برگزیت؛ شکایت اتباع بریتانیایی از رئیس اتحادیه اروپا

ژان کلود یونکر

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای یونکر از مذاکرات غیر رسمی درباره برگزیت نیز جلوگیری کرده است

شهروندان بریتانیایی ساکن اروپا از ژان کلود یونکر، رئیس اتحادیه اروپا برای آنکه از آغاز مذاکرات غیر رسمی در مورد خروج بریتانیا از این اتحادیه جلوگیری کرده، شکایت کرده‎اند.

آقای یونکر همواره اصرار ورزیده است تا قبل از فعال شدن ماده ۵۰ پیمان لیسبون، مذاکرات رسمی شروع نشود.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، هر کشوری که قصد خروج از این اتحادیه را دارد باید نخست ماده ۵۰ پیمان لیسبون را فعال کرده و پس از مذاکره و توافق با رهبران اروپایی اقدام به ترک اتحادیه اروپا کند.

گروهی از اتباع بریتانیایی درخواست کرده‌اند تا مذاکرات درباره پیامدهای خروج بریتانیا و سرنوشت شهروندانی که در سایر کشورهای اروپایی زندگی می‎کنند، شروع شود.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا چند روز پیش گفت که روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا را تا شش ماه دیگر رسما آغاز خواهد کرد.

اما او در عین حال از کشورهای اروپایی خواسته است تا پیش از آغاز مذاکرات رسمی به "روند آماده‌سازی" بریتانیا کمک کنند تا خروج این کشور با کمترین دردسر انجام شود.

حال انجمنی غیر انتفاعی که برای حفاظت از حقوق اتباع بریتانیایی ساکن خارج فعالیت می‎کند، شکایت خود علیه آقای یونکر را در دیوان عدالت اروپا مطرح کرده است.

این گروه ضمن غیر قانونی خواندن دستورآقای یونکر، از دادگاه درخواست "ابطال فوری" آن را کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اسپانیا پذیرای بزرگترین جمعیت از اتباع بریتانیاست

آقای یونکر و بعضی از سیاستمداران اروپایی علیه دادن امتیاز به بریتانیا هشدار داده و می‎گویند که باید مانع از تشویق سایر اعضای اتحادیه به دنبال کردن الگوی بریتانیا شویم، تا آنها فکر نکنند که می‌توانند با سیاست‎های اروپا گزینشی رفتار کنند.

بسیاری از سیاستمداران بریتانیایی مایل به ماندن در بازار واحد اروپا و برخورداری از منافع آن هستند اما می‎خواهند مهاجرت به بریتانیا را تحت کنترل درآورند.

آقای یونکر امروز( جمعه ۷ اکتبر) گفت که اتحادیه اروپا نباید در "مذاکرات طلاق برگزیت" در مورد رفت و آمد آزاد کارگران اروپایی با بریتانیا سازش کند.

او که در پاریس صحبت می‎کرد گفت: "شما نمی‎توانید هم از توبره بخورید هم از آخور."