واکنش رهبران کشورهای آسیای میانه و قفقاز به انتخاب ترامپ

دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP/Getty Images

برخی از رهبران کشورهای آسیای میانه و قفقاز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را برای او شادباش گفته و خواستار توسعه روابط آمریکا با این کشورها شده‌اند.

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، در پیام شادباش خود از آقای ترامپ دعوت کرده که سفری به این کشور سرشار از نفت و گاز آسیای میانه انجام بدهد. وی تاکید کرده که عضویت موقت قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل در سالهای ۲۰۱۷-۲۰۱۸ مرحله مهمی از شراکت میان دو کشور در مسایل عمده خواهد بود.

آقای نظربایف که در سفری به شرق دور رفته است و در ژاپن از شهر هیروشیما، یکی از دو شهر آسیب دیده از بمبهای هسته‌ای آمریکا در زمان جنگ دوم جهانی دیدار داشت، همچنین ابراز اطمینان کرده است که تحت رهبری آقای ترامپ آمریکا "تکیه‌گاه حمایت از ثبات، امنیت و شکوفایی در سراسر جهان" باقی خواهد ماند.

الهام علی‌یف، رئیس جمهوری آذربایجان، در پیامی طولانی خطاب به ضمن شادباش این انتخاب، از ارمنستان شکایت کرده است: "[جمهوری] آذربایجان سالهای زیادی است که از سیاست اشغالگرانه ارمنستان رنج می‌برد. ۲۰ درصد قلمرو ما تحت اشغال است و بیش از یک میلیون از آذربایجانیها به فراریان و مهاجران اجباری تبدیل شده اند."

آقای علی‌یف ابراز امیدواری کرده که آمریکا تحت رهبری آقای ترامپ به عنوان هم‌رئیس "گروه مینسک، سازمان امنیت و همکاری اروپا" در "حل عادلانه اختلاف (با ارمنستان) طبق معیارهای حقوق بین‌المللی و در چارچوب تمامیت ارضی آذربایجان" سهم خواهد گذاشت.

در مقابل، سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان، هم از نقش آمریکا در حل مسئله قره‌باغ به عنوان هم‌رئیس "گروه مینسک" و از کمکهای واشنگتن "در ایجاد نهادهای دمکراتیک و تقویت اقتصادی ارمنستان" تقدیر کرده است. وی از جامعه ارمنی آمریکا به عنوان "پلی قوی بین مردمان ما" نام برده است.

پیام شادباش گیورگی مارگولاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان، نیز مثل رهبران ارمنستان و آذربایجان دارای متنی بلند است. او نوشته که مردم آمریکا "برای پیشرفت، کامیابی، صلح و امنیت" رای داده‌اند و ابراز اطمینان کرده که "تحت رهبری آمریکا، ما شاهد جهانی ایمن‌تر، امن‌تر و شکوفاتر خواهیم" بود.

آقای مارگولاشویلی افزوده: "ماموریت شما به عنوان رئیس جمهوری در مرحله‌ای که جهان و بشریت با چالشهای تازه، تهدیدهای فزاینده و به هم مرتبطی که مسئولیت بیشتری بر دوش ما برای حفاظت و نگهداری از ارزشهای بشری مانند آزادی، دمکراسی و صلح می گذارند، اتفاق می‌افتد.

رئیس جمهوری گرجستان، کشوری که با روسیه اختلافات جدی دارد و در گذشته مورد حمایت آمریکا بوده است، از کمکهای آمریکا برای تقویت دولتداری، توسعه دمکراسی، استقلال و تمامیت ارضی کشورش تقدیر کرده و گفته است که مشتاق تقویت "شراکت راهبردی" میان دو کشور است.

الماس بیک حاتم بایف، رئیس جمهوری قرقیزستان، نیز پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات آمریکا تبریک گفته و ابراز اطمینان کرده است که روی کار آمدن آقای ترامپ به توسعه روابط دو کشور، "از جمله در زمینه توسعه دمکراسی و مقابله با چالشها و تهدیدهای جهان امروز" کمک خواهد کرد.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، هنوز ابراز نظری نکرده، ولی خدایبردی خالق‌نظرف، رئیس مرکز مطالعات راهبردی وابسته به دفتر ریاست جمهوی این کشور، گفته است "ما مردم تاجیکستان به پرزیدنتی که ملت آمریکا انتخاب کرده، احترام گذاشته و آن را قابل قبول می‌شماریم. با ماموریت تازه‌ای (ریاست جمهوری جدیدی) که انتخاب شده است، کوشش می کنیم همکاری متقابلا سودمند و همه جانبه را به راه مانیم (انجام دهیم)."