به روز شده:  09:56 گرينويچ - چهارشنبه 12 ژانويه 2011 - 22 دی 1389

چه چیز باعث سقوط یک نظام سیاسی می شود؟

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

چه چیز باعث سقوط یک نظام سیاسی می شود؟ فشار اقتصادی تحت چه شرایطی می تواند به فشار سیاسی و عامل خطر ساز برای نظام های حاکم تبدیل شود؟

بحران، کلمه کلیدی ماه های بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران بود. از آن گریزی نبود. درهر بحث و بیان از بحران با تعابیر مختلف استفاده می شد. اما حالا حتی خوشبین ترین تحلیل گران در مورد آینده جنبش سبز، ترجیح می دهند از لفظ بحران برای توضیح وضعیت کنونی نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده نکنند. ولی بعضی از همین تحلیل گران می گویند تحریم های اقتصادی غرب به همراه اوضاع نابسامان معیشتی در رقم زدن سرنوشت نظام حاکم بر ایران موثر واقع خواهد شد. آیا چنین است؟

چطور شد که جمهوری اسلامی توانست از بحران عبور کند؟ با استفاده از چه منابعی و با تکیه بر چه ظرفیت هایی؟ آیا این منابع برای عبور از بحران های پیش رو به همان اندازه موثر نخواهد بود؟ اصولا فرآیند دگرگونی در نظام های سیاسی چیست؟ جامعه شناسی تحول درنظام های سیاسی در این مورد چه می گوید؟ از مهمانان پرگار این هفته می پرسیم آیا شدت جنبش اعتراضی واختلاف عمیق در دستگاه حاکم برای دگرگونی نظام سیاسی کافی ست؟ اگر نه، چه عوامل دیگری سرنوشت یک نظام سیاسی را رقم می زند؟

در پنل اول حسین قاضیان استاد جامعه شناسی و پژوهشگر مهمان در دانشگاه سیراکیوز آمریکا و عبدی کلانتری نویسنده و پژوهشگر علوم سیاسی، به سوالات محمد علی کدیور و رضا شمس جواب می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.