قتلی که چین را تکان داد

اینترنت

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

اعتیاد به اینترنت در چین رو به افزایش است

ماجرای یک قتل در چین، که به قرار گزارش‌ها در جریان آن یک دختر نوجوان دست و پای مادرش را بسته و او را کشته، مردم سراسر چین را شوکه کرده است. این دختر نوجوان که مادرش او را به مرکز مداوای معتادان به اینترنت فرستاده بود، پس از مرخص شدن از این مرکز به قتل مادرش مبادرت کرده بود.

به گفته پلیس محلی این دختر نوجوان که اهل استان هیلونگجیانگ، در شمال چین است، در تاریخ ۱۶ سپتامبر مادر خود را به یک صندلی بسته و آنقدر او را در این وضع نگاه داشته تا مادرش جان سپرده. پلیس محلی جزئیات مرگ را اعلام نکرده است.

بنا بر گزارش رسانه‌ها، چن شین (نام واقعی اش نیست) که ۱۶ ساله است خود را تسلیم پلیس کرده.

رسانه‌های محلی می‌گویند چن شین، به کالجی در شاندونگ که ۱۰۰۰ کیلومتر با خانه‌اش فاصله داشت فرستاده شده بود. این کالج که مخصوص مداوای نوجوانان معتاد و شرور است بخصوص از نظر درمان معتادان به اینترنت شهرت دارد.

منبع تصویر، Jinanzhongyuan/ThePaper

توضیح تصویر،

عکس‌های این مرکز در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده منتشر شده است

به نوشته یک نشریه، چن شین، در یک وبلاگ آنلاین مدعی شده بود که دو مرد او را بر خلاف میلش با اتومبیل به کالج یاد شده برده‌اند و به مدت چهار ماه او را در آنجا نگاه داشته‌اند.

او همچنین می‌گوید در این مرکز غالبا شاگردان را کتک می‌زدند و به عنوان تنبیه آنها را مجبور می‌کردند غذایشان را در برابر کاسه توالت بخوردند.

مقامات آموزش و پرورش محلی، می‌گویند تحقیقات در باره این مرکز را شروع کرده‌اند. مرکز مورد بحث مبادرت به هر گونه تنبیه بدنی را انکار کرده.

این واقعه سبب شده که چینی‌ها در اینترنت خشم خود را نسبت به مراکز تربیت و مداوای نوجوانان ابراز کرده و در باره این که والدین باید چگونه فرزندانشان را بزرگ کنند بحث کنند.

یک نشریه چینی نوشته که با چند نفر از شاگردان سابق این مرکز که می‌گویند با آنها بدرفتاری شده مصاحبه کرده است.

بسیاری از این شاگردان در باره کتک خوردن در صورت گوش نکردن دستورها، صحبت کرده‌اند و یکی از آنان گفته به این بهانه که یک سیگار نزد او پیدا کرده بودند با مشت و لگد "سیاه و کبود" شده بود.

چند نفر اظهار داشته بودند که بعضی وقت‌ها خواب را برای آنها قدغن می‌کردند و مجبورشان می‌کردند تا سپیده دم سرپا بایستند.

یکی از شاگردان گفته که والدینش مبلغ ۳۰ هزار رمینبی (معادل ۵ هزار دلار) برای نگاهداری او به مرکز پرداخت کرده بودند در حالی که شرایط زندگی‌اش در کالج مغایر با کرامت انسانی بود.

به نوشته روزنامه خلق چین، بعد از انتشار این اخبار، چندین رسانه سعی کرده بودند وارد این کالج شده یا با مقاماتش مصاحبه کنند ولی با درخواست آنان موافقت نشده بود.

"انضباط به شیوه نظامی"

از سال ۲۰۱۴ در چین مراکزی که برای ترک اعتیاد به اینترنت بود مورد توجه قرار گرفت. دلیل این توجه، افرایش تعداد نوجوانانی بود که از بی‌خوابی و افسردگی رنج می‌بردند.

روزنامه ساوت مورنینگ پست چین، می‌نویسد: "در این اردوگاه‌ها علاوه بر تمرینات فیزیکی و مشاوره روانی، در صورت توصیه پزشک، دارو نیز تجویز می‌شود."

همچنین برای بهبود شرایط "بد" جسمی دانشجویان، آنان را عمدتا به تمرینات نظامی و کارهای بدنی عملی (مانند خرد کردن سبزیجات) وادار می‌کنند.

این روزنامه نوشته مردم از "از نحوه رفتار سخت با شاگردان و دیسیپلین نظامی وار، که در بعضی اردوگاه ها به آنان تحمیل می‌شود" انتقاد کرده‌اند.

تراژدی

اتهامات در باره سوء رفتار با شاگردان در مرکز مورد بحث سبب شده که در آنلاین مردم خشم خود را ابراز داشته و هزاران نفر از کاربران از پدر و مادر چن شین، انتقاد کنند.

یکی از کاربران در پیامی که مورد استقبال زیاد گرفته می‌نویسد: "همه می‌دانند که والدین در رشد و تربیت فرزندشان چه نقش مهمی بازی می‌کنند. این محیط (اردوگاه تربیتی) به دو نفری که شایسته لقب "والدین" نیستند، کمک کرده."

یک نفر دیگر نوشته: "شما نباید با فرزندانتان.......مانند حیوان رفتار کنید."

منبع تصویر، ED JONES

توضیح تصویر،

این حادثه باعث بروز واکنش‌ها و بحث‌های زیادی در چین شده است

عده‌ای نوشته‌اند که از شنیدن این خبر که مادری به دست دخترش کشته شده، شوکه شده‌اند؛ یکی از کاربران نوشته: "من از مادرکشی حمایت نمی‌کنم."

در همین حال مفسران رسانه‌ها این حادثه را یک "تراژدی" توصیف کرده‌اند که نشان دهنده فقدان حمایت و مشاوره روانی صحیح برای خانواده‌هاست.

روزنامه پکن تایمز، به پدر و مادرها در مورد خطرات فرستادن فرزندانشان به این مراکز درمانی، هشدار "بیدارباش" داده:

"فرزندان خود را به یک چنین "قفسی" نفرستید. اعمال خشونت، فقط بیشتر به کودک صدمه می زند"

شیائوجیانگ سوشیانگ، مفسر روزنامه خلق، می‌نویسد: "بعضی از اعتیاد فرزندانشان به اینترنت به ستوه می‌آیند و این عدم دسترسی به یک مشاوره روانی رسمی و حرفه ای در جوامع است که به راههای "خشونت آمیز" منتهی می‌شود.