دادستان‌های بین‌المللی: موشک عامل سقوط هواپیمای مالزیایی 'از روسیه آمده بود'

تحقیقات درباره سقوط هواپیمای مالزیایی

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دادستان‌ها می‌گویند موشکی که به هواپیمای مالزیایی شلیک شده بود، از روسیه به اوکراین آورده شده بود

دادستان‌های بین‌المللی می‌گویند که سقوط هواپیمای مالزیایی در اوکراین بر اثر شلیک یک موشک روسی به این هواپیما از منطقه تحت کنترل جدایی طلبان بوده است و این موشک و پرتابگر آن از خاک روسیه به این منطقه آورده شده بود.

تحقیق دیگری که سال گذشته توسط هیئت ایمنی هلند انجام شده بود هم به این نتیجه رسیده بود که یک موشک روسی "بوک" عامل سقوط این هواپیما بوده، اما مشخص نکرده بود که این موشک از کجا شلیک شده است.

پرواز ام اچ ۱۷ که از آمستردام به کوالالامپور می‌رفت، دو سال پیش در شرق اوکراین سقوط کرد و همه ۲۹۸ سرنشین آن کشته شدند.

محقق ارشد پلیس هلند امروز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "بر اساس تحقیقات جنایی، به این نتیجه رسیدیم که پرواز ام اچ ۱۷ هدف یک موشک باک سری 9M83 قرار گرفته بود که از خاک روسیه آمده بوده". او گفت موشک اندازی که از آن به هواپیمای مالزیایی شلیک شده، بعدا به روسیه باز گردانده شده است.

روسیه می‌گوید که این تحقیقات به شدت سیاسی است و موشک‌های باک عامل سقوط این هواپیما نبوده‌اند.

رئیس یک کمیته پارلمانی روسیه امروز گفت که نتیجه تحقیقات دادستان‌های بین‌المللی "یک بیانیه تحریک آمیز است و به تحقیق درباره اتفاق ناگواری که باعث مرگ انسان‌های زیادی شده ربطی ندارد." او همچنین گفت که هدف این تحقیقات مخدوش کردن وجهه روسیه در دنیاست.

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

تیم تحقیق چندین ویدیو و صدای ضبط شده ارائه کردند که می‌گویند ثابت می‌کند موشک از روسیه آمده بود

چه کسی دستور سقوط را داده بوده؟

دادستان‌ها می‌گویند که محدوده شلیک موشک زمینی در نزدیکی یک روستاست که در زمان سقوط هواپیما در دست جدایی طلبان بوده.

آنها توانسته‌اند هویت حدود ۱۰۰ نفر را شناسایی کنند "که به سقوط این هواپیما یا حمل موشک باک ربط داشته‌اند"، اما هنوز نتوانسته‌اند تعیین کنند که مسئولیت جنایی این حادثه بر عهده کیست.

تیم تحقیق‌کننده می‌گویند که هنوز مشخص نشده چه کسی دستور جابجایی موشک انداز به شرق اوکراین را داده و دستور شلیک موشک از کجا آمده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بقایای هواپیمای ام اچ ۱۷

گروه بین‌المللی تحقیق درباره سقوط هواپیمای مالزیایی از مقامات دادستانی هلند، استرالیا، بلژیک، مالزی و اوکراین و زیر نظر هلند تشکیل شده است.

شاهدان عینی متعدد

مقامات قضایی فایل صوتی چند مکالمه تلفنی را در کنفرانس خبری خود پخش کردند.

آنها می‌گویند شاهدان عینی گزارش داده‌اند که موشک‌انداز از روسیه به اوکراین منتقل شده بوده و عکس‌ها و ویدیوهایی را در اینباره نشان دادند.

به گفته این مقامات قضایی "شاهدان عینی زیادی" محل شلیک موشک را شناسایی کرده‌اند.

شورشیان اوکراینی دست داشتن در این حادثه را رد کرده‌اند.

ادوارد باسورین، معاون فرمانده عملیاتی جمهوری مردمی دونتسک، به خبرگزاری اینترفاکس گفت:‌ "ما هرگز نه چنین سیستم دفاعی هوایی‌ای داشته‌ایم و نه افرادی را که بتوانند با چنین سیستمی کار کنند."

آقای باسورین گفت به همین دلیل آنها توان نظامی برای شلیک به هواپیمای مالزیایی را نداشته‌اند.

چند روز پیش روسیه گفته بود که اطلاعات راداری آنها نشان می‌دهد که موشک از مناطق تحت کنترل شورشیان شلیک نشده بود.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

اوائل این هفته روسیه اطلاعات راداری ارائه داده که می‌گوید نشان می‌دهد موشک نمی‌توانسته از مناطق تحت کنترل شورشیان شلیک شده باشد

مقامات دادستانی گفتنه‌اند هنوز به اطلاعاتی که روسیه می‌گوید دسترسی پیدا نکرده‌اند.

تغییر روایت روسیه

در دو سالی که از سقوط پرواز ام اچ ۱۷ می‌گذرد، مقامات روسی فرضیه‌های متعددی را درباره این واقعه مطرح کرده‌اند.

  • ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۴: چهار روز پس از سانحه، وزیر دفاع روسیه عکس‌های ماهواره‌ای و چند عکس دیگر را ارائه داد و گفت هواپیمای مالزیایی از سوی یک موشک زمین به هوای باک روسی یا یک هواپیمای نظامی اوکراینی هدف قرار گرفته بوده.
  • ژوئن ۲۰۱۵: کمیته تحقیقات روسیه یک متخصص اوکراینی امور فنی پروازی را به عنوان "شاهد عینی کلیدی" معرفی کرد. این متخصص گفت هواپیمای بوئینگ شرکت هواپیمایی مالزی از سوی یک جنگنده سو۲۵ اوکراینی مورد هدف قرار گرفته بود.
  • اکتبر ۲۰۱۵: الماز-انتی که شرکت تولید کننده موشک‌های باک است گفت که هواپیما بر اثر شلیک موشک باک سقوط کرده، اما مدل موشک قدیمی بوده و روسیه این مدل را دیگر در اختیار ندارد.
  • سپتامبر ۲۰۱۶: وزیر دفاع روسیه اعلام کرد اطلاعات راداری آنها نشان می‌دهد که پرواز ام اچ ۱۷ توسط یک موشک سقوط کرده، اما کار شورشیان تحت حمایت روسیه نبوده.