چرا واکنش رسمی ایران به قتل جمال خاشقجی بعد از سکوتی طولانی صورت گرفت؟
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چرا واکنش ایران به قتل خاشقجی بعد از سکوتی طولانی صورت گرفت؟

در حالی که واکنشهای بین المللی به واقعه قتل جمال خاشقجی، در کنسولگری عربستان در استانبول همچنان ادامه دارد دیروز دولت ایران برای نخستین بار به این موضوع واکنش رسمی نشان داد.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران در جلسه هیات دولت گفت فکر نمی‌کند هیچ حکومتی بدون حمایت آمریکا "جرات" کند چنین اقدامی انجام دهد.

آقای روحانی گفت: "کسی تصور نمی‌کرد که در دنیای امروز و در قرن جدید شاهد این چنین قتل سازمان یافته‌ای بوده و دستگاهی برای انجام یک قتل فجیع برنامه‌ریزی بکند و فکر نمی‌کنم بدون حمایت آمریکا کشوری جرات ارتکاب چنین جنایتی را داشته باشد."

دیروز وزیر خارجه ایران هم در رابطه با این پرونده از آمریکا انتقاد کرد. محمدجواد ظریف گفت، هدف از تحریم های جدید آمریکا علیه بعضی از افراد سپاه، انحراف افکار عمومی از قتل جمال خاشقجی است.

در حالی که بیش از سه هفته از ناپدید شدن جمال خاشقجی و ۵ روز از اذعان عربستان به کشته شدن این روزنامه نگار در کنسولگری آن کشور می کذرد دولت ایران تا به حال در این مورد سکوت کرده بود.

در چشم‌انداز بامدادی پنجشنبه ۳ آبان ١٣٩٧ (٢۵ اکتبر ٢٠١٨) جلال فرهنگ گفتگویی داشت با حبیب حسینی فرد، روزنامه نگار و تحلیلگر مسایل خاورمیانه ساکن بن آلمان، و از او پرسید که چرا این قدر طول کشید ایران به این موضوع واکنش نشان دهد؟

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی بی سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.