اوباما و عباس در تشییع جنازه شیمون پرز شرکت کردند

محمود عباس در مراسم تشییع جنازه شیمون پرز

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

محمود عباس با بنیامین نتانیاهو دست داد

تشییع جنازه شیمون پرز، رئیس جمهور پیشین اسرائیل، با حضور شماری از رهبران جهان در بیت‌المقدس برگزار شد. بنیامین نتانیاهو در این مراسم "بصیرت و امید" شیمون پرز را ستود و او را یکی از مردان بزرگ اسرائیل و جهان خواند.

حدود ٧٠ کشور نمایندگانی به این مراسم فرستادند، نمایندگان چند کشور عربی هم در مراسم حاضر بودند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، از جمله رهبرانی بودند که در این مراسم شرکت کردند.

محمود عباس در حاشیه مراسم با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مکالمه کوتاهی داشت و با او دست داد. آقای عباس آقای پرز را "شریک صلح" توصیف کرد. باراک اوباما در سخنرانی خود به آقای عباس در مراسم اشاره کرد و گفت "حضور او یادآور روند ناتمام صلح است."

شیمون پرز به دنبال سکته مغزی روز چهارشنبه در ٩٣ سالگی درگذشت. او در جوانی عضو گروه‌های صهیونیستی بود که برای تاسیس اسرائیل مبارزه می‌کردند. آقای پرز به گروه شبه نظامی هاگانا پیوست که بعد از تاسیس اسرائیل به هسته نیروهای مسلح اسرائیل تبدیل شد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آقای اوباما شیمون پرز را با نلسون ماندلا مقایسه کرد

او تا سال ۱۹۵۹ از مدیران ارشد وزارت دفاع اسرائیل بود و پس از آن با راه یافتن به پارلمان اسرائیل به مقام‌های عالی سیاسی رسید.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

برنامه ها

پایان پادکست

آقای پرز اوایل دهه ١٩٩٠ و زمانی که در کابینه اسحاق رابین بود مذاکراتی پنهانی را با یاسر عرفات و سازمان آزادی بخش فلسطین پیش برد که به پیمان اسلو منجر شد که حق تعیین سرنوشت را برای فلسطینیان به رسمیت می‌شناخت. پیمان اسلو برای آقایان پرز و رابین دشمنان زیادی در اسرائیل درست کرد.

بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا که حامی پیمان اسلو بود، امروز در مراسم تشییع جنازه شیمون پرز با ستایش از او گفت: "منتقدانش می‌گفتند که او خام و زیادی خوشبین و خیالپرداز بود. آنها درباره خام بودن پرز اشتباه می‌کردند، او خوب می‌دانست که چرا خوشبینانه خیالپردازی می‌کند."

باراک اوباما هم شیمون پرز را "یکی از غول‌های قرن بیستم" مانند نلسون ماندلا و ملکه الیزابت دانست و "ایمان و خوش‌بینی" او را ستایش کرد.

چارلز، ولیعهد بریتانیا، تونی بلر، نخست وزیر سابق این کشور، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا، از دیگر حاضران در مراسم بودند.

در حالی که مراسم تشییع جنازه شیمون پرز در بیت المقدس با ستایش او همراه بود، برخی، به ویژه در کشورهای عربی، با مرگ او به تکرار انتقادهایشان علیه اقدامات آقای پرز پرداخته‌ و او را جنایتکار جنگی خوانده‌اند.

در غزه، جنبش حماس حضور محمود عباس در مراسم امروز را محکوم کرد و گفت این اقدام "پایمال کردن خون شهدا و رنج مردم فلسطین است".