ترکیه فعالیت بیش از بیست شبکه رادیویی و تلویزیونی را ممنوع اعلام کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از زمان کودتای نافرجام در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده است

دولت ترکیه در روزهای گذشته از فعالیت بیش از بیست شبکه رادیویی و تلویزیونی که بیشتر آنها از شبکه‌های کرد زبان هستند، به اتهام تهدید امنیت ملی ممانعت کرده است.

دستور منع پخش برنامه‌های این شبکه‌ها که شامل تنها شبکه تلویزیونی کرد زبان مخصوص کودکان و یک شبکه تلویزیونی مربوط به اقلیت علوی است، بر اساس مقررات وضعیت اضطراری صادر شده است.

دولت ترکیه پیش تر نیز تعدادی از رسانه‌های وابسته به جنبش فتح الله گولن، رهبر اسلام‌گرای ساکن آمریکا را که به هدایت کودتای نافرجام پانزدهم ژوییه متهم شده، تعطیل کرده بود.

اما این بار به گفته فعالان رسانه‌ای، دولت بیشتر شبکه های کرد زبان یا چپ گرا را هدف گرفته است.

در پی کودتای نافرجام پانزدهم ژوییه، دولت ترکیه برای مقابله با تهدیدهای کودتاگران وضعیت اضطراری سه ماهه برقرار کرد و این هفته رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه از تمدید این وضعیت خبر داد.

دولت ترکیه مبارزه با جنبش فتح الله گولن، و همین طور نیروهای حزب کارگران کردستان، پ ک ک، را از اهداف اصلی برقراری وضعیت اضطراری می‌داند.

خبرگزاری آناتولی، علت توقف پخش این شبکه‌ها توسط سازمان نظارت کننده بر شبکه های رادیویی و تلویزیونی را متهم شدن آنها به ارتباط با سازمان‌های تروریستی و تهدید امنیت ملی عنوان کرده است.

اما سازمان‌های مدافع روزنامه نگاران در ترکیه و خارج از این کشور هدف از تعطیلی این شبکه‌ها را ساکت کردن مخالفان عنوان می‌کنند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران با انتقاد از این اقدام،‌ در بیانیه‌ای گفت:‌‌ زمانی که حکومت برنامه های تلویزیونی کودکان را تهدیدی برای امنیت ملی تصور می‌کند، به طور قطع در حال سو استفاده از برقراری وضعیت اضطراری است.

اتحادیه روزنامه نگاران ترکیه هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ‌روزنامه نگارانی که دیدگاه مشترکی با دولت ندارند به اتهام های واهی هدف قرار می گیرند و بازداشت می شوند. دولت باید هدف قرار دادن روزنامه نگارانی که هدفشان برآورده کردن حق جامعه برای اطلاع رسانی و اطلاع از حقایق است، پایان دهد.

اتحادیه روزنامه نگاران تعداد روزنامه نامه نگاران بازداشت شده از زمان برقراری وضعیت اضطراری را بیشتر از یکصد نفر عنوان کرده و گفته حدود ۲۵۰۰ روزنامه نگار در این مدت مشاغل خود را از دست داده اند.