۲۱ نیروی عراقی در حمله‌ای هوایی کشته شدند

حق نشر عکس AP
Image caption عکس آرشیوی است

گزارش‌هایی از کشته شدن ۲۱ نفر از نیروهای شبه‌نظامی وفادار به دولت مرکزی عراق در حمله‌ای هوایی در نزدیکی موصل منتشر شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که این ۲۱ نفر در جنوب موصل کشته شده‌اند. این خبرگزاری به نقل از یک فرمانده نظامی و یک مقام دولتی نوشته است که این حمله هوایی بامداد روز چهارشنبه در شرق شهر قیاره، حدود ۴۰ کیلومتری جنوب موصل، انجام شده است.

ارتش عراق و متحدانش کمتر از دو ماه است که شهر قیاره را از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پس گرفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه نمی‌گوید چه کسی مسئول حمله هوایی بوده است.

اما پرس تی‌وی، تلویزیون انگلیسی زبان دولت ایران نوشته است که ۲۱ نفری که کشته شده‌اند از نیروهای شبه‌نظامیان شیعه طرفدار دولت به نام "حشد شعبی" بوده‌اند. پرس‌ تی‌وی عامل حمله هوایی را ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا معرفی کرده است.

آمریکا و متحدانش دو سال است که از نیروهای دولتی عراق و همپیمانان آنها حمایت هوایی می کنند تا آنها شهرها و مناطق مختلف را از داعش پس بگیرند.

نیروهای عراقی می‌خواهند با عملیاتی بزرگ شهر موصل، بزرگترین شهر تحت کنترل داعش را پس بگیرند. ترکیه از عملیات موصل انتقاد کرده و می‌گوید که این عملیات باعث هجوم پناهجویان به خاک ترکیه می‌شود و تنش‌های فرقه‌ای را در عراق تشدید خواهد کرد.

پارلمان ترکیه تصمیم گرفته است که حضور نیروهای این کشور در عراق را برای مقابله با "گروه‌های تروریستی" تقویت ‌کند. ترکیه با نیروهای پ‌ک‌ک، که در شمال عراق حضور دارند درگیر است.

پارلمان عراق این تصمیم ترکیه را محکوم کرده و از این کشور خواسته است که دو هزار نیروی خود را از عراق خارج کند.

ترکیه می‌گوید که به دعوت مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در این کشور حضور دارد.