خیاط پناهجوی سوری به کمک عروس کانادایی شتافت

عروسی

منبع تصویر، Lindsay Coulter

توضیح تصویر،

ابراهیم خلیل دودو بعد از تنها چهار روز زندگی در کانادا برای تعمیر لباس عروسی نخ و سوزن در دست گرفت

قطعا هیچ عروسی نمی‌خواهد در روز عروسی خود با چنین کابوسی روبه‌رو شود: یکی از ساقدوش‌های عروس داشت زیپ لباسش را می‌بست که زیپ پاره شد.

وقتی این اتفاق افتاد، عروس کانادایی نمی‌دانست که نباید نگران شود.

در خانه بغلی یک خیاط زندگی می‌کرد، مردی که تنها چند روز پیش از آن و بعد از فرار از خشونت‌ها در سوریه جنگ‌زده وارد کانادا شده بود و حتی یک کلمه هم انگلیسی حرف نمی‌زد.

ابراهیم خلیل دودو به محض شنیدن این خبر برای کمک پیش‌قدم شد.

ابراهیم با کمک یک مترجم به اخبار شبکه سی‌تی‌وی گفت "واقعا هیجان‌زده و خوشحال بودم. من از ته قلب دوست دارم به کانادایی‌ها کمک کنم."

او جعبه نخ و سوزن خود را برداشت و به همراه پسر کوچکش و دیوید هابسون، یکی از اهالی انتاریو، که در خانه‌اش را به روی ابراهیم و خانواده‌اش گشوده تا بتوانند در زیرزمین تازه‌تعمیرش زندگی کنند، به محل عروسی رفت.

"تحت تاثیر قرار گرفتم"

لیندزی کولتر، عکاس این عروسی، از ابراهیم حین تعمیر لباس عکس گرفت بود و بعدا تعریف می‌کرد که "او ظرف چند دقیقه لباس عروس را دوخت و آن را دوباره مثل اولش کرد."

لیندزی که ۲۶ سال دارد چنان تحت تاثیر این صحنه قرار گرفته بود که تصمیم گرفت عکسش را در فیسبوک به دوستانش نشان دهد.

او در فیسبوک زیر این عکس نوشت "من هر آخر هفته از مردم در شادترین روز زندگی‌شان عکس می‌گیرم. امروز ولی مردی که از نزدیک شاهد بعضی از بدترین کارهای نسل بشر بوده به نجات ما آمد." این مطلب از روز ۲۶ سپتامبر تا به حال ۳۲ هزار بار در فیسبوک "لایک" شده.

منبع تصویر، Lindsay Coulter

توضیح تصویر،

ابراهیم اهل حلب است و سه سال پیش برای گرفتن پناهندگی با خانواده‌اش به ترکیه رفته بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او از آن روز به بعد زیر بهمنی از تماس‌های تلفنی و ایمیلی که دنبال اطلاعات بیشتر درباره این خیاط بوده‌اند دفن شده. ابراهیم اهل حلب است و بعد از فرار از سوریه سه سال در ترکیه منتظر گرفتن پناهندگی بود.

لیندزی می‌گوید "واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم. به نظرم کانادایی‌ها وقتی می‌بینند کسی محتاج است دوست دارند به او کمک کنند. ما خیلی کانادا را دوست داریم ولی از طرف دیگر می‌دانیم که به دنیا آمدن در کانادا مثل این است که بلیت بخت‌آزمایی‌مان برده باشد."

البته نقطه شروع خوش‌نیتی‌های این داستان به عقبتر از این‌ها بازمی‌گردد. ابراهیم، همسرش، و سه فرزندشان بخشی از ۵۰ خانواده‌ای هستند که با حمایت مالی جیم استیل، تاجر کانادایی، برای زندگی به این کشور آمده‌اند. او شخصا خرج پناهندگی آن‌ها را که بیش از ۷۵۰٫۰۰۰ دلار می‌شود پذیرفته.

این خانواده‌ها در زمره ۳۰٫۸۶۲ نفر پناهنده سوری قرار دارند که از نوامبر ۲۰۱۵ وارد کانادا شده‌اند. من باب مقایسه، بریتانیا قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ به ۲۰ هزار پناهنده سوری اجازه دهد وارد این کشور شوند، و آمریکا هم در یک سال گذشته تنها به ۱۰ هزار نفر اجازه ورود داده.

لیندزی امیدوار است که این داستان باعث شود بقیه کشورها هم همان کاری را بکنند که کانادا کرده.

او می‌گوید "آرزوی بزرگ من این است که بقیه ببینند که ما چه کرده‌ایم و ببینند که این کار کشور ما را قویتر می‌کند و مردم ما هم مهربان‌تر می‌شوند".