برای نخستین بار در آمریکا حامیان اعدام از اکثریت افتادند

در این عکس یک زندانی محکوم به اعدام دیده می شود که با دستبند از هواخوری روزانه خود در یک زندان در کالیفرنیا بازگشته است. کالیفرنیا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر آینده، پیرامون لغو مجازات اعدام همه پرسی برگزار می‌کند

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

اکنون تنها ۴۹ درصد از آمریکایی‌ها موافق مجازات اعدام برای زندانیان مرتکب قتل هستند

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد درصد حامیان مجازات اعدام در آمریکا با ۷ درصد کاهش نسبت به سال گذشته، به ۴۹ درصد رسیده و به پایین‌ترین حد طی چهل سال گذشته نزول کرده است.

موسسه پژوهشی پیو که بیشتر بر تحقیقات اجتماعی متمرکز است، طی نظرسنجی جدیدی دریافته که اکنون ۴۲ درصد آمریکایی‌ها مخالف مجازات اعدامند و تعداد حامیان چنین احکامی به ۴۹ درصد جامعه آمریکا رسیده است.

این در حالی است که پژوهش مشابهی در سال گذشته نشان داده بود که حامیان مجازات اعدام ۵۶ درصد‌اند.

این تغییر نگرش در میان مردم آمریکا در حالی روی داده است که در دهه ۹۰ میلادی حکم اعدام طرفداران بسیاری در این کشور داشت به طوری که یک نظرسنجی در سال ۱۹۹۴ از هر ۱۰ آمریکایی ۸ نفر از مجازات اعدام حمایت می‌کردند؛ یعنی هشتاد درصد آمریکایی‌ها موافق صدور و اجرای احکام اعدام بودند.

نتایچ افکارسنجی جدید موسسه پیو نشان می‌دهد اکنون حامیان حکم اعدام در آمریکا در کمترین میزان از سال ۱۹۷۲ (۱۳۵۱ شمسی) قرار گرفته‌اند.

آخرین بار که پژوهش‌ها از مخالفت اکثریتی مردم آمریکا با اعدام خبر دادند به نتایج افکارسنجی موسسه گالوپ در سال ۱۹۶۶ باز می‌گردد که طی آن تنها ۴۲ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی با مجازات اعدام موافق بودند. اما از آن هنگام به بعد مجازات اعدام دوباره محبوبیت یافت تا آنجا که در سال ۱۹۹۴ این آمار به حدود ۸۰ درصد رسید.

اما پس از آن میزان حمایت از حکم اعدام در آمریکا به تدریج رو به کاهش بوده است.

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

اعتقاد به درستی حکم اعدام در آمریکا، اکنون در پایین ترین حد خود نبست به ۴۵ سال گذشته قرار گرفته است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نظرسنجی جدید موسسه پیو (PEW) همچنین نشان می‌دهد وقتی گرایش سیاسی پاسخ‌دهندگان در نظر گرفته می‌شود، آن گاه ۷۲ درصد جمهوری‌خواهان موافق حکم اعدامند در صورتی که تنها ۳۴ درصد دموکرات‌ها از مجازات اعدام حمایت می‌کنند.

همچنین مردان بیشتر از زنان حامی حکم اعدامند؛ در حالی که ۵۵ مردان پاسخگو به نظرسنجی موسسه پیو موافق اعدام بودند، تنها ۳۸ درصد از مردان با آن مخالفت کردند. در حالی که از میان زنان پاسخ دهنده، ۴۳ درصد موافق و ۴۸ درصد موافق این نوع مجازات بودند.

از دیگر نتایج جالب توجه تحقیق موسسه پیو آن است که در میان سفیدپوستان حمایت از حکم اعدام از ۶۳ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۵۷ درصد در سال جاری میلادی رسیده است.

و شاید جالب‌تر آن که حمایت از مجازات اعدام در میان سیاه‌پوستان و لاتین‌تبارهای جامعه آمریکا به مراتب کمتر از سفیدپوستان بوده است؛ تنها ۲۹ درصد از سیاهپوستان و ۳۶ درصد از لاتین‌تبارها از مجازات اعدام حمایت کرده‌اند.

مشخصات جامعه آماری شرکت‌کنندگان در این تحقیق موسسه پیو همچنین نشان می‌دهد که پاسخ‌دهندگان هر چه جوانتر و هر چه تحصیل کرده‌تر بودند کمتر از مجازات اعدام حمایت می‌کردند.