۱۰۰ روز اول نخست‌وزیری ترزا می چگونه گذشت؟

بریتانیا

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاکنون اولویت نخستین خانم می بوده است

ترزا می در شرایطی به نخست‌وزیری بریتانیا رسید که در نتیجه پس‌لرزه‌های رای مثبت به برگزیت، دیوید کامرون، از پست خود استعفا داده بود.

رای مثبت اکثریت مردم بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا خلاف انتظار رهبران این کشور از جمله آقای کامرون بود که با خروج از این اتحادیه مخالف بود و از مردم هم خواسته بود در این همه‌پرسی به گزینه خروج، رای منفی بدهند.

در ۱۰۰ روز گذشته برگزیت یا برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاکنون اولویت نخستین خانم می بوده است.

او پس از اعلام نخست‌وزیری‌اش در مقابل دفتر نخست‌وزیری این کشور ایستاد و در بیانیه‌ای تاکید کرد که "برگزیت یعنی برگزیت" و گفت خواست اکثریت مردم را برای خروج بی‌کم و کاست از اتحادیه اروپا دنبال می‌کند و با موفقیت از پس آن برخواهد آمد.

تغییر نظر ترزا می از یک طرفدار ماندن در اتحادیه تا تعهدش به خروج، باعث جدایی مسیر او از نخست‌وزیر پیشین، دیوید کامرون شد . تغییری که او را به سنت محافظه‌کارانه‌ حزبش در مورد مهاجرت و شیوه آموزش در مدارس بازگرداند.

در تغییر و تحولات کابینه، جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا هم به همراه مجموعه‌ای از سیاست‌های اقتصادی‌اش کنار رفت و پس از آن گزارش‌هایی درباره دو پاره شدن کابینه این کشور بر سر موضوع برگزیت منتشر شد.

وزرا بر سر دو موضوع خروج سخت یا آرام از اتحادیه اروپا و در اولویت قرار داشتن یا نداشتن موضوع بازار مشترک یا کنترل مهاجران اختلاف نظر پیدا کردند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ضرب‌الاجل قطعی کردن روند خروج از اتحادیه اروپا نزدیک است

روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف نوشت که برای کنترل این شکاف "خانم می ابایی ندارد از این که هر وقت لازم باشد با اعمال رهبری قاطع، قدرت شخصی‌اش را بر کابینه تحمیل کند."

در شرایطی که ترزا می صد روز دوم نخست‌وزیری‌اش را آغاز می‌کند و ضرب‌الاجل اجرایی کردن ماده پنجاه معاهده لیسبون برای قطعی کردن روند خروج از اتحادیه اروپا نزدیک است، در آینده جلوه‌های بیشتری از "قدرت شخصی‌" خانم می را در عمل خواهیم دید.