وکلای یکی از مظنونان حملات سال گذشته پاریس به خاطر سکوت موکلشان استعفا می‌کنند

صلاح عبدالسلام حق نشر عکس Belgian Interior Ministry
Image caption تصاویر صلاح عبدالسلام - عبدالسلام از حق قانون خود برای سکوت در بازجویی و ارتباط با وکلای خود استفاده کرده است

وکلای مدافع صلاح عبدالسلام، مظنون اصلی حملات خونبار نوامبر سال گذشته در پاریس، از وکالت او استعفا می‌کنند.

فرانک برتون، وکیل فرانسوی، و سون ماری، همکار بلژیکی او که وکالت صلاح عبدالسلام را برعهده داشتند در یک مصاحبه مشترک تلویونی گفته‌اند که موکل آنان همچنان بر استفاده از حق قانونی خود برای سکوت در بازجویی و هنگام ملاقات با وکلای خود اصرار دارد و به این ترتیب، ادامه وکالت او بی‌نتیجه است. آقای برتون در این مصاحبه گفت که "ما فکر نمی‌کنیم او سکوت خود را بشکند و از اول هم گفته بودیم که اگر موکل ما سکوت اختیار کند و از همکاری با وکلای مدافع خودداری ورزد، به وکالت او ادامه نخواهیم داد."

آقای ماری هم در این مصاحبه گفت با توجه به اینکه موکل آنان به هیچ وجه حاضر به صحبت در مورد پرونده اتهامی نیست، "هنگام ملاقات با او احساس می‌کنیم که به ملاقات ساده یک زندانی رفته‌ایم و پس از این همه مدت، بالاخره لازم بود در این زمینه تصمیمی بگیریم."

عبدالسلام در ماه آوریل سال جاری از بلژیک به فرانسه منتقل شد تا پلیس فرانسه در ارتباط با حملات خونبار پاریس از او تحقیقات کند. او از آن زمان، سکوت اختیار کرده و از پاسخگویی به بازجویان خودداری ورزیده است. به گفته وکلای مدافع، مقامات امنیتی گفته‌اند به منظور جلوگیری از هرگونه حادثه‌ای در زندان، یک دوربین مداربسته ۲۴ ساعته را در سلول او نصب کرده‌اند. عبدالسلام در یک سلول انفرادی در بخش فوق امنیتی زندان محبوس است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرانک برتون گفته است که ادامه سکوت موکل او انجام وظیفه وکالت را ناممکن ساخته است

آقای برتون تصمیم به نصب دوربین در سلول صلاح عبدالسلام را "تصمیمی سیاسی" توصیف کرده و گفته است که "احساس زیر نظر بودن در تمامی مدت، حتی در تاریکی شب با استفاده از نور مادون قرمز، کافی است هر کسی را دیوانه کند و ما معتقدیم که موکلمان تصمیم خود برای سکوت را تغییر نخواهد داد."

شامگاه ۱۳ نوامبر سال گذشته میلادی، یک رشته بمب‌گذاری انتحاری و تیراندازی در یک ورزشگاه، چند رستوران و کافه و یک تالار برگزاری کنسرت در پاریس به کشته شدن ۱۳۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۶۰ نفر منجر شد. این عملیات توسط نه نفر عضو تیم های عملیاتی انجام شد که هفت تن از آنان در همان شب کشته شدند و دو تن دیگر پنج روز بعد در درگیری با پلیس جان دادند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت سازماندهی این عملیات را برعهده گرفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصویر تلویزیون مدار بسته از صلاح عبدالسلام (چپ) و حمزه عطو در یک پمپ بنزین در مسیر بازگشت از فرانسه به بلژیک

تحقیقات پلیس فرانسه نشان داد که عاملان حمله پاریس با افرادی در بلژیک ارتباط داشتند و در پیگیری این سرنخ، صلاح عبدالسلام به ظن شرکت در حملات در بلژیک بازداشت شد و به فرانسه انتقال یافت. پلیس فرانسه معتقد است که این فرد مسئول تدارکات این عملیات بوده و در شب حمله، در فرانسه حضور داشت اما توانست همراه با فردی دیگری به نام حمزه عطو به بلژیک بگریزد. صلاح عبدالسلام که ٢٧ سال دارد، مراکشی تبار، متولد بلژیک و شهروند فرانسه است.

هنوز دادستانی فرانسه نسبت به تصمیم وکلای مدافع صلاح عبدالسلام واکنشی نشان نداده و سرنوشت ادامه تحقیقات بدون حضور وکلای مدافع مشخص نیست. همچنین، معلوم نیست که در شرایط فعلی، وکلای دیگری آماده قبول وکالت عبدالسلام باشند.

موضوعات مرتبط