انتقاد صادق لاریجانی از طرح 'نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضاییه' در یک پرونده

صادق لاریجانی و آیت الله خامنه ای

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

صادق لاریجانی از انتشار "نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضاییه و نظام قضایی کشور" بر سر "یک پرونده" انتقاد کرده است

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران گفت: "در حالی که میلیون ها پرونده در دستگاه قضایی جریان دارد و روند طبیعی دادرسی خود را طی می‌کند، می‌بینیم که یک پرونده را رسانه‌ای می‌کنند و با طرح مطالب کذب، نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضاییه و نظام قضایی کشور می‌دهند."

به گزارش روابط عمومی قوه‌قضاییه، آقای لاریجانی امروز دوشنبه سه آبان، همچنین با هشدار در مورد تبعات همکاری با "رسانه‌های معاند" افزود: "کسانی که از داخل کشور به این قبیل رسانه‌ها کمک می کنند باید به عنوان معاونت در جرم تحت تعقیب قرار بگیرند تا مرز بین انقلاب و ضدانقلاب مشخص شود."

رئیس قوه قضاییه در اظهارات امروز خود از پرونده مشخصی یاد نکرده ولی این اظهارات در شرایطی مطرح شده که اخیرا، سعید طوسی، یک قاری معروف قرآن، به سوءاستفاده جنسی از نوجوانان تحت آموزش خود متهم شده و برخی از شاکیان وی از عدم رسیدگی مناسب دستگاه قضایی به شکایات خود سخن گفته اند. آقای طوسی اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده است.

روز ۲۳ مهر صدای آمریکا برای نخستین بار صدای برخی شاکیان سعید طوسی را منتشر کرد که می گفتند رسیدگی به پرونده وی در سال ۱۳۹۱ شروع شده اما به نتیجه ای نرسیده است. این رسانه، همچنین یک فایل صوتی منتسب به آقای طوسی را منتشر کرد که در بخشی از آن آمده بود: "خود حضرت آقا می‌داند و کاملاً در جریان است؛ ولی از بس سیستم قضایی ما مشکل دارد، برای همین است که دو سه سال است قضیه دارد پیچ می‌خورد. حضرت آقا به آقای لاریجانی فرمودند که پرونده را جمع کنید."

صادق لاریجانی امروز با انتقاد از کسانی که "می‌گویند رئیس قوه قضاییه پرونده را مختومه کرده" گفته است: "رئیس قوه قضاییه اختیار قانونی برای مختومه کردن پرونده ندارد و هیچ گاه هم چنین عملی واقع نشده است. بنابراین طرح چنین ادعاهایی کذب محض است."

توضیح ویدئو،

گفت‌وگوی دو نفر از شاکیان قاری معروف با بی بی سی فارسی

در واکنشی جداگانه در مورد پرونده سعید طوسی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه ایران دیروز گفت که در اتهام‌ مربوط به موارد "خلاف عفت عمومی" برای سعید طوسی قرار منع تعقیب صادر شده اما در اتهام "تشویق به فساد" دادگاه بر اساس "قرائن و شواهدی" دستور داده که قرار منع تعقیب اولیه نقض شود.

اعمال "خلاف عفت عمومی" در قانون مجازات اسلامی شامل لواط و تجاوز است که در صورت اثبات می‌تواند به صدور احکام سنگینی مانند اعدام منجر شود.

آقای محسنی اژه ای با ذکر اینکه شاکیان آقای طوسی چهار نفر هستند از رسانه‌های خارج از ایران انتقاد کرد و گفت: "ضدانقلاب به دنبال سودجویی از این پرونده‌هاست."

"اعلام برائت از رسانه های بیگانه"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خبرگزاری بین المللی قرآن، ایکنا، جمعه پیش خبر داد که سه شاکی سعید طوسی "در حال تهیه نامه ای" خطاب به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه هستند و بخش هایی از این نامه را به نقل از یک "منبع آگاه" منشر کرد.

به گزارش ایکنا شاکیان سعید طوسی ضمن "اعلام برائت از رسانه‎های بیگانه و فضاسازی دشمنان قرآن و نظام اسلامی به ویژه در فضای مجازی" خواستار "رسیدگی به پرونده" شده بودند. همین خبرگزاری افزود که "جمعی از پیشکسوتان و فعالان قرآنی" نیز، "جریان سازی های گسترده" انجام شده بر سر اتهامات آقای طوسی را محکوم کرده و "خواستار پیگیری موضوع از طریق قانونی" شده اند.

پیشتر، محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد نیز انتشار ادعاهای اخیر را مصداق "اشاعه فحشا" دانسته اما از رئیس قوه قضاییه خواست رسیدگی به پرونده سعید طوسی را در اولویت قرار دهد.

خبرگزاری ایکنا روز شنبه خبر دیگری را تحت عنوان "نامه شاکیان سعید طوسی به رئیس ‌قوه قضائیه" بر روی خروجی خود فرستاد اما این متن، سپس از روی وبسایت این خبرگزاری حذف شد.

منبع تصویر، Alamy

توضیح تصویر،

سعید طوسی در حال قرائت قرآن در مراسم افتتاح مجلس دهم

در اکنش به اتهامات منتشر شده، روز پنجشنبه سعید طوسی با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که "هرگز دامن به چنین گناهان و اعمال منافی عفت نیالوده‌" و خطاب به متهم کنندگان خود گفت: "شما که همجنس‌بازی را تمدن می‌دانید و با تصویب قانون، آن را به رسمیت می‌شناسید، یک‌باره چه شد که خود را محکمه عدالت تصور نموده اید؟"

این قاری معروف، اتهامات مطرح شده علیه خود را "سراسر کذب و جعلی" دانست و افزود: "برادران و خواهران ایمانی را از آلودن ذهنشان به اکاذیب و اتهامات ناجوانمردانه دشمنان قرآن و اسلام برحذر می‌دارم."آقای طوسی اعلام کرد که "تصمیم سکوت" گرفته بوده اما "با ورود شبکه ماهواره‌ای صدای شیطان بزرگ آمریکا" تصمیم گرفته به اتهامات پاسخ بدهد.

آقای طوسی تاکنون در چند مسابقات بین المللی قرآن به مقام اول دست یافته و در تعداد زیادی از مراسم حکومتی به عنوان قاری قرآن حضور داشته است.

وی از جمله، در برخی از مناسبت های قرآنی تشکیل شده در حضور رهبر ایران و نیز در مراسم افتتاحیه مجلس دهم به قرائت قرآن پرداخته است.