بلور بنفش

مهمترین خبرها

 • نوروز

  برنامه ویژه نوروز ۱۴۰۰

  برنامه ویژه نوروز ۱۴۰۰

 • کنسرت لیلا فروهر – نوروز ۱۴۰۰

  کنسرت لیلا فروهر – نوروز ۱۴۰۰

 • کنسرت فرهاد دریا – نوروز ۱۴۰۰

  کنسرت فرهاد دریا – نوروز ۱۴۰۰

 • کنسرت نوروزی مهرنگار رستم، صدایی از تاجیکستان

  کنسرت اختصاصی مهرنگار رستم خواننده تاجیک که برای بی‌بی‌سی فارسی در شهر دوشنبه اجرا کرده است.

 • کنسرت دنیا – نوروز ۱۴۰۰

  کنسرت دنیا – نوروز ۱۴۰۰

 • اجرای نوروزی اختصاصی شهرام صولتی

  اجرای نوروزی اختصاصی شهرام صولتی

 • کنسرت دنگ شو – نوروز ۱۴۰۰

  کنسرت دنگ شو – نوروز ۱۴۰۰

 • گشتی در مغازه‌های ایرانی تورنتو با آهنگ برقصا؛ نوروز ۱۴۰۰ بی‌بی‌سی

  ترانه نوروزی دنگ شو؛ اجرای نوروزی ۱۴۰۰ بی‌بی‌سی

 • شهیار قنبری در بلوربنفش

  شهیار قنبری یکی از بنیانگزاران ترانه نوین ایران از اواخر دهه چهل خورشیدی است. او با گروهی از آهنگسازان و خوانندگان، ترانه‌های ماندگار سالهای پنجاه را ساختند. در این برنامه در گفتگویی با بهزادبلور او از شرایط شکل گیری آن حرکت در موسیقی روز ایران می‌گوید و از سالهای پر فراز و نشیب اوایل انقلاب و در نهایت مهاجرت به آمریکا. در این برنامه ویژه برای اولین بار منتخبی از کارهای طلایی شهیار را با صدای خودش و تنظیم‌های اکوستیک صفا درمان، میبینیم و میشنویم.

 • گروه باران - بلور بنفش

  گروهی گاه چند ملیتی! گروه باران بر خلاف روال هميشگى موسيقى ايرانى كه ساز كوبهاى دنباله رو سازهاى ملوديك بوده است، هسته مركزى كار را خود بر اساس اوزان و ريتمهاى شاخص ايرانى و بين المللى بچيند و از رنگ‌آميزى سازهاى كوبهاى ايرانى، محلى و جهانى بهره گيرد. تم ملوديك کارهای گروه هم بر اساس ذات ريتم، سرعت قطعه، لحن، جنس و كوك صدايى سازهاى كوبهاى كه به كار گرفته شده آهنگسازى يا تنظيم شده است.

 • به استقبال جشنواره موسیقی ترانه شرق در سمرقند، ازبکستان – بلور بنفش

  در این مجموعه جدید بهزاد بلور به سمرقند رفته و در حاشیه جشنواره ترانه شرق که هر دو سال یکبار در مرکز تاریخی شهر سمرقند، ریگستان برگزار می‌شود، تاریخ مشترک منطقه را در این شهر آشکار می‌کند. در این مجموعه بلوربنفش اجراهای زنده از هفتاد کشور را خواهید دید،.از رقص و آواز جزایر فیجی، زنبورک زنان یاقوتیه، کولیان مجارستان و طلسم خوان‌های استونی..در پایان این مجموعه نتیجه جشنواره و برندگان دوازدهمین دوره ترانه شرق را نشان خواهیم داد. در کنارش اما با دوران طلایی و باستانی شهر سمرقند آشنا می‌شویم و آنچه که از یک کودک چوپان تیمورلنگ گورکانی ساخت. در این نخستین بخش از مجموعه به فضای سرباز باغ شمال می‌رویم جایی که همگی شرکت کنندگان در جشنواره شرق چه داور چه هنرمند و چه خبرنگار و محقق به آن دعوت شدند تا با فرهنگ و تاریخ ازبکستان و سمرقند آشنا شوند.

 • گشایش جشنواره ترانه شرق در سمرقند– بلور بنفش

  پس از ماه‌ها تمرین و ساختن صحنه بزرگی میان سه بنای تاریخی ریگستان، روز چهارم شهریور شب گشایش جشنواره ترانه شرق فرا رسید. بیرق کشورهای شرکت کننده به نمایش درآمد و سپس گوشه‌های متنوعی از موسیقی ملی ازبکستان همراه با رقص و ارکستر زنده ، نمایش داده شد. نماینده یونسکو از فرانسه و ریئس جمهور ازبکستان و چندصد مهمان افتخاری و خود نوازندگان و‌گروههای شرکت کننده موسیقی در بین تماشاچیان بودند. این جشنواره که دوازدهمین دوره خود را می‌گذراند، در اصل برای معرفی موسیقی آسیا بوده و سپس به یک جشنواره بین المللی همراه با اهدای جوایز است تبدیل شده است. بهزاد بلور از شیرو‌خورشبد نقش بنای ریگستان می‌گوید و ما را به دیدن تا جزییات سخنرانی‌ها و اجراها می‌برد.

 • گشتی در آرامگاه تیمور لنگ – بلور بنفش

  در سومین بخش از مجموعه بلوربنفش در ازبکستان، بهزاد بلور به دیدن یادبودهای تیمورلنگ در سمرقند و آرامگاهش که بدست معماران اصفهانی ساخته شده، میرود. در این برنامه با راز موفقیت تیمورلنگ در جهان گشایی و چهره بازسازی شده او آشنا میشویم.. همزمان جشنواره ترانه شرق برپاست و اجراهایی از بومیان قزاقستان، فُرقانه ازبکستان و افغانستان می‌بینیم.

 • بازار و مسجد و موسیقی در سمرقند - بلور بنفش

  بلوربنفش به بازار سیاب سمرقند میرود. بازاری قدیمی و رنگارنگی که دیدن دارد و خوردن! بازاری شلوغ در کنار مسجد بزرگ بی بی خانم همسر اول تیمور لنگ که خود را از بالایش پایین انداخت ! داستان این ماجرای عاشقانه و آهنگهای همزمانی که گروه‌های موسیقی در جشنواره ترانه شرق در سمرقند اجرا می‌کردند. محتوی این بخش یعنی چهارمین بخش از مجموعه یازده قسمتی بلوربنفش در ازبکستان است.

 • رقص اسب و دف‌ چهارگوش در سمرقند - بلور بنفش

  بلوربنفش در سمرقند به دیدار گروه‌های موسیقی از کشور پرو، افغانستان و پرتغال می‌رود. در قسمت پنجم این مجموعه، با دستچینی از چند سبک موسیقی که تابستان گذشته در جشنواره ترانه شرق شرکت کردند، آشنا می‌شویم. موسیقی عرب و رقص با اسب‌ها در آمریکای جنوبی و سازهای کوبه‌ای چهارگوش از پرتغال در سبک فادو را می‌بینیم و همینطور گروه هفت مقام از افغانستان که بهزاد بلور نزدیک به بیست سال قبل در شهر پیشاور پاکستان ملاقاتشان کرده بود. پشت صحنه و گفتگو و اجراهای زنده در محل ریگستان که زمانی مرکز دانش و سیاست در سلسله تیموریان بوده است، فقط در این برنامه!

 • جشن انجیر و اَلو سمرقند - بلور بنفش

  جشنواره دو سالانه موسیقی سمرقند مصادف شد با جشن سالانه چیدن انجیر در باغ بالا! انجیرهای زرد و بنفش و خاص که ابن سینا از خاصیتشان نوشته و از آنها بی‌خبر بودیم . همزمان گروه موسیقی زنان با لباس‌های افسانه‌ای از کره جنوبی و گروهی از ترکمنستان با سازهای کوبه‌ای و نمایشی عجیب که گوشی تلفن نیز جزو آنها بود، در مرکز شهر در میدان ریگستان تاریخی در حضور داوران نواختند. بهزاد بلور در ششمین قسمت از مجموعه ازبکستان روش درست خوردن انجیر را از سمرقندیان یاد گرفت و به دیدن موسیقی ملی ازبکستان و رقص ملی گروه نوجوانان رفت.

 • تخت جمشیدی در ازبکستان و مردمی با جمجمه‌های کشیده - بلور بنفش

  سمرقند پیش از این شهری بر سر راه ابریشم بوده که پادشاه و دربار خود را داشته، شهری با دیوارهای بلند و در امان از گزند دشمنان. سمرقند باستان قصری رنگین داشته و مردمی با جمجمه های شگفت انگیز! بهزاد بلور در این برنامه به دیدن شگفتی‌های شهر باستانی سمرقند می‌رود که آن را به پادشاه توران، افراسیاب نسبت می‌دهند. او سپس پرده از راز قبر هجده متری دانیال نبی برمی‌دارد و معمای این قبر را که چند هزار کیلومتر دورتر از آرامگاه دانیال در ایران واقع شده حل می‌کند. این برنامه همراه با اجراهای موسیقی محلی و سنتی ازبکستان همراه است، آهنگ‌هایی که توسط دهها نوازنده و رقصنده و خواننده در جشنواره ترانه شرق (همزمان با ضبط این برنامه در تابستان ۱۳۹۸) در مرکز شهر سمرقند اجرا میشده است.

 • ترانه شرق در سمرقند: هفت قاره و هفت قرن در یک صحن - بلور بنفش

  ششصد سال قبل زمانی که ایران هنر دانش و فرهنگ را تولید و صادر می‌کرد به دستور تیمور لنگ دانشمندان و معماران وهنرمندان از اصفهان و شیراز به سمرقند فرستاده شدند تا در منطقه ریگستان این شهر مسجد و مدرسه بسازند. اکنون بعد از صدها سال در میان سه بنای تاریخی ساخته این هنرمندان در صحنه‌ای بزرگ مسابقات دوسالانه ترانه شرق برگزار می‌شود. شهریور امسال دوازدهمین دوره این جوایز در ازبکستان برگزار شد و نزدیک به هفتاد کشور در سه روز در برابر گروه داوران، موسیقی و رقص اجرا کردند. بهزاد بلور در این قسمت از مجموعه به پشت صحنه یکی از شبهای اجرا می‌رود و در صحن حوضه علمیه سابق دورانتیموری با گروه‌هایی از موسیقی محلی اسپانیا، ارمنستان، بومیان جزایر اقیانوسیه، تاجیکستان و جمهوری یاقوتیه، ملاقات می‌کند.

 • نجیب زادگان مغول و حضرت خضر- بلور بنفش

  تابستان ۱۳۹۸ شهر سمرقند در ازبکستان امروزی وارد تکاپوی خاصی شد. استادان دانشگاه، نویسندگان و هنرمندان و نوازندگان از چهارگوشه جهان به مناسبت جشنواره ترانه شرق، به این شهر رفتند. به همراهشان بهزاد بلور از بی‌بی‌سی به دیدن گروه‌های متنوع موسیقی و دیدنی‌های تاریخی شهر رفت. دراین برنامه او به دیدن مسجد حضرت خضر می‌رود و از چشمه مقدس ان می‌نوشد. مسجدی که تصور می‌شود بر روی پرستشگاه آناهیتا از زمان ساسانیان بنا شده است. او همزمان ما را با گروه زنان نجیب زاده از مغولستان آشنا می‌کند که با سازهای مرموز خود که برخی حتی از دندان اسب ساخته شده‌اند و صدای عجیبی که بطور یکنواخت از گلو ایجاد می‌کنند آهنگ‌هایی را در این جشنواره اجرا می‌کنند.

 • ستاره‌های آمریکا در آسمان سمرقند - بلور بنفش

  اخیرا خرابه‌هایی در بلندای تپه‌ای در سمرقند کنار زده شد و بقایای رصدخانه معروف الغ بیک، بیرون آمد. رصدخانه‌ای که در زمان خود (دروه تیموری) آخرین تجهیزات را داشته و منجمان معروف زمانش، از روزنه‌ای در بامش هزاران ستاره در آسمان را رویت و نشانه‌گذاری کردند .در این برنامه بهزاد بلور به موزه رصدخانه سمرقند رفته و ما را با اسطرلاب‌ها و کناب‌های ستاره شناسی آن زمان آشنا می‌کند. همزمان در گوشه دیگری از شهر اجرای یک گروه معروف موسیقی آمریکایی را می‌بینیم که در جشنواره ترانه شرق شرکت داشتند و بهزاد در گفتگو با این گروه ما را با سبک دیگری از موسیقی بومی آمریکا آشنا می‌کند.

 • جشن نوآوری در سنت‌ها، پایانی شاد – بلور بنفش

  بشقاب سفالی طلاکاری شده، جایزه نقدی به دلار و تقدیرنامه! و از سوی دیگر رقص و پایکوبی گروه‌های شرکت کننده و مهمانان ویژه و داوران جشنواره ترانه شرق، دیدنی‌های این برنامه است. جشنواره ترانه شرق هر دو سال یکبار در شهر تاجیک نشین سمرقند در ازبکستان برگزار می‌شود. این جشنواره که امسال دوازدهمین دورده خود را گذراند با حمایت بخش فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) هدایت و برنامه ریزی می‌شود. جشنواره ترانه شرق برای تشویق کشورها به حفظ و نوآوری در سنتها و موسیقی ملی برگزار می‌شود و با اهدای جوایزی، همراه است. در این برنامه پایانی مجموعه بلوربنفش با گروه‌های جوان قرقیزستان و استونی اشنا می‌شویم که در سبک موسیقی سنتی خود نوآوری کرده و آن را برای نسل امروز جذاب کرده‌اند. گروه بانوان مقامی هرای از ایران نیز که بطور خودخواسته و با تلاشهای خود وارد جشنواره شده بودند در این شب پایانی با دست پر به ایران بازگشتند. در این نسخه بهزاد بلور راز شیر و خورشید سردر بنای بزرگ این شهر و علت شباهت سمرقند به اصفهان را بازگو می‌کند.

 • چنگ‌های باستانی ایرانی - بلوربنفش

  سه هزار سال سکوت شکسته شد! با همت رابعه زند چنگی که در نقش برجسته‌های کولفَرَه (کتیبه های دوره ایلامی و ساسانی در ایذه-خوزستان) به تصویر آمده بود بازسازی و در این برنامه بلوربنفش نواخته می‌شود. در این برنامه سمانه گلکار با سازهای کوبه‌ای ساخته های رابعه زند برای چنگ و قانون را همراهی می‌کند. تالار آینه قصر آرشاگین (در حال مرمت) میزبان این برنامه بلوربنفش است. بهزاد بلور در گفتگویی با این هنرمندان و همینطور سوگل سنجابی، طراح لباس از بازآفرینی سازها و لباس‌های دنیای باستان در دنیای امروز می‌پرسد.

 • با کیوان ساکت و وحید تاج در پشت‌صحنه صدای صلح، بخش ۲ – بلور بنفش

  کنسرت صدای صلح وارد روز دوم اجراها میشود و همکاری 150 هنرمند وارد تکاپویی بیشتر.در فرصتهای جسته گریخته کیوان ساکت (نوازنده و آهنگساز) به بهزادبلور از داستان آهنگهایش میگوید، از آشناییش با فریدون مشیری و کوششهایش در زمینه حفظ محیط زیست (آهنگ باران) و آهنگی که با محمدرضا شجریان ضبط کرد و ناخواسته پخش شد(آهنگ شادی آزادی)! و البته دفتر نتها و دستنویس اشعار آهنگها باز شده و وحید تاج از خواندن در فضای پاریس میگوید و زندگی پر از سفر. همینطوراز مشاوره با پدرش از راه دور در نحوه اجرای آهنگها.

 • پشت‌صحنه صدای صلح با رهبر ارکستر و گروه کر،‌ بخش ۱ – بلور بنفش

  در این برنامه بهزاد بلور ما را با گروه کُر، هنرمندان و اتفاقات پشت صحنه و داستان کلیسایی که کنسرت پاریس در آن اجرا شد، آشنا می‌کند. این برنامه همزمان با اجرای پاریس این گروه بزرگ در تور سالانه صدای صلح (بهار ۹۸ خورشید و ۲۰۱۹ میلادی) فیلمبرداری و ساخته شد. علاوه بر گفتگوها به تماشای قسمت‌هایی از تک خوانی وحید تاج، نوازندگی تار کیوان ساکت و رهبری ارکستر آرش فولادوند می‌نشینیم.

 • کافه خیام - بلور بنفش

  بلوربنفش به پاریس می‌رود. در این برنامه بهزاد بلور کافه خیام را معرفی می‌کند، جایی که هنرمندان محلی و‌ هنرمندان مهمان در محفلی دنج و‌ کوچک به سرپرستی اَلِن نُقلی (شاعر) دور هم جمع می‌شوند. در این محفل هنرنمایی بردیا تقی پور با ترانه‌های اجتماعی اعتراضی‌اش، هنگامه برچی و اجرای بداهه‌اش از شعر فروغ فرخزاد، دونوازی تار (محسن فاضلی)و‌ گیتار، به‌همراه یک اجرا از کنسرت پاریس گروه بُمرانی را می‌بینیم.

 • گروه حجاز: موسیقی اصیل ایرانی با نگاهی امروزی - بلور بنفش

  موسیقی گروه حجاز تاثیرگرفته ازفضای مدرن جامعه امروز است، جاییکه ساز ملی است اما صدا، صدایی جهانی است. گروه حجاز به سرپرستی امیرمحسن حجازی، گروهی است با سازبندی سه‌تار که آهنگ‌های بومی را به شیوه دوصدایی و با سازبندی ویژه خود بازآفرینی می‌کند. آنها با نگاهی نو به موسیقی اصیل، در این برنامه آهنگ‌های جدیدی که ساخته امیرمحسن حجازی است را هم اجرا می‌کنند. این برنامه در تابستان ۱۳۹۸ در استودیوی سینمای ملی گرجستان اجرا و ضبط شد.

 • موسیقی بدون مرز- بلوربنفش

  پروژه یا طرح موسیقی بدون مرز ابتکار مارک استیونسون، رهبر ارکستر و کارگردان گروه هنری پروژه “اینترنَوا” است. مارک رویای برداشته شدن مرزهای جغرافیایی و همکاری هنرمندان دو کشور بریتانیا و ایران را در شش ساله گذشته عملی کرده است. نقطه عطف این پروژه بردن کوارتت زهی بریتانیایی به ایران و ضبط اجرای آنها در ساختمان تاریخی گنبد سلطانیه زنجان بود و بعد از ماهها برنامه ریزی کنسرت موسیقی بدون مرز که دی ماه ۱۳۹۸ در لندن برگزار شد. در این کنسرت که گزیده ای از آن را در این برنامه می‌بینید، بجز قطعات معروف آهنگسازان کلاسیک غرب، ساخته‌های دکتر فرخزاد لایق و لالایی کردی که توسط گروه بزرگ هنرمندان کرد ایرانی ادیب و مهدی رستمی و نوازندگان بریتانیایی اجراشد، اشکان لایق هم قطعه متفاوت و جذابی را با پیانو اجرا می‌کند.

 • نون و نمک: ترکیه

  برنامه نون و نمک در ترکیه

 • نون و نمک: بریتانیا

  برنامه نون و نمک در بریتانیا

 • نون و نمک: سوئد

  کوفته قلقلی و شبهای سپید. سوئد، کشوری در شمال اروپا که بخاطر نزدیکی‌اش به قطب شمال، تابستانی با روزهای طولانی و خوراکی وابسته به طبیعتش دارد. کشوری با سابقه بومیان دامپرور و دریاچه‌ها و رودهایی جان گرفته از برف زمستانی و پر از ماهی! بخاطر شرایط عجیب این کشورهای نیمکره شمالی میوه‌ها و سبزی‌ها در درجه هوایی ملایم و نسبتا سرد اما در ساعات طولانی روز رشد می‌کنند و جنگلهای سبز و انبوهش میوه های کمیابی دارند.

 • نون و نمک: لس آنجلس

  نون و نمک در لس آنجلس

 • نون و نمک: گرجستان

  بهزاد بلور در این قسمت از مجموعه نُون و نمک، به سراغ گرجستان رفته است.

 • نگاهی به چهار دوره فعالیت هنری محمدرضا شجریان

  این فیلم نگاهی دارد به چهار دوره فعالیت هنری محمدرضا شجریان درهمکاری‌اش با محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان، حسین علی‌زاده، و مجید درخشانی. ویژگی‌های این همکاری‌ها را در بستر موسیقی و تحولات اجتماعی از زبان خود شجریان و همینطور حسین علی‌زاده،‌ هوشنگ ابتهاج، درویش رضا منظمی، و مجید درخشانی می‌شنویم.

 • بوریس بیژن صابری، طراحی از گذشته و آینده: مستند

  بوریس بیژن صابری طراح لباس است. طراحی که نگاهی متفاوت و خاص به لباس مردانه این روزها دارد و روشهای گذشته را با نگاهی به آینده در هم می‌آمیزد. بوریس بیژن دو رگه ایرانی آلمانی است و در کارگاهی در اسپانیا با گروهی از کارآموزان و کاردانان مارک لباس خودش را تولید می‌کند. لباسهایی که او طراحی می‌کند گران‌قیمت و حس تک دوز دارند اما برای زندگی روزمره ساخته شده اند. در این برنامه بهزاد بلور به دیدن شوی بزرگ بوریس بیژن در هفته مُد پاریس و کارگاهش در شهر بارسلون می‌ رود تا با تفکر و نحوه تولید بوریس بیژن آشنا شود. او به ویترین لباس‌های بوریس بیژن هم در چند جا سر می‌زند، از جمله در گرانترین بوتیک لس آنجلس.

 • از شیراز تا زنگبار؛ در جستجوی نوروز - مستند

  نزدیک به هزار سال پیش گروهی از بازرگانان ماجراجو از استان فارس و از راه دریا به به شرق آفریقا رفتند. این گروه که از آنها در تاریخ نامی برده نشده، مانند کریستوف کلمب (کاشف آمریکا) قصد در کشف و ارشاد مردم در سرزمینهای ناشناخته داشتند. آنها که در آفریقا چندصد سال ‘دولت زنگی’ را تشکیل دادند، پایتختی در تانزانیای امروز ساخته و جزیره زنگبار را مرکز تجارت و زندگی خود قراردادند. اکنون نسل‌های بعد به نام شیرازی ها بعنوان قشر گزیده جامعه در زنگبار و تانزانیا و آفریقای شرقی زندگی و حتی سنت‌های نوروزی‌شان را در تابستان برگزار می‌کنند. این برنامه نتیجه پژوهش‌های چند ساله علی عطار تهیه کننده بی بی سی است که همراه با بهزاد بلور به جستجوی کشف واقعیت‌ها می‌روند.

 • چای، دمی تازه -مستند

  بر سر چای جنگ‌ها شده و قراردادها بسته شده است. چای بعد از آب پرمصرف‌ترین نوشیدنی دنیاست و قیمتی‌ترین چای دنیا از طلا هم باارزش‌تر است. در این مستند بهزاد بلور به جستجوی دنیای امروزی چای می‌رود.

 • آفتاب نيمه شب - مستند

  بهزاد بلور در سفری به مدار قطبی، جایی که آفتاب غروب نمی‌کند، این پدیده طبیعی را تجربه می‌کند و دلیلش را جویا می‌شود.

 • بلور بنفش به معرفی هنرمندان دنیای موسیقی و اجراهای زنده آنها اختصاص دارد. در این برنامه که پنجشنبه‌ها پخش می‌شود به کشورهای مختلف سفر می‌کنیم و در گفت‌وگو با هنرمندان با موسیقی و فرهنگ مردم آشنا می‌شویم. سبک‌های مختلف موسیقی را معرفی می‌کنیم و همینطور هنرمندان را در کنسرتها و اجراهای اختصاصی می‌بینیم

 • بایگانی برنامه ها

  آلمان و بخصوص برلین زادگاه بسیاری از وقایع تاریخی و هنری چند قرن گذشته بوده. کاباره در این شهر پدید آمد و حتی تانگوی آرژانتینی نتیجه مهاجرت آلمانی‌ها به آمریکا بود.

 • کنسرت‌ها

  کنسرت‌ها

 • نوروز

  برنامه‌های نوروز در بی‌بی‌سی فارسی

---

جدول پخش برنامه بلور بنفش

زمان پخش برنامه