چمدان ۳: روابط ایران و آمریکا در آشپزخانه باتمانقلیچ

توضیح تصویر،

نجمیه باتمان‌قلیچ، مدرس و محقق آشپزی سالهاست که ساکن واشنگتن، پایتخت آمریکاست

منطقه جُرج‌تاون در غرب واشنگتن یکی از بهترین محله‌های پایتخت آمریکاست. بوتیک‌های شیک، رستوران‌های رنگارنگ و خانه های آجری این محله آن را به یکی از پاتوق‌های اصلی جوانان، هنرمندان و البته پولدارها تبدیل کرده است.

تصور اینکه بتوانید در قلب این محله با عبور از یک در وارد فضایی کاملا ایرانی بشوید، بیشتر به رویای گذر از دروازه زمان شبیه است. رویایی که نجمیه باتمانقلیچآن را تعبیر کرده است.

در برنامه سوم چمدان، امیر پیام به دیدار نجمیه باتمانقلیچ رفته است؛ مدرس و محقق در زمینه تاریخ آشپزی، شراب و نان در ایران که کتاب‌های او به زبان انگلیسی، آمریکایی های بسیاری را طرفدار غذاهای ایرانی کرده و آثار او برای بسیاری از نسل دومی‌های ایرانی تبار مرجعی برای آشنایی با بخشی از فرهنگ آباء و اجدادی‌شان شده است.

قطعه موسیقی که در این گزارش به کار رفته وود (Wood) نام دارد که ساخته رستم پسر خانم باتمانقلیچ است.

چمدان هر پنجشنبه‌ از برنامه چشم انداز بامدادی رادیوی فارسی بی بی سی پخش می شود و مجالی است برای گفتگو پیرامون تجربه مهاجرت به دور از سیاست. در این برنامه امیر پیام، هر بار به دیدار یک ایرانی مهاجر می رود و از او می پرسد: "اگر یک چمدان خیالی داشتید و همین امروز عازم ایران بودید، چه ویژگی هایی از جامعه میزبان خودتان را در این چمدان می‌گذاشتید؟"