اصابت 'بمب‌های بشکه‌ای' به بیمارستانی در شرق حلب

نمایی از بیمارستان صحرا که بعد از حمله هوایی تخلیه شده است

منبع تصویر، Anadolu

توضیح تصویر،

نمایی از بیمارستانی در حومه حلب که بعد از حمله هوایی تخلیه شده است

بر اساس گزارش‌ها دست کم "دو بمب بشکه‌ای" به یک بیمارستان دیگر در بخش شرقی حلب که در کنترل شورشیان مخالف دولت سوریه است، اصابت کرده است.

وزارت خارجه فرانسه این حمله را محکوم کرده و شماری هم در استانبول ترکیه و لندن در اعتراض به کشتار غیرنظامیان تظاهرات کرده‌اند.

اسماعیل عبدالله، از نیروهای امدادی گروه "کلاه سفیدها" در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی وضعیت شرق حلب را "اسفناک" توصیف کرد و توضیح داد که ۱۲۰ نیروی این گروه توانایی رسیدگی به آسیب‌دیدگان را ندارند.

این بیمارستان که بزرگ‌ترین مرکز درمانی حلب شرقی توصیف شده، به همراه یک مرکز درمانی دیگر در همین منطقه در چهارشنبه گذشته، ۲۸ سپتامبر، هدف بمباران قرار گرفته بود.

به گفته یکی از مقام‌های سازمان پزشکان آمریکایی سوری‌تبار که مدیریت این بیمارستان را بر عهده دارد، "دو بمب بشکه‌ای امروز به بیمارستان 'ام ۱۰ ' اصابت کرده و گزارش هایی هم مبنی بر استفاده از بمب‌های خوشه‌ای منتشر شده است."

به گفته این سازمان این دو بیمارستان، یعنی "ام ۱۰" و "ام ۲" در نتیجه این بمباران ها خراب شده و در حال حاضر تنها شش بیمارستان در بخش‌ شرقی شهر حلب قابل استفاده است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه هم از حمله هوایی به بیمارستانی صحرایی در حلب و کشته شدن یک نفر خبر داده است.

بمباران های اخیر شهر حلب از جمله خونبارترین حملاتی است که در پنج سال اخیر در سوریه اتفاق افتاده است. محاصره شهر و حملات پیاپی مخصوصا به تاسیسات باعث کمبود مواد غذایی و آب شده است.

آقای عبدالله می‌گوید یک ماه است که مانند بسیاری دیگر در شرق حلب جز برنج و گندم و عدس چیز دیگری نخورده است.

سازمان ملل اعلام کرده دست کم ۴۰۰ غیرنظامی از جمله شماری کودک در هفته جاری و در نتیجه حملات نیروهای دولت سوریه و روسیه در حلب کشته شدند.

سازمان بهداشت جهانی سوریه را خطرناک ترین مکان برای کارکنان بخش پزشکی اعلام کرده است.

امروز گزارش‌هایی هم درباره درگیری میان نیروهای مدافع حکومت اسد و شورشیان در بخش قدیمی شهر حلب منتشر شده است. بخش قدیمی شهر در کنترل نیروهای مخالف اسد بوده است.

گفته می‌شود هدف نیروهای دولتی از ورود به بخش قدیمی شهر حلب ایجاد فاصله میان مخالفان در بخش شرقی حلب است. بیشتر بخوانید.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

'کشتار حلب را متوقف کنید' امروز شماری از سوری‌ها و ترکیه‌ای ها در اعتراض به حملات حلب در استانبول تجمع کردند

هشدار روسیه درباره اقدام نظامی آمریکا علیه دولت سوریه

روسیه نسبت به هرگونه اقدام نظامی آمریکا علیه نیروهای دولت سوریه هشدار داده است.

در همین رابطه یکی از سخنگویان وزارت خارجه روسیه گفت چنین اقدامی از سوی آمریکا "تبعات ساختاری وحشتناکی" در سراسر خاورمیانه خواهد داشت.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه چنانچه بشار اسد از قدرت برکنار شود، "تروریست ها به سرعت خلا قدرت را در این کشور پر می کنند".

این اظهار نظرها در زمانی بیان شده که تنش شدیدی بین آمریکا وروسیه در مورد ادامه بمباران شهر حلب ایجاد شده است.

امروز در استانبول شماری از فعالان حقوق بشر و سوری‌های مقیم استانبول در اعتراض به حملات حلب و کشتار غیرنظامیان تجمع کردند.

در لندن هم مقابل دفتر نخست‌وزیری شماری در حمایت از غیرنظامیان سوریه تجمع کردند و از سیاست‌های دولت بریتانیا در خصوص بحران سوریه انتقاد کردند.