روسیه آمریکا را به محافظت از گروه‌های افراطی در سوریه متهم کرد

سرگئی لاوروف
توضیح تصویر،

سرگئی لاوروف در نخستین سالگرد آغاز عملیات هوایی روسیه در سوریه با بی‌بی‌سی مصاحبه کرد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، آمریکا را به محافظت از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی در سوریه متهم کرد و گفت آمریکا برخلاف چندین تعهد برای تمایز میان گروه‌های مسلح مخالفان میانه‌رو و گروه‌های افراطی، "نمی‌خواهد یا نمی‌تواند" این گروه‌ها را از هم جدا کند.

آقای لاوروف گفت برای روسیه این طور به نظر می‌رسد که برنامه آمریکا از آغاز این بوده که جبهه نصرت را به حال خود رها کند تا شاید در صورت لزوم بعدها علیه حکومت بشار اسد از این گروه استفاده شود.

وزیر خارجه روسیه، که در نخستین سالگرد آغاز عملیات هوایی روسیه در سوریه با بی‌بی‌سی مصاحبه می‌کرد، گفت: "آنها هیچ جای سوریه با نصرت کاری نداشتند."

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا این اتهام روسیه را "پوچ" خواند و گفت آمریکا چند ماهی است که جبهه نصرت را هدف نگرفته به این دلیل که آنها با دیگر گروه‌ها و غیرنظامیان "قاطی شده‌اند".

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روسیه را متهم کرد که با ادامه حملاتش عناصر میانه‌رو در میان مخالفان سوری را به نزدیکی با گروه‌های افراطی سوق می‌دهد.

جبهه نصرت فعالیت خود را به عنوان شاخه القاعده در سوریه آغاز کرد، اما به تازگی با تغییر نامش به جبهه فتح شام اعلام کرد که از القاعده جدا می‌شود.

این گروه در کنار گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) یکی از قویترین نیروهای مخالف بشار اسد در سوریه است. یکی از شرایط آتش‌بس سه هفته پیش در سوریه این بود که گروه‌های شورشی ارتباط خود را با جبهه فتح شام قطع کنند. اما بعضی از این گروه‌ها، به خصوص آنها که در محاصره حلب گیر افتاده‌اند، با جبهه فتح شام همکاری می‌کنند.

سرگئی لاوروف گفت هر روز با جان کری، همتای آمریکایی خود صحبت می‌کند و می‌گوید آمریکا باید جدا کردن گروه‌های میانه‌رو از جبهه فتح شام را آغاز کند، اما آمریکا این مساله را به توقف پروازهای روسیه و سوریه منوط می‌کند.

وزیر خارجه روسیه گفت هر بار حملات هوایی متوقف می‌شود تا کمک‌های انسان‌دوستانه به مناطق تحت محاصره برسد، جبهه فتح شام از این فرصت برای تقویت خود استفاده می‌کند.

روسیه در کنار نیروی هوایی سوریه، بمباران حلب را در یک هفته اخیر شدت بخشیده است. سازمان ملل می‌گوید در این یک هفته ۴۰۰ غیرنظامی، از جمله چندین کودک، در بمباران حلب کشته شده‌اند.

آقای لاوروف گفت روسیه تلاش خود را می‌کند که غیرنظامیان قربانی حملات نشوند و اگر چنین اتفاقی افتاده روسیه از آن متاسف است.