نخست‌وزیر هند در اجلاس بریکس: ریشه اصلی تروریسم کشوری در منطقه‌ است

سران شرکت کننده در اجلاس بریکس در گوا، هند

منبع تصویر، EPA

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، می‌گوید که "ریشه اصلی" تروریسم کشوری در منطقه‌ است. اظهارات آقای مودی را می‌توان اشاره‌ای تلویحی به پاکستان تلقی کرد.

آقای مودی که در اجلاس رهبران برزیل، روسیه، چین و آفریقای جنوبی سخن می‌گفت، از رهبران شرکت کننده در اجلاس پنج قدرت نوظهور اقتصادی جهان (بریکس)، خواست که همکاریهای خود را برای مقابله با تروریسم افزایش دهند.

او گفته است که تروریسم "جدی‌ترین تهدید مستقیم" علیه سعادت و رفاه کشورهاست.

اجلاس سران بریکس در گوا در هند در حال برگزاری است.

هند پاکستان را متهم می کند که در حمله اخیر به یک مقر نظامی در کشمیر تحت کنترل هند، دست داشته است. پاکستان چنین اتهامی را رد می‌کند.

تحلیلگران می‌گویند که احتمالا هند در این نشست نگرانی‌های خود از درباره این حمله مطرح خواهد کرد.

دولت هند اعلام کرده بود که اوایل ماه سپتامبر، شبه‌نظامیان مستقر در پاکستان به یک پایگاه ارتش هند در کشمیر حمله کردند و هجده نظامی هندی را کشتند.

به دنبال این تحول وزارت دفاع هند در اطلاعیه‌ای که روز پنجشنبه، ۸ مهر (۲۹ سپتامبر)، منتشر کرد گفت که واحدهای ارتش این کشور شامگاه چهارشنبه ۷ مهر، "به منظور خنثی کردن طرح‌هایی برای انجام یک رشته عملیات علیه شهرهای هند" به "حملات محدود و دقیق" در نقاطی واقع در خط کنترل مرزی در کشمیر مبادرت کردند.

در مقابل این ادعای هند، پاکستان متقابلا هند را به "آتشباری غیرموجه" در خط کنترل مرزی متهم کرد و گفت که دو نظامی این کشور در این حملات جان خود را از دست داده اند. سخنگوی ارتش پاکستان افزوده‌ است که نیروهای این کشور مستقر در خط کنترل به "آتشباری" نیروهای هندی پاسخ داده‌اند.

در همین خصوص محمد نوازشریف، نخست وزیر پاکستان، از آن چه "تجاوز بی دلیل نیروهای هندی" خواند انتقاد کرد و گفت که ارتش کشورش از توان خنثی کردن "هر گونه برنامه شرورانه تضعیف حکومت پاکستان" برخوردار است.