آیا حکومت و مردم ایران نگاه مشابه‌ای به مشکلات معیشتی دارند؟
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نظر حکومت و مردم ایران به مشکلات معیشتی چقدر بهم نزدیک است؟

دولت ایران روز پنجشنبه ناگهان اعلام کرد در تصمیمی که حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی سران سه قوه گرفته اند بنزین سهمیه‌ای و دو نرخی می شود.

برخی نمایندگان مجلس ایران به این تصمیم اعتراض کرده و گفته‌اند که این تصمیم مجلس نبوده و خواستار استعفای علی لاریجانی رئیس مجلس شده‌اند. برخی نمایندگان هم از استیضاح حسن روحانی سخن گفته‌اند.

از روز شنبه درشبکه‌های مجازی و برخی رسانه‌های رسمی اخبار تجمع‌های اعتراضی و درگیری با نیروهای انتظامی و امنیتی منتشر شد.

اعتراضات به بیش از صد نقطه گسترده شد و بر اساس گزارش‌ها دستکم ۱۲ نفر تابحال کشته شدند صدها نفر زخمی شده‌اند.و "حدود هزار نفر" نیز بازداشت شده‌اند.

تمام مقامهای حکومتی اعتراض‌ها را کار "اشرار"، "دشمنان"، "منافقین"، "فرصتطلبان" و غیره دانسته و گفته‌اند که با آنها برخورد خواهند کرد.

دولت در تازه ترین اقدام تصمیم گرفته از دوشنبه شب به بیست میلیون نفر یارانه بنزین پرداخت کند. آیا مشکل معترضین با دریافت یارانه دولت حل خواهد شد؟ نگاه دولت و مردم درباره موضوعات معیشتی چقدر بهم نزدیک است؟

ناصر مدنی، مجری برنامه چشم انداز بامدادی دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ رادیو بی‌بی‌سی این موضوع را با دو میهمان، در میان گذاشته است.

ناهید فرهاد فعال حقوق بشر و پژوهشگر مرکز اسناد حقوق بشر ایران از نیویورک آمریکا و نریمان مصطفوی عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه پلی تکنیک از فیلادلفیای آمریکا.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی‌بی‌سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.