اعتراض‌های عمومی در عراق و لبنان چه پیامدهایی برای ایران دارد؟

اعتراض‌های عمومی در عراق و لبنان چه پیامدهایی برای ایران دارد؟

در حالی که اعتراضات و تلاطم سیاسی در لبنان و عراق همچنان ادامه دارد، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در سخنانی، آمریکا و بعضی متحدینش را به سازماندهی اعتراضات در این دو کشور متهم کرده است.

آقای خامنه‌ای که در مراسم اعطای سردوشی به دانشجویان افسری ارتش سخنرانی می کرد، گفت اینگونه مداخله ها با هدف سلب امنیت صورت میگیرد.

آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال خواستار توجه به مطالبات مردم این دو کشور شد. او این مطالبات را به حق توصیف کرد اما گفت چنین مطالباتی در چارچوب ساختارهای قانونی قابل تحقق و ممکن است.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران نیز از بهره‌برداری برخی کشورها از نارضایی مردم عراق و لبنان سخن به میان آورده و با اشاره به شعارهای ضد ایران در تظاهرات عراق گفته که تلاش زیادی انجام می‌دهند که بین جمهوری اسلامی با عراق فاصله ایجاد کنند.

از حدود یک ماه پیش، شماری از شهرهای عراق شاهد تظاهراتی علیه دولت این کشور بوده‌اند که در جریان آن، تظاهرکنندگان خواستار کناره‌گیری دولت، مبارزه با فساد و انجام اصلاحات شده‌اند. این تظاهرات تا کنون دست کم دویست و پنجاه کشته و چند هزار زخمی برجای گذاشته است.

براساس برخی گزارش‌ها، برخی تظاهرکنندگان عراقی شعارهایی هم علیه حضور ایران در آن کشور و ارتباط بعضی از گروه‌های سیاسی و نیروهای شبه‌نظامی با حکومت ایران داده‌اند.

لبنان هم حدود دو هفته است که به دلیل اعتراضات عمومی به به فساد و ناکارامدی دولت و مشکلات اقتصادی، دچار یک بحران سیاسی شده، بحرانی که به اعلام استعفای، سعد حریری، نخست وزیر انجامید.

آن طور که گزارش شده در لبنان هم طرفداران گروه‌های شیعه وابسته به ایران، از جمله حزب‌الله لبنان با ادامه اعتراضات ضددولتی مخالفت کرده و در مواردی به تظاهرکنندگان حمله کرده اند.

در برنامه چشم انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی در تاریخ پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ گفت‌وگویی داشتیم در این مورد با مهرزاد بروجردی رئیس دانشکده امور همگانی و بین‌المللی دانشگاه ویرجینیا تک ساکن واشنگتن.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی بی سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.