رئیس شورای اروپا: بریتانیا دو راه دارد؛ یا خروج کامل، یا عدم خروج

دونالد تاسک در بروکسل

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

دونالد تاسک رئیس نشست اتحادیه اروپا برای مذاکرات خروج بریتانیا از این مجموعه است.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، می‌گوید بریتانیا یا باید یک‌باره از اتحادیه اروپا خارج شود و پی‌آمدهای آن را هم بپذیرد، یا کلا از اروپا خارج نشود.

آقای توسک در بروکسل بر هشدارهای قبلی خود تاکید کرد که اتحادیه اروپا درباره آزادی تردد با بریتانیا سازش نخواهد کرد و این آزادی تردد، شرط دست‌رسی بریتانیا به بازار واحد اروپاست.

رئیس شورای اروپا، رئیس نشست رهبران اروپا درباره مذاکره بر سر نحوه خروج بریتانیا از این اتحادیه خواهد بود.

در همه‌پرسی که ژوئن در بریتانیا برگزار شد، ۵۲ درصد از شرکت‌کنندگان به نفع "برگزیت"، خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند و ۴۸ درصد علیه آن.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در روزهای گذشته گفته است که دولت او تا پایان زمستان، اجرای ماده ۵۰ معاهده لیسبون، یعنی مذاکرات رسمی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا را آغاز خواهد کرد.

این روند می‌تواند تا دو سال طول بکشد و شامل بحث‌های پیچیده‌ای درباره مسائلی مثل مهاجرت و دست‌رسی به بازار واحد اروپا خواهد بود.

دونالد توسک در سخنرانی خود این وعده حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را دست انداخت که بریتانیایی‌ها "هم می‌توانند کیک اتحادیه اروپا را بخورند و هم این کیک را نگه دارند."

ترزا می

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نخست‌وزیر بریتانیا گفته است تا پایان ماه مارس سال آینده میلادی، مذاکرات برای خروج از اتحادیه اروپا را کلید می‌زند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

'کیک نداریم؛ فقط نمک و سرکه'

اشاره او به این تصور است که بریتانیا بتواند مزیت‌های تجاری عضویت در اتحادیه اروپا را نگه دارد ولی جلوی تردد آزادانه مهاجران اروپایی را بگیرد یا تصمیم‌های دادگاه‌های اروپایی را نپذیرد.

رئیس شورای اروپا خطاب به کسانی که چنین تصوری دارند گفت: "به هر کس که این‌طور فکر می‌کند، پیش‌نهاد می‌کنم یک آزمایش ساده بکنند. یک کیک بخرید، آن را بخورید، و بعد نگاه کنید ببینید هنوز کیکتان روی میز باقی مانده است یا نه."

او البته گفت که "واقعیت، بی‌رحم است و برگزیت در واقع به زیان همه ماست. هیچ کیکی روی میز نخواهد بود. فقط نمک و سرکه روی میز است."

آقای توسک در عین حال گفت که شاید بریتانیا در نهایت تصمیم بگیرد که اتحادیه اروپا را ترک نکند "هرچند الآن کمتر کسی احتمال این را باور می‌کند."

دمین گراماتیکاس، خبرنگار بی‌بی‌سی در بروکسل، می‌گوید با این هشدار دونالد تاسک، به نظر می‌رسد او به‌شدت نگران سمت و سوی مذاکرات درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

با این حال آقای توسک بار دیگر تاکید کرده که این در نهایت انتخاب خود بریتانیاست که ببیند آیا برگزیت "واقعا به نفعشان است یا نه".

مقام‌های بریتانیایی هنوز واکنشی به این حرف‌های رئیس شورای اروپا نشان نداده‌اند.