرسه بروند؟

  محققان دانشگاه آکسفورد می گویند دبیرستانها حداقل باید دو ساعت دیرتر باز بشوند. چون ریتم بیولوژیکی بدن نوجوانان کندتره و اصرار روی صبح زود بیدار شدن می تواند روی سلامت جسمی و قدرت یادگیری آنها تاثیر بگذارد.

 • چطور جلوی حالت تهوع ناشی از سفر را بگیریم؟

  در این برنامه 37 درجه در مورد اختلال بسیار شایعی به نام بیماری حرکت، صحبت می کنیم. با انجام یک آزمایش جالب چند راه حل غیردارویی برای این بیماری ارائه می دهیم

 • بدون کرم ضد آفتاب هر کسی چقدر می‌تواند زیر آفتاب بماند؟

  آیا احتمال ابتلا به سرطان به شدت آفتاب سوختگی و سن آفتاب سوختگی بستگی دارد؟ دو نوع مختلف سرطان پوست داریم ملانوما و غیرملانومایی. این دو چه تفاوتی با هم دارند؟ آیا کسانی که آفتاب سوخته شده‌اند و خودشان را برنزه کرده‌اند بیشتر احتمال ابتلا به ملانوما را دارند؟

---

 • ویژه برنامه پیشگیری از آزار جنسی کودکان

  آزار جنسی کودکان، کابوس هر پدر و مادریست، اما این آزار قابل پیشگیری است. اگر پدر و مادر از کودکی نکاتی مهم را به فرزندشان آموزش دهند، می توانند کاملا جلوی وقوع چنین اتفاقی را بگیرند. نازنین معتمدی در این برنامه توضیح می دهید. در این برنامه از انیمیشن های آموزشی مختلفی استفاده شده که با کمک آنها می توانید اطلاعات زیادی در مورد نحوه پیشگیری از آزار جنسی کودکان بدست بیاورید.

 • آیا خالکوبی باعث عفونت و حساسیت پوستی میشود؟

  در این برنامه 37 درجه در مورد تاثیر خالکوبی روی پوست و نکات بهداشتی که باید قبل از خالکوبی کردن مدنظر داشته باشید صحبت می کنیم و به این سوالها پاسخ می دهیم که آیا خالکوبی باعث عفونت و حساسیت های پوستی می شود؟ از بین بردن خالکوبی با لیزر چه تاثیری روی پوست می گذارد؟

 • دیابت: تشخیص زودهنگام و کنترل موثر آن

  درست است که دیابت درمان قطعی ندارد اما تشخیص زودهنگام و کنترل موثر این بیماری می تواند از بروز بسیاری از عوارض این بیماری جلوگیری کند.

 • آرشیو برنامه‌های ۳۷ درجه

  آرشیو برنامه‌های پیشین ۳۷ درجه را اینجا ببینید.

 • سلامت جنسی

 • سلامت زنان

---

جدول پخش برنامه‌ ۳۷ درجه

جدول پخش برنامه‌ ۳۷ درجه