پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کاخ سفید در دوران اوباما - قسمت دوم

برای میلیونها نفر، انتخاب باراک اوباما برای اتاق بیضی کاخ سفید نمایانگر عصر تازه ای از امید بود. رئیس جمهوری جوان و پرانرژی مشتاق بود که با چالشهای عظیم زمان خودش روبرو شود. ولی تغییر اوضاع سخت تر از آن بود که اوباما پیش بینی کرده بود.

در برنامه جدید و چهار قسمتی "کاخ سفید در دوران اوباما"، باراک اوباما و نزدیکترین یارانش حکایت تلاش او را برای تغییر دادن آمریکا از درون کاخ سفیدی که در تاریخ همانندی نداشته، بازگو می کنند: تغییرآمریکایی که بحران مالی آن را به پرتگاه کشانده بود، حتا پیش از اینکه اوباما سوگند ریاست جمهوری یاد کند.

هواداران باراک اوباما یقین داشتند که اولین رئیس جمهوری سیاهپوست آمریکا، وضع به جا مانده از هشت سال ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش را عوض خواهد کرد. ولی در عین چشیدن لذت پیروزی، اوباما می دانست که کشور در آستانه فروپاشی اقتصادی است. در قسمت اول می بینیم وضع بدتر از آن بود که اوباما خبر داشت.

باراک اوباما در چند هفته اولی که در کاخ سفید بود، ناچار بود اصلاحات جسورانه اش را به تعویق بیندازد، چون درگیر نبرد با رکود اقتصادی عظیمی بود. در قسمت دوم می‌بینیم که چطور اوباما مناقشه سختی را آغاز کرد و کل میراث خود را با یک لایحه قانونی به خطر انداخت.

بیش از هر چیز، اوباما مصمم بود خرابی هایی را که جنگهای جرج دبلیو بوش به بار آورده بود ترمیم کند. در قسمت سوم، اوباما و حلقه نزدیکان او می گویند که چگونه بهار عربی نقشه های اوباما را نقش بر آب کرد.

در یک مورد، ابتکار اوباما باعث پیشگیری از بروز یک جنگ شد. او تصمیم گرفت درباره برنامه هسته ایران با سران این کشور مذاکره کند. در پنج سال نخست ریاست جمهوری اوباما، ایران با سرعت زیادی مشغول ساخت سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم بود. اوباما از تیمش خواست راه حلی پیدا کنند که آمریکا به جنگ جدیدی در خاورمیانه کشانده نشود.

باراک اوباما در پایان نخستین دوره ریاست جمهوری اش، به این نتیجه رسیده بود که تغییر، دشوارتر از آن است که پیشبینی می کرد

در قسمت پایانی این مجموعه ما با دسترسی اختصاصی به اوباما و حلقه نزدیکانش، حکایت انتخاب مجدد او را بازگو می کنیم. و این که چگونه کوشید پیچیده ترین مشکلات اجتماعی آمریکا را حل کند: نژاد، مهاجرت و اسلحه.