پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چمدان احمد: ماتلفات دادیم، یک پسر بچه و یک زن حامله غرق شدند

حق نشر عکس NA
Image caption احمد قدکساز سال گذشته از اهواز عازم استرالیا شد

"چمدان احمد" آخرین قسمت از فصل اول برنامه رادیویی چمدان بود که روز پنجشنبه (پنجم دی – ۲۶ دسامبر) از برنامه چشم انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی فارسی پخش شد و داستان مهاجرت احمد قدکساز، مهاجر ایرانی اهل اهواز است که دقیقا سال گذشته در همین ایام تصمیم گرفت به استرالیا مهاجرت کند.

آقای قدکساز در این برنامه ۲۵ دقیقه‌ای که به صورت تک گویی (مونولوگ) تدوین شده از علت و جزئیات سفر دریایی‌اش می‌گوید.

سفری که در آغاز آن لنج "فکسنی" احمد و همسفرانش با ۱۰۱ مسافر به دل اقیانوس می‌زند اما در پایان تنها ۹۸ نفر از این گروه مهاجران ایرانی، افغانی و پاکستانی به سواحل جزیره کریسمس می‌رسند.

احمد در این مستند‌گونه رادیویی، به جزئیاتی از مهاجرت خود اشاره می‌کند که بسیار مشابه همان ریشه‌های مشترکی است که از صدها و هزاران سال پیش اقوام بشر را به جابجایی جغرافیایی و فرهنگی ترغیب کرده است؛ فراهم کردن فرصتی برای زندگی بهتر.

جابجایی که دست‌کم در مورد قصه احمد قدکساز در ۲۰۰ سال گذشته میان سواحل اندونزی و استرالیا تکرار شده و جالب‌تر این که روش این سیر و سفر دریایی هم در طول این دو سده تقریبا دست نخورده باقی مانده است.

قطعات موسیقی به کار رفته در چمدان احمد از آثار آروو پِرت، آهنگساز برجسته اهل استونی برگزیده شده و ترانه پایانی آن هم "لبخند" نام دارد که اثر ابراهیم منصفی، هنرمند فقید اهل استان هرمزگان است.

فصل اول برنامه رادیویی چمدان از نخستین پنجشنبه سال ۱۳۹۲ تا آخرین پنجشنبه سال ۲۰۱۳ هر هفته از برنامه چشم انداز بامدادی پخش شد.

این برنامه چهل قسمتی، تلاشی بود از رادیو فارسی بی‌بی‌سی برای طرح گفتگو درباره مهاجرت منهای سیاست. قسمت‌های پیشین این برنامه را در پایین همین صفحه پیدا کنید.

شما می‌توانید نظر خود در مورد این برنامه و مجموعه رادیویی چمدان را همینجا به اشتراک بگذارید یا به آدرس bamdadi@bbc.co.uk برای ما ایمیل کنید.