با تحریم مسیحیان گرجستان، پاپ در ورزشگاه نیمه‌خالی تفلیس دعا خواند

پاپ فرانسیس، روز اول اکتبر، در ورزشگاه نیمه خالی تفلیس عشاء ربانی خواند

منبع تصویر، VINCENZO PINTO

توضیح تصویر،

پاپ فرانسیس در ورزشگاه نیمه خالی تفلیس عشاء ربانی خواند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان که به گرجستان سفر کرده، پس از آن که کلیسای ارتدکس این کشور پیروانش را از حضور در مراسم عشای ربانی بر حذر داشت، در ورزشگاه تقریبا خالی تفلیس دعا خواند.

کلیسای ارتدکس گرجستان که پیروانش اکثریت جامعه مسیحیان این کشور را تشکیل می‌دهند از همگان خواسته بود که در این مراسم که روز شنبه اول اکتبر (دهم مهر) در ورزشگاه تفلیس برگزار شد، شرکت نکنند.

در پی این درخواست حتی روحانیون بلند پایه‌ای که قرار بود برای استقبال رسمی از پاپ به این مراسم بروند، از حضور در ورزشگاه انصراف دادند.

با وجود این، مقام‌های کلیسا می‌گویند چنین تصمیمی در پی یک توافق دو طرفه میان کلیسای ارتدکس و کاتولیک شکل گرفته است.

آن طور که از تفلیس گزارش شده، مراسم روز شنبه یکی از کم جمعیت‌ترین مراسمی بوده که تاکنون پاپ فرانسیس در آن حضور یافته است.

با این حال، آن گروه از مسیحیانی که در این مراسم شرکت کردند، گفته‌اند که سفر پاپ به نفع گرجستان بوده است.

کتی خیتاریخ‌ویلی به خبرگزاری رویترز گفته: "این یک رویداد مهم بود، هم برای کشور ما و هم برای مسیحیان کاتولیک وفادار."

"او فقط یک رهبر مذهبی نیست، بلکه یک پاپ واقعی است و همچنین یک چهره سیاسی بسیار برجسته. بر همین اساس من معتقدم که دیدار پاپ از گرجستان به نفع کشور ماست."

گرجستان با جمعیت یک درصدی مسیحیان پیرو کلیسای کاتولیک، طبیعتا مقصد محبوبی برای سفر رهبر کاتولیک‌های جهان نیست، اما پاپ فرانسیس که نشان داده پس از حضور در واتیکان، به حل اختلاف میان کلیسای کاتولیک و ارتدکس اهمیت می‌دهد، سفر به تفلیس را در دستور کار خود قرار داد.

این دو شاخه مسیحیت از قرن یازدهم در تعاریف و اصول بنیادین خود دچار اختلاف شده‌اند.

آخرین باری که پاپ به گرجستان سفر کرده بود، به سال ۱۹۹۹ بازمی گشت که پاپ ژان پل دوم به تفلیس رفت.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

روز گذشته پاپ فرانسیس (چپ) در تفلیس مورد استقبال ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدکس گرجستان قرار گرفت

گرجستان با جمعیتی حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، کشوری کوچک در دامنه رشته کوه‌های قفقاز است که از نظر مذهبی به کلیسای ارتدکس روسیه نزدیک است هر چند دو کشور در سال ۲۰۰۸ برای مدت کوتاهی برابر هم جنگیدند.

همزمان واتیکان که تلاش می‌کند اختلافات خود با رهبران ارتدکس مسکو حل کند تا کنون موفق نشده زمینه سفر پاپ به روسیه را فراهم کند.

در همین حال، دولت گرجستان که در تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا و پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) است به قرابت بیشتر با غرب روی خوش نشان می‌دهد.

چرا بایکوت؟

بنابر گزارش آسوشیتد پرس، امروز (شنبه) تنها چند هزار نفر در ورزشگاه مشکی شهر تفلیس حاضر شدند. ورزشگاهی که ظرفیت میزبانی ۲۵ هزار نفر را دارد.

این تحریم پس از آن شدت گرفت که ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدکس روی وبسایت این نهاد مذهبی نوشت: "تا زمانی که اختلافات متعصبانه میان دو کلیسا (ارتدکس و کاتولیک) وجود دارد ما در مراسم مذهبی آنها شرکت نمی‌کنیم."

همزمان یک کشیش گرجستانی به آسوشیتد پرس گفته این اقدام رهبر ارتدکس‌ها همچنین اعتراضی بوده به آنچه تلاش کلیسای رم برای کاتولیک کردن مسیحیان گرجستان خوانده می‌شود.