شورای امنیت گوترش را برای دبیرکلی سازمان ملل معرفی کرد

آنتونیو گوترش
توضیح تصویر،

آنتونیو گوترش برای دبیرکلی به مجمع عمومی سازمان ملل معرفی شد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا آنتونیو گوترش، نخست وزیر سابق پرتغال را به عنوان نامزد دبیرکلی سازمان ملل متحد و جانشین بان کی مون معرفی کردند.

حال مجمع عمومی سازمان ملل، مرکب از همه کشورهای عضو این سازمان، باید به آقای گوترش رای بدهد. رای مجمع عمومی عمدتا امری تشریفاتی تلقی می‌شود.

آقای گوترش گفته است در مقام دبیر کل سازمان ملل برای کمک به آسیب‌پذیرترین‌ها تلاش خواهد کرد.

او گفت می‌خواهد به قربانیان درگیری‌ها، تروریسم، نقض حقوق بشر، فقر و بی عدالتی در جهان خدمت کند.

آنتونیو گوترش پیش از این به مدت ده سال کمسیر عالی پناهندگان در سازمان ملل بوده است.

اعضای شورای امنیت روز چهارشنبه در جلسه‌ای غیرعلنی آقای گوترش را با ۱۳ رای موافق و ۲ رای ممتنع به عنوان دبیر کل جدید انتخاب کردند. آنها در روز پنجشنبه در جلسه‌ای دیگر به این تصمیم خود رسمیت دادند.

آنتونیو گوترش ۶۷ ساله پس از انقلاب گل میخک در پرتغال و پایان پنج دهه دیکتاتوری وارد سیاست شد و به سرعت رشد کرد، تا جایی که در سال ۱۹۹۲ به رهبری حزب سوسیالیست پرتغال رسید و در سال ۱۹۹۵ نخست وزیر این کشور شد.

آقای گوترش در ده سالی که کمیسر عالی پناهندگان بود مستمرا برای رسیدگی به امور پناهندگان و مهاجران از کشورهای غربی می‌خواست که کمک‌هایشان را افزایش دهند.

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، گفت همه نامزدهای دبیرکلی "افرادی خردمند و فهیم هستند و دغدغه آینده جهان را دارند اما برای ما به وضوح یک نامزد محبوب وجود دارد و او آنتونیو گوترش است."

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل هم گفت انتخاب آقای گوترش به شکل فوق‌العاده‌ای غیرجنجالی بوده است.