توافق نظامی روسیه و هند برای ساخت حدود ۲۰۰ هلیکوپتر روسی

حق نشر عکس AFP
Image caption اس ۴۰۰ مدرن‌ترین سیستم دفاعی هوایی روسیه در سوریه مستقر شده است

رهبران هند و روسیه برای ساخت حدود ۲۰۰ هلیکوپتر روسی در هند و همکاری‌ در زمینه انرژی و تسلیحات یک قرارداد چند میلیارد دلاری امضا کردند.

این اقدام زمانی انجام می شود که هند برای مدرنیزه کردن قابلیت دفاعی خود سرمایه گذاری هنگفتی را در نظر گرفته است. هند همچنین از روسیه سیستم ضد موشکی پیشرفته و چهار ناوچه می‎‌خرد.

این خبر پس از مذاکرات پوتین، رئیس جمهور روسیه و نارندرا مودی نخست وزیر هند در ایالت گوای هند در حاشیه نشست سران پنج قدرت نوظهور اقتصادی جهان (بریکس) اعلام شد.

تحویل سیستم دفاعی اس ۴۰۰ به هند بخشی از این قرارداد است.

موشک‌های اس ۴۰۰ زمین به هوا در سوریه، کشور متحد دولت پوتین، هم مستقر شده‌ است.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین نیز در این نشست شرکت می کند و انتظار می رود با نارندرا مودی مذاکره کند.

تحلیلگران می گویند احتمالا هند در این نشست نگرانی های خود از حملات اخیر به قرارگاه ارتش کشمیر تحت حکومت هند را مطرح خواهد کرد. هند پاکستان را متهم به دست داشتن در این حملات می کند چیزی که پاکستان رد کرده است.

روابط نزدیک هند و روسیه به روزهای جنگ سرد برمی گردد، زمانی که ایالات متحده از پاکستان، همسایه و رقیب بزرگ هند جانبداری می کرد. هند مجبور بود به روسیه برای حمایت سیاسی و همچنین به دست آوردن تجهیزات نظامی به ارزش میلیاردها دلار تکیه کند. حتی امروز به گفته وزارت دفاع هند نزدیک به ۷۰ درصد از تجهیزات دفاعی این کشور از روسیه وارد می شود.

اما به تدریج با رشد قدرت اقتصادی، هند منابع تجهیزات نظامی خود را تنوع بخشید و حالا از ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و فرانسه نیز جنگ افزار وارد می کند.

هند یکی از بزرگترین وارد کنندگان سلاح در جهان است. نیازمندی نظامی این کشوراز هواپیماهای جنگی تا زیردریایی هارا در بر می گیرد که بخشی از برنامه ۱۰۰ میلیارد دلاری نوسازی بخش نظامی آن است.

روسیه از نزدیک شدن روابط هند با آمریکا طی چند سال اخیر نگران بود. توافق اخیر میان دهلی نو و واشنگتن در باره تدارکات نظامی میان دو کشور موجب نگرانی قابل ملاحظه ای برای روسیه شده بود که روسیه آن را به عنوان نشانه نزدیک شدن شریک دیرینه خود با آمریکا تلقی می کرد.

تحلیلگران می گویند گفت و گو های امروز میان آقایان پوتین و مودی نشانه دور شدن سایه سردی بر روابط دو کشور است که طی چند سال اخیر مشاهده می شد.

هند همچنین از رشد روابط میان روسیه و پاکستان چندان راضی نبود. روسیه و پاکستان اخیرا تمرینات مشترک نظامی انجام دادند چیزی که همین چند سال پیش برای هند غیرقابل تصور بود.

تعمیق روابط میان چین و روسیه مایه نگرانی دیگر هند است. روسیه که سال گذشته زیر بار تحریم های غرب قرار گرفته بیشتر به چین نزدیک شده است. چیزی که هند آن را با هراس تحت مشاهده قرار داده است.

اما هند به روسیه اطمینان داده است که روابطش با مسکو مثل همیشه مستحکم باقی خواهد ماند. در پایان مذاکرات آقای مودی به پوتین گفت: "یک دوست قدیمی بهتر از دو دوست جدید است."