رئیس جمهور لبنان سعد حریری را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد

سعد حریری حق نشر عکس Reuters
Image caption سعد حریری دو هفته پیش از ریاست جمهوری میشل عون حمایت کرده بود

میشل عون، رئیس جمهور جدید لبنان، از سعد حریری، نخست وزیر سابق و رهبر جریان ۱۴ مارس خواسته به عنوان نخست وزیر این کشور دولت جدید را تشکیل دهد.

آقای حریری، سیاستمدار برجسته و سنی لبنان پیش از این بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ نخست وزیری این کشور را بر عهده داشت.

میشل عون، از فرماندهان سابق ارتش و از رهبران مسیحیان مارونی، روز دوشنبه ۳۱ اکتبر به عنوان رئیس جمهور لبنان انتخاب شد . انتخاب او توسط نمایندگان پارلمان به بیش از دو سال بن‌بست سیاسی در لبنان به دلیل اختلاف‌های سیاسی احزاب و گروه‌ها پایان داد.

+بیشتر بخوانید: میشل عون؛ دشمن دیرین سوریه٬ رفیق امروز حزب‌الله

آقای عون مورد حمایت جنبش شیعی حزب‌الله است که در صحنه سیاسی لبنان رقیب جریان ۱۴ مارس به رهبری سعد حریری محسوب می‌شود.

اما آقای حریری در نهایت دو هفته پیش موافقت کرد که با نامزدی میشل عون برای ریاست جمهوری موافقت کند. اکنون به نظر می‌رسد حمایت سعد حریری از میشل عون بخشی از توافقی بوده که بر اساس آن آقای حریری به نخست‌وزیری رسیده است.

۱۱۰ عضو از ۱۲۷ نماینده مجلس لبنان از نخست وزیری سعد حریری حمایت کرده بودند. اما جنبش حزب‌الله، حزب سوسیال ناسیونالیست سوری و حزب بعث لبنان که همگی از حامیان دولت سوریه محسوب می‌شوند حاضر به حمایت از آقای حریری نشدند.

آقای حریری پنج سال پیش در حالی نخست وزیری را از دست داد که حزب‌الله و متحدانش وزرای خود را از کابینه وحدت ملی خارج کردند.

سعد حریری، فرزند رفیق حریری، یکی از بانفوذترین سیاستمداران تاریخ لبنان است که در سال ۲۰۰۵ در جریان یک بمب‌گذاری در بیروت کشته شد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط