نگرانی از افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان

روستاییان منطقه را ترک می کنند
توضیح تصویر،

تنش‌ها باعث شده تا ساکنان روستاها خانه‌های خود را ترک کنند

ساکنان روستاهای نزدیک مرز هند و پاکستان به دلیل نگرانی از وخیم‌تر شدن روابط میان دو کشور خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، درایالت پنجاب هند، ساکنان شش ناحیه مرزی تخلیه می شوند و هزاران نفر از روستاییان محل سکونت خودرا ترک می کنند.

رابین سینگ، خبرنگار بخش هندی بی بی سی که از چندین روستا در نزدیکی مرز در پنجاب بازدید کرده می گوید اکثر مردم تصمیم گرفته‌اند جایی نروند و دستور رسمی در باره تخلیه منطقه وجود ندارد.

این تحولات در پی درگیری میان دو کشور در منطقه مورد مناقشه کشمیر در روز پنج شنبه صورت می گیرد. هند گفته است شبه نظامیان را در منطقه تحت کنترل پاکستان هدف قرار داده است.

پاکستان این ادعای هند را رد کرده و گفته است دو تن از سربازانش در تبادل آتش در مرز کشته شده‌اند.

مقامات هند گفته‌اند ارتش پاکستان یکی از سربازان این کشور را که "به اشتباه" از مرز بین دو کشور در ناحیه کشمیر عبور کرده، اسیر گرفته‌اند.

منطقه کشمیر عامل مهمی در بروز تنش‌ها میان هند و پاکستان بوده و تا کنون دو کشور به دلیل اختلاف بر سر این منطقه وارد جنگ شده‌اند.

روابط بین هند و پاکستان از اوایل ماه جاری پس از مرگبارترین حمله پیکارجویان به یک پایگاه ارتش هند در کشمیر طی سال های اخیر بدتر شده است. هند پاکستان را به این حمله متهم کرده، ادعایی که از سوی پاکستان رد شده است.

توضیح تصویر،

دستور رسمی در باره تخلیه منطقه وجود ندارد

حکومت تحت رهبری نارندرا مودی از حزب بی جی پی که با وعده سیاست سختگیرانه در قبال پاکستان به قدرت رسید تحت فشار بزرگی قرار دارد تا در برابر آن چه بسیاری در هند تروریسم مورد حمایت دولت پاکستان می دانند دست به اقدام تلافی جویانه بزند.

بسیاری از ناظران می گویند هدف از اقدامات اخیر هند ارسال پیام به ناراضیان در داخل کشور در باره این است که آقای مودی رهبری قدرتمند است.

و بسیاری در سراسر هند از این اقدامات به عنوان یک پیام قوی به پاکستان ستایش کرده اند.

پاکستان چه می گوید؟

منبع تصویر، AFP/GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

نارندرا مودی تحت فشار قرار داشته تا پیامی شفاف به پاکستان دهد

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان از آن چه "تجاوز بی دلیل نیروهای هندی" خوانده انتقاد کرده و گفته است ارتش کشورش از توان خنثی کردن "هر گونه برنامه شرورانه تضعیف حکومت پاکستان" برخوردار است.

اسلام آباد می گوید موضع هند، "تلاشی آشکار" برای منحرف کردن توجه از نقض حقوق بشر در منطقه است. بیش از ۸۰ نفر، که تقریبا همه معترضان ضد دولتی بوده اند در بیش از دو ماه خشونت علیه حکومت هند بر کشمیر کشته شده اند.

چرا بحران کشمیر خطرناک است؟

هر دو کشور هند و پاکستان مدعی حاکمیت کامل بر کشمیر که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند هستند اما هر کدام از این دو کشور تنها کنترل بخشی از این منطقه را در اختیار دارند.

اختلافات مرزی بین دو کشور بیش از شش دهه است که ادامه دارد و از سه جنگی که بین این دو کشور رقیب هسته ای بروز کرده دو مورد بر سر کشمیر بوده است.

با بروز هر رویارویی در کشمیر، بسیاری از مردم می ترسند که این امر در نهایت به یک درگیری عمده شدید میان دو کشور مسلح به سلاح اتمی بیانجامد.

اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که هنوز هم بعید است که اتفاقی بیافتد و به احتمال زیاد درگیری های پراکنده و قدرت نمایی دیپلماتیک ادامه خواهد داشت.