بحران سیاسی ونزوئلا؛ دولت و مخالفان دیدار می کنند

این خبر پس از بازدید آقای مادورو از واتیکان اعلام شد حق نشر عکس EPA
Image caption این خبر پس از بازدید آقای مادورو از واتیکان اعلام شد

با به وخامت گراییدن بحران سیاسی ونزوئلا دولت این کشور و مخالفان با شروع مذاکرات مستقیم در روز یکشنبه موافقت کرده اند.

مخالفان در روزهای اخیر در واکنش به مسدود شدن طرح همه پرسی برای برکناری نیکلاس مادورو رئیس جمهور از قدرت، تظاهرات کرده اند و تنش ها در این کشور بالاست.

اعلام شروع مذاکرات میان دولت و مخالفان را یک فرستاده واتیکان اعلام کرد که پس از دیدار پاپ فرانسیس با آقای مادورو در واتیکان بود.

واتیکان و اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی (اوناسور) این گفت و گوها را میانجیگری خواهند کرد.

واتیکان در بیانیه ای گفت که پاپ فرانسیس کلیه طرف ها را "ترغیب کرد برای دنبال کردن مسیر دیالوگ جدی و سازنده شهامت داشته باشند."

امیل پال تشریگ فرستاده واتیکان در آرژانتین گفت "یک دیالوگ ملی" از حالا میان طرف ها شروع شده تا زمینه برای نشست روز یکشنبه در جزیره مارگاریتا در کارائیب فراهم شود.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption دانشجویان روز دوشنبه در سن کریستوبال علیه آقای مادورو تظاهرات کردند

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که دولت و مخالفان برنامه این گفت و گوها را تایید کرده اند.

مخالفان آقای مادورو، راننده اتوبوس و رهبر سابق اتحادیه کارگری، را به خاطر اوضاع ناگوار اقتصادی این کشور مقصر می شناسند. این کشور نفتخیز با کمبود مواد غذایی و تورم خارج از کنترل روبروست.

مخالفان قصد دارند سرنوشت رئیس جمهور را به همه پرسی بگذارند اما مقام های انتخاباتی هفته پیش این فرآیند را معلق کردند.

علت تصمیم مقام ها ادعای کلاهبرداری در جمع آوری امضا برای طومار اولیه که امکان همه پرسی را فراهم می کرد بود، اما قانونگذاران مخالف شورای ملی انتخابات را متهم به دستور گرفتن از دولت کرده اند.

پارلمان ونزوئلا که در کنترل مخالفان است روز یکشنبه در یک جلسه اضطراری با تصویب قطعنامه ای دولت سوسیالیست آقای مادورو را به دست زدن به "کودتایی ادامه دار" متهم کرد.

سازمان کشورهای آمریکایی هم گفت که "عمیقا نگران" تصمیم مقام های انتخاباتی ونزوئلاست.

روز دوشنبه صدها دانشجو در سن کریستوبال در نزدیکی مرز کلمبیا تظاهرات کردند. تظاهرات سراسری مخالفان قرار است چهارشنبه برگزار شود.

آقای مادورو مخالفان را به تماس داشتن با کشورهای خارجی، به خصوص آمریکا، و تلاش برای براندازی او برای "چنگ انداختن به ثروت نفتی ونزوئلا" متهم می کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط