ادعای رابطه ایران با شبکه حقانی؛ ایران از توقف روند صلح افغانستان چه سودی می‌برد؟

ادعای رابطه ایران با شبکه حقانی؛ ایران از توقف روند صلح افغانستان چه سودی می‌برد؟

سی ان ان گزارش داده که به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد ایران به جنگجویان گروه طالبان برای کشتن نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در افغانستان پاداش داده و یکی از دلایل حمله به قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به رابطه ایران و گروه طالبان مرتبط بوده است.

براساس گزارش این رسانه، نهادهای اطلاعاتی آمریکا مسیر پرداخت این پول‌ها را در شش حمله که نیروهای شورشی تنها در سال گذشته انجام داده‌، بررسی کرده‌اند. حمله بسیار پیچیده گروه طالبان بر پایگاه نیروهای آمریکایی در بگرام نیز شامل آن است.

در چشم‌انداز بامدادی سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ با فاطمه امان، تحلیلگر ارشد مرکز جنوب آسیا در شورای آتلانتیک گفت‌وگو کردیم و ابتدا از او پرسیدیم با توجه به آنکه رئیس‌جمهوری آمریکا چندی پیش ادعاهای مشابهی درباره پاداش روسیه به جنگجوهای طالبان برای هدف قرار دادن نیروهای ائتلاف در افغانستان را 'غیرموثق ' خوانده بود، تا چه حد می‌توان به ادعای مطرح شده در گزارش سی‌ان‌ان درباره رابطه ایران و شبکه حقانی اعتماد کرد؟

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.