مناظره نامزدهای معاونت کلینتون و ترامپ

تیم کین نامزد معاون کلینتون و مایک پنس نامزد معاونت ترامپ حق نشر عکس AP
Image caption سناتور تیم کین زمانی فرماندار ویرجینیا بود و مایک پنس هم فرماندار کنونی ایندیاناست

مایک پنس و تیم کین نامزدهای معاونت دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون تنها مناظره خود در جریان مبارزات انتخاباتی پیش از رای گیری ماه نوامبر را انجام داده اند.

مناظره آقای پنس فرماندار ایندیانا و آقای کین سناتور اهل ویرجینیا سه شنبه شب برای حدود یک ساعت و نیم در دانشگاه لانگوود ویرجینیا انجام شد.

در این مناظره دو نامزد پشت یک میز گرد نشستند و ایلین کیهانو مجری شبکه سی بی اس از آنها سوال می کرد.

آقای پنس در این مناظره مکررا مجبور شد از دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان به خصوص سابقه مالیاتی او دفاع کند.

آقای ترامپ برخلاف سنت تا این مقطع از افشای برگه های مالیاتی اش خودداری کرده و تحت فشار و انتقاد رقیب قرار داشته است.

روزنامه نیویورک تایمز به تازگی بخشی از فرم مالیاتی سال ۱۹۹۵ او را منتشر کرد که نشان می دهد آقای ترامپ در آن سال تقریبا ۱ میلیارد دلار ضرر مالی گزارش کرده بود و به این ترتیب با اعلام ورشکستگی توانست از پرداخت مالیات برای ۱۸ سال معاف باشد.

آقای ترامپ که زمانی عمدتا در کار معامله یا احداث ساختمان های تجاری مثل هتل بود روز دوشنبه در واکنش به گزارش نیویورک تایمز گفت که او "با مهارت کامل" از سیستم مالیاتی پیچیده آمریکا گذر کرده است.

آقای پنس در این مناظره گفت که دونالد ترامپ یک کاسبکار است نه سیاستمدار حرفه ای و برگه مالیاتی او نشان می دهد که ۲۰ سال قبل "با شرایط خیلی سختی روبرو بود" و با "مهارتی عالی" از مقررات مالیاتی بهره گرفت.

او در پاسخ به این سوال تیم کین که چرا آقای ترامپ برگه های مالیاتی اش را منتشر نمی کند گفت: "آقای ترامپ کسب و کاری به ارزش میلیاردها دلار ایجاد کرد و ده ها هزار شغل ایجاد کرده است."

آقای کین در اشاره به برنامه پرطرفدار تلویزیونی دونالد ترامپ "اپرنتیس" گفت که آمریکا به رئیس جمهوری با شعار "شما استخدام شدید" نیاز دارد نه رئیس جمهوری که می گوید "شما اخراج شدید".

تکه کلام آقای ترامپ در آن شو تلویزیونی عبارت "شما اخراجید" است.

سناتور کین پیش بینی کرد که طرح آقای ترامپ برای کاهش مالیات ثروتمندان کشور را وارد رکود خواهد کرد.

Image caption مایک پنس و تیم کین پیش از شروع مناظره

او با حمله مستقیم به دونالد ترامپ از اظهارات او درباره زنان، سیاهپوستان و مساله محل تولد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا انتقاد و او را متهم کرد "مبارزاتش را با اتکا به توهین" پیش می برد.

اما آقای پنس در واکنش با تعجب پرسید: "آیا مبارزات ما متکی به توهین است؟" و گفت که اظهارات خانم کلینتون در مورد اینکه نیمی از هواداران آقای ترامپ را "آدم های قابل سرزنش" مثل نژادپرست ها تشکیل می دهند غیرقابل جبران است.

او در واکنش به حملات متعدد تیم کین به دونالد ترامپ به خاطر ستایش از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از سیاست خارجی دولت اوباما انتقاد کرد و گفت سوریه "درحال فروپاشی است".

هیلاری کلینتون در دوره نخست ریاست جمهوری آقای اوباما وزیر خارجه بود.

آقای پنس در دفاع از تعریف های آقای ترامپ از رهبر روسیه گفت: "اینکه رهبر کوچک و زورگوی روسیه از دولت ما در صحنه جهانی قوی تر است فقط بیان واقعیت است. تایید ولادیمیر پوتین نیست؛ محکومیت رهبری ضعیف و بی احتیاط هیلاری کلینتون و باراک اوباماست."

او اضافه کرد: "آمریکا باید با قدرت با اقدامات تحریک آمیز روسیه برخورد کند. اگر روسیه بخواهد به این حملات وحشیانه اش در حلب ادامه دهد آمریکا باید آماده باشد که اهداف نظامی حکومت اسد را هدف قرار دهد تا این بحران انسانی که در حلب در جریان است را متوقف کند."

او همچنین در انتقاد از پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران برای حل و فصل یک دعوی مربوط به خریداری سلاح در زمان حکومت پهلوی گفت: "توافق هسته ای ایران که هیلاری کلینتون آن را شروع کرد، ۱.۷ میلیارد دلار به ملاهای رادیکال در ایران دادند. شما برنامه اتمی آن ها را متوقف نکردید. شما اساسا تضمین کردید که ایران یک روز قدرت هسته ای شود چرا که بعد از تمام شدن دوره توافق، هیچ محدودیتی دیگر وجود نخواهد داشت."

تیم کین هم گفت: "ترامپ برای نابود کردن داعش هیچ برنامه ای ندارد. او اول گفت که من یک برنامه سری دارم. بعد گفت از تمام ژنرال ها بیشتر درباره داعش می داند. بعد گفت به ژنرال ها زنگ خواهد زد تا برنامه ای تدوین کند، بعد هم گفت همه ژنرال ها را اخراج خواهد کرد."

آقای پنس یک مسیحی اوانجلیکال (تبشیری) است که از حمایت گسترده محافظه کاران اجتماعی برخوردار است.

او سال گذشته قانونی را امضا کرد که به گفته منتقدان باعث تبعیض علیه همجنسگرایان و تراجنسیتی ها می شد چون به کسب و کارها اجازه می داد با تکیه بر باورهای مذهبی از ارائه خدمات به آنها خودداری کنند.

او همچنین در ماه مارس بعضی از شدیدترین مصوبات مربوط به سقط جنین در آمریکا را امضا و آن را قانونی کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption مناظره در فارمویل ویرجینیا انجام می شود

ایندیانا یکی از دو ایالتی است که اجازه نمی دهد زنان در صورت تشخیص معلولیت جنین آن را سقط کنند.

آقای پنس در انتقاد از خانم کلینتون به خاطر اشاره به وجود تعصب در میان ماموران پلیس خطاب به تیم کین گفت: "استفاده از هر فرصتی برای خراب کردن وجهه پلیس بس است."

سناتور کین در پاسخ گفت: "مردم نباید از طرح مساله تعصب در میان ماموران پلیس بترسند" و آقای پنس در پاسخ گفت ترسی از این مساله ندارد.

آقای پنس در انتقاد از اینکه خانم کلینتون در زمان تصدی وزارت خارجه از یک سرور و آدرس شخصی برای مبادله ایمیل از جمله در مورد مسائل حساس مثل حملات پهپادها استفاده می کرد گفت: "اگر پسر من یا شما اینگونه مثل هیلاری کلینتون با اطلاعات محرمانه برخورد می کرد در دادگاه نظامی محاکمه می شد."

به گزارش موسسه نیلسون مناظره هفته پیش هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ ۸۴ میلیون بیننده داشت.