تندبادهایی با ۲۳۰ کیلومتر سرعت در راه جاماییکا است

در این تصویر که دیروز (سی سپتامبر گرفته شده) صف‌های طولانی از مردم جاماییکا دیده می‌شود که مشغول خرید آذوقه و آب از سوپرماکتی در کینگستون، پایتخت، هستند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مردم جاماییکا پس از صدور هشدار توفان دریایی با تدارک آذوقه و آب برای روزهای سخت پیش‌رو آماده می‌شوند

توفان دریاییی مَتیو که هواشناسان تندبادهایی با سرعت ۲۳۰ کیلومتر برای آن پیش‌بینی کرده‌اند در راه جاماییکا است و احتمالا تا دوشنبه به این جزیره در آمریکای مرکزی و حوزه دریای کارائیب می‌رسد.

مرکز هواشناسی آمریکا اکنون میزان قدرت این توفند دریایی را "درجه ۴" اعلام کرده است که تنها یک درجه از حداکثر قدرت یک توفند دریایی کمتر است.

مجلس جاماییکا هم در نشستی اضطراری به این موضوع پرداخته است. پیش بینی می شود توفند مَتیو ابتدا سواحل جنوبی جاماییکا را درنوردد.

کینگستون، پایتخت جاماییکا که تنها تاسیسات نفتی این کشور هم در حوالی آن واقع شده در مسیر فعلی این توفند است.

مقام‌ها همچنین هشدار داده‌اند که این توفان دریایی می‌تواند مناطق گردشگری این کشور چون سواحل منتگو در شمال را هم تخریب کند.

کشورهای همسایه جاماییکا همچون هاییتی هم مشغول آماده شدن برای مقابله با این پدیده طبیعی شده‌اند.

آن طور که کارشناسان هواشناسی می‌گویند اگر توفند مَتیو همچنان با همین قدرت و در همین مسیر به حرکت خود ادامه دهد جاماییکا احتمالا شاهد قوی‌ترین توفان دریایی خواهد بود که تاکنون در تاریخ هواشناسی این کشور ثبت شده است.

سرعت تندبادهایی مَتیو تا ۲۳۰ کیلومتر در ساعت برآورد شده است؛ سرعتی که برای از جا کندن خانه‌های چوبی و بلند کردن سقف‌خانه‌ها کافی است و می‌تواند تخریبی جدی به تاسیسات شهری وارد کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تقاضا برای آب آشامیدنی بعد از صدور هشدار توفان دریایی، به شدت بالا رفته است