شورای امنیت ملی ترکیه پیشنهاد تمدید وضعیت اضطراری را ارائه داد

مقامات ترکیه می گویند که وضعیت اضطراری از ارزش‌های دموکراسی در کشور حفاظت خواهد کرد.

منبع تصویر، AP

شورای امنیت ملی ترکیه پیشنهاد داده است تا وضعیت اضطراری در این کشور به مدت سه ماه دیگر تمدید شود.

به گفته این نهاد امنیتی، این اقدام از دموکراسی، حاکمیت قانون، حقوق (افراد) و آزادی شهروندان ترکیه پاسداری خواهد کرد.

از زمان اعلام وضعیت اضطراری در این کشور بر اساس گزارشها تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر که ادعا شده از هواداران کودتای نافرجام در این کشور بوده اند، بازداشت شده‌اند.

به دنبال این کودتای نافرجام در اواسط ماه ژوییه (اواخر تیرماه) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، برای سه ماه در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

در آن زمان آقای اردوغان در سخنانی گفت که شهروندان نباید "کمترین نگرانی در مورد دمکراسی، حاکمیت قانون، حقوق و آزادی‌های بنیادی داشته باشند" و افزود که وضعیت اضطراری از ارزش‌های دموکراسی حفاظت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ترکیه و سرکوب 'مدرسه‌های گولن' در سراسر دنیا

دولت ترکیه گفته است که ۳۲ هزار نفر از زمان کودتای نافرجام در این کشور بازداشت و به دلیل ارتباط با "جنبش گولن" تفهیم اتهام شده‌اند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به رهبری این کودتای شکست خورده در ژوئیه امسال متهم می‌کند، اما آقای گولن ۷۵ ساله که در تبعید خودخواسته در آمریکا است، این اتهام را رد می‌کند.

بکر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه نیز در اظهاراتی گفته است که از ۷۰ هزار نفر در ارتباط با این کودتا تحقیق شده است.

هزاران نفر از نیروهای پلیس و ارتش ترکیه و کارمندان دولت تا کنون از کار برکنار شده‌اند.

دولت ترکیه از آمریکا خواسته است که آقای گولن را به اتهام دست داشتن در کودتا به ترکیه مسترد کند، اما آمریکا می‌گوید ترکیه باید اسناد مربوط به این اتهام را به آمریکا تحویل دهد.

از زمان کودتا، هزاران موسسه مرتبط با آقای گولن بسته شده‌اند. هدف دولت ترکیه از بستن این موسسه‌ها که در میان آنها سازمان‌های خیریه و آموزشی هم دیده می‌شوند، "پاکسازی" نیروهای وفادار به آقای گولن در این کشور است.