آمریکا: روسیه، مخالفان میانه‌رو سوریه را به سوی گروه‌های افراطی سوق می‌دهد

سوریه

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تنها در یک هفته گذشته بیش از چهارصد نفر در حلب کشته شده‌اند

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است افزایش عملیات نظامی روسیه در سوریه، باعث سوق دادن نیروهای میانه‌رو جبهه مخالفان دولت بشار اسد به سوی افراط‌گرایان می‌شود.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت حملات هوایی روسیه و سوریه، اوضاع دشوار فعلی را "پیچیده‌تر" می‌کند.

آمریکا تهدید کرده است که به همکاری‌های خود با روسیه بر سر بحران سوریه پایان خواهد داد.

این در حالی است که روسیه ایالات متحده را متهم کرده که برخلاف چندین تعهد برای تمایز میان گروه‌های مسلح مخالفان میانه‌رو و گروه‌های افراطی، "نمی‌خواهد یا نمی‌تواند" این گروه‌ها را از هم جدا کند.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به بی‌بی‌سی گفته است برای روسیه این طور به نظر می‌رسد که برنامه آمریکا از آغاز این بوده که جبهه نصرت را به حال خود رها کند تا شاید در صورت لزوم بعدها علیه حکومت بشار اسد از این گروه استفاده شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اتهام‌های روسیه را "مسخره" خوانده و به خبرنگاران گفته است که آمریکا ماه‌هاست که جبهه نصرت را هدف قرار نداده چون آنها "قاطی" سایر گروه‌ها و شهروندان غیرنظامی شده‌اند.

سرگی لاوروف گفته است هر روز با جان کری، همتای آمریکایی خود صحبت می‌کند و می‌گوید آمریکا باید جدا کردن گروه‌های میانه‌رو از جبهه فتح شام را آغاز کند، اما آمریکا این مساله را به توقف پروازهای روسیه و سوریه منوط می‌کند.

روز جمعه نیروهای دولت سوریه و مخالفان در مرکز و شمال حلب درگیر شدند. نیروهای دولت سوریه با حمایت روسیه درصدد آن هستند تا این شهر را به طور کامل در دست بگیرند.

سازمان ملل متحد می‌گوید در یک هفته گذشته ۴۰۰ نفر از جمله شماری کودک در حلب در حملات هوایی روسیه و سوریه کشته شده‌اند.