اسرائیل و برجام؛ آیا راهی برای آشتی این دو هست؟

جمهوری اسلامی ایران، اسعد بن طارق، معاون نخست‌وزیر و نماینده ویژه سلطان عمان را به تهران دعوت کرده است. خبرگزاری‌های ایران چهارشنبه گزارش دادند که سفیر ایران در مسقط در دیدار با اسعد بن طارق دعوت‌نامه را به او داد.

در نظام سیاسی عمان، نخست‌وزیر همان پادشاه است. و اسعد بن طارق، معاون نخست‌وزیر در امور روابط و همکاری‌های بین‌المللی در کابینه عمان است.

خبر دعوت از معاون نخست وزیر عمان تنها چند روز پس از سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به عمان و ملاقات او با سلطان قابوس، پادشاه آن کشور منتشر شد. مقامات ایرانی از این سفر انتقاد کرده بودند.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد اسرائیل از چیزی فرو نگذاشته - از انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس گرفته تا بستن دفتر نمایندگی فلسطینی‌ها در واشنگتن یا خروج از توافق هسته‌ای ایران - برجام؛ توافقی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل از روز اول به‌شدت با آن مخالف بود.

اما در آستانه آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اسرائیل چه نگرانی‌ها و درخواست‌هایی در مورد ایران دارد و چقدر ایالات متحده می‌تواند این درخواست‌ها را برآورده کند.

در این باره در چشم‌انداز بامدادی پنج‌شنبه ١٠ آبان ١٣٩٧ (یکم نوامبر ٢٠١٨) نخست گزارشی از کامبیز فتاحی پخش شد و سپس داریوش رجبیان گفتگویی داشت با سیا عضدی، پژوهشگر مرکز پژوهش‌های راهبردی و دیپلماسی در دانشگاه فلوریدای جنوبی در آمریکا.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی بی سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.