رهبران جهان برای خاکسپاری شیمون پرز به اسرائیل می‌روند

شیمون پرز

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

شیمون پرز روز گذشته در سن ۹۳ سالگی در گذشت

رهبران کشورهای مختلف جهان برای حضور در مراسم خاکسپاری شیمون پرز، رئیس جمهوری سابق اسرائیل که شب گذشته درگذشت، اعلام آمادگی کرده‌اند.

در این فهرست بلند نام‌هایی چون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، فرانسوآ اولاند، رئیس جمهور فرانسه و رهبران کشورهای کانادا، استرالیا و مکزیک هم دیده می‌شود.

همزمان، امروز (چهارشنبه ۲۸ سپتامبر - هفتم مهر) محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی هم در نامه‌ای درگذشت آقای پرز را تسلیت گفت.

در این نامه آقای عباس به خانواده شیمون پرز تسلیت گفته و از تاثر و ناراحتی خود پس از شنیدن خبر مرگ آقای پرز نوشته است.

در نامه محمود عباس آمده: "پرز نقش بسزایی در ایجاد صلح داشت و شجاعانه به همراه یاسر عرفات، رئیس سابق دولت فلسطینان، و اسحاق رابین، نخست وزیر اسبق اسرائیل، در به سرانجام رسیدن پیمان اسلو کوشید و تا آخرین نفس هم از تلاش برای رسیدن به اهداف آن فروگذار نکرد."

با وجود پیام تسلیت محمود عباس خطاب به خانواده شیمون پرز، هنوز معلوم نیست که او به عنوان رهبر تشکیلات خودگران فلسطینی در مراسم خاکسپاری روز جمعه حضور خواهد یافت.

در همین حال، بسیاری از فلسطینی‌ها از مرگ شیمون پرز اظهار تاسف نکرده‌اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

گروه شبه نظامی حماس در واکنش به درگذشت رئیس‌جمهور و دو دوره نخست وزیر سابق اسرائیل اعلام کرده: "مرگ شیمون پرز برگ آخری بود از تاریخ اشغال‌گری."

آقای پرز که سال‌ها طرفدار سکونت یهودیان در اراضی اشغالی کرانه غربی بود، در سال‌های پایان عمرش لحنی آرام‌تر گرفته بود و اغلب از ضرورت کوتاه‌‌ آمدن از خواسته‌های ارضی در سرزمین‌های فلسطینی سخن می‌گفت.

یکی از گفته‌های معروفش در این باره این بود که: "فلسطینی‌ها نزدیک‌ترین همسایه‌های ما هستند. فکر می‌کنم می‌شود که نزدیک‌ترین دوستان‌مان بشوند."

پرز در پی امضای پیمان اسلو میان اسرائیل و فلسطینیان در سال ۱۹۹۴ همراه با اسحاق رابین و یاسر عرفات به جایزه صلح نوبل دست یافت.

پیمانی که به گفته بسیاری از کارشناسان مهمترین دستاورد صلح میان اسرائیل و فلسطینیان بود، مخالفان فراوانی میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها داشت، تا جایی که به قتل رابین توسط یک اسرائیلی افراطی انجامید و عرفات هم از سوی بسیاری از فلسطینان مخالف این پیمان "خائن" نامیده شد.

پرز از زمان کناره‌گیری از سمت ریاست‌جمهوری حضور فعالی در عرصه سیاسی اسرائیل نداشت، اما همچنان از منتقدان صریح‌الهجه سیاست‌های راست‌گرایانه دولت نتانیاهو در قبال روند صلح با فلسطینیان بود.

قرار است پیکر شیمون پرز روز جمعه در قبرستان ماونت هرزل بیت‌المقدس طی مراسمی با تشریفات رسمی دفن شود.