به روز شده:  13:18 گرينويچ - سه شنبه 28 سپتامبر 2010 - 06 مهر 1389

چپ مارکسیستی ایران چه کارنامه یی دارد؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

چپ مارکسیستی ایران چه کارنامه یی دارد؟ اخلال در پیشرفت ایران یا کمک به اعتلای آن؟ ایران امروزی مرهون مبارزان چپ است یا آنچه که از تلاش چپ مارکسیستی بجا مانده ایران را مغبون کرده؟

صد و اندی سال است که چپ مارکسیستی به شکل احزاب و گروه ها و شخصیت های متفاوت در ایران حضور دارد. بعضی از مورخان این سابقه را تا شکل گیری حزب اجتماعیون عامیون، پیش از انقلاب مشروطیت، عقب می برند و می گویند این حزب شاخه یی از سوسیال دمکرات های قفقاز بود که با تاثیر از افکار مارکسیستی و لنینیستی تشکیل شد. آنچه که محل تردید نیست این است که چپ مارکسیستی از مشروطه به بعد در فضای سیاسی ایران حضور بارز داشته، یا به شکل سازمان ها و احزاب متشکل و موثر سیاسی، یا به صورت مجموعه یی از افکار و آرمان های سیاسی و عقیدتی که در شرایط اختناق و سرکوب الهام دهنده بخش قابل توجهی از فعالین سیاسی بوده است. این نقش آفرینی مداوم، نقیصه سیاست مدرن در ایران بوده یا نقطه قوت آن؟ حضور بارز چپ مارکسیستی در سده اخیر، به ایران سود رسانده یا ضرر؟

در یک کلام، از مهمانان پرگار می پرسیم کارنامه جنبش چپ مارکسیستی در ایران چیست؟

در پنل اول تورج اتابکی استاد دانشگاه و عضو پژوهشکده بین المللی تاریخ اجتماعی در آمستردام و منوچهر صالحی نویسنده و پژوهشگر مارکسیست، به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، آرش نصوری و فریبا شیرازی پاسخ می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.