حمایت توپخانه‌ ترکیه از پیشمرگ‌های کرد در عملیات موصل

بعشیقه حق نشر عکس AFP
Image caption ترکیه می‌گوید که حمایت توپخانه این کشور با درخواست نیروهای پیشمرگ کرد برای پاکسازی شهر بعشیقه انجام شده است

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، می‌گوید نیروهای این کشور به عملیات جاری برای پس گرفتن شهر موصل از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیوسته‌اند.

به گفته آقای ییلدریم توپخانه ارتش ترکیه به نیروهای پیشمرگ کرد که در نزدیکی اردوگاه بعشیقه در حال نبرد با داعش بودند، کمک کرده است. نیروهای ترکیه از ماه‌ها پیش در این اردوگاه در خاک عراق شبه‌نظامیان را آموزش می‌دادند.

آقای ییلدریم گفته است که مداخه نیروهای ترکیه با درخواست نیروهای پیشمرگ کرد انجام شده است. پیشمرگ‌ها می‌گویند که کنترل شهر بعشیقه در دوازده کیلومتری موصل را به طور کامل به دست گرفته‌اند.

مداخله ترکیه در عملیات موصل در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر عراق بارها تاکید کرده بود که جنگ موصل جنگ نیروهای عراقی است و هیچ کشور دیگری نباید در آن مداخله کند.

دیروز شنبه ۲۲ اکتبر هم حیدر عبادی، نخست وزیرعراق در دیدار با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت کشورش نیاز ندارد نیروهای ترکیه در جنگ موصل نقشی داشته باشند.

ترکیه که نگران آن است که حمله به موصل باعث افزایش نفوذ نیروهای کرد مخالف این کشور شود، گفته است که در عملیات موصل در حاشیه نخواهد ماند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله به مواضع داعش در اطراف موصل

آمریکا هم بر تلاش‌های مشترک با ترکیه برای مقابله با داعش تاکید کرده است.

عملیات موصل یک هفته پیش و با مشارکت ۳۰ هزار نیروی ارتش عراق، نیروهای پیشمرگ‌های کرد و شبه‌نظامیان شیعه و با حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا آغاز شد.

در روزهای گذشته دولت‌های عراق و آمریکا گفته‌اند که این عملیات با سرعتی بیش از آنچه از قبل پیش‌بینی می‌شد پیش رفته است.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نزدیکی موصل می گوید که نیروهای ارتش عراق امروز روستای تل‌کیف در شمال شهر موصل را از تصرف پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خارج کرده اند و به پنج کیلومتری موصل رسیده اند. پیشمرگ های کرد هم با حمایت تانک های ترکیه عملیات وسیعی را برای تصرف بعشیقه در شمال شرق موصل آغاز کرده اند. او می گوید که اگر بعشیقه هم از تصرف داعش خارج شود، راه برای ورود به حومه موصل باز خواهد شد.

با وجود این انتظار می‌رود با نزدیک شدن نیروهای عراقی به شهر موصل بر شدت نبرد و مقاومت داعش افزدوه شود.

پیکار جوایان داعش امروز یکشنبه ۲۳ اکتبر در اقدامی که تلاش برای جلوگیری از تمرکز نیروهای دولتی عراق بر عملیات موصل توصیف شده است، به شهر رطبه در نزدیکی مرز اردن حمله کردند. آنها می گویند که بخش عمده این شهر را به تصرف در آورده اند. اینجا بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط