ارتش هند نقاطی را در مرز پاکستان 'بمباران کرد'

انفجار در پایگاه نیروهای هندی در کشمیر

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

در هفته‌های اخیر منطقه مرزی شاهد درگیری بین نیروهای هندی و شبه‌نظامیان مخالف حضور هند در کشمیر بوده است

ارتش هند نقاطی را در خط کنترل کشمیر هدف حمله قرار داده است.

وزارت دفاع هند در اطلاعیه ای که امروز پنجشنبه، ۸ مهر (۲۹ سپتامبر)، منتشر کرد گفت که واحدهای ارتش این کشور "به منظور خنثی کردن طرح‌هایی برای انجام یک رشته عملیات علیه شهرهای هند" به "حملات محدود و دقیق" در نقاطی واقع در خط کنترل مرزی در کشمیر مبادرت کردند. این حملات شامگاه گذشته انجام گرفت.

پاکستان متقابلا هند را به "آتشباری غیرموجه" در خط کنترل مرزی متهم کرده و گفته است که دو نظامی این کشور در این حملات جان خود را از دست دادند. سخنگوی ارتش پاکستانی افزوده‌ است که نیروهای این کشور مستقر در خط کنترل به "آتشباری" نیروهای هندی پاسخ داده‌اند.

در اطلاعیه وزارت دفاع هند آمده است که هدف عملیات روز پنجشنبه، "گروه‌های تروریستی" مستقر در نواحی مرزی بوده‌اند.

رنبیر سینگ، سخنگوی وزارت دفاع هند گفته است که "تعدادی تیم عملیاتی تروریستی در نقاطی در خط کنترل مستقر شده و خود را برای انجام عملیات در داخل هند آماده می‌کردند." وی افزوده است که حملات شامگاه گذشته تلفات سنگینی را به این افراد وارد و توانایی عملیاتی آنها را خنثی کرد و در نتیجه، "اقدامات تروریستی آنها متوقف شده است." وی مشخص نکرده است که آیا این حملات توسط نیروی هوایی یا واحدهای توپخانه صورت گرفته است.

حملات شامگاه گذشته پس از آن گزارش می شود که دولت هند اعلام کرده بود که اوایل ماه سپتامبر، شبه‌نظامیان مستقر در پاکستان به یک پایگاه ارتش هند در کشمیر حمله کردند و هجده نظامی هندی را کشتند. روز سه شنبه، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، گفت که در نشست جامعه همکاری منطقه ای جنوب آسیا که قرار است ماه آینده در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

از زمان استقلال هند از بریتانیا و تشکیل کشورهای هند و پاکستان، دو کشور بر سر حاکمیت بر کشمیر اختلاف داشته اند. این اختلاف عامل درگیری‌های متناوب مرزی و زمینه ساز سه جنگ تمام عیار بین دو کشور بوده است.

هر دو کشور هند و پاکستان دارای تسلیحات اتمی هستند.

خط کنترل، مناطق تحت کنترل هند و پاکستان در کشمیر را جدا می‌کند و اگرچه از نظر حقوقی، به عنوان مرز بین‌المللی شناسایی نشده، اما عملا نقش مرز دو کشور را دارد.