هر آنچه باید درباره ریاست‌جمهوری ترامپ بدانید

دونالد ترامپ حق نشر عکس AP

انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور بعدی ایالات متحده، به همراه تسلط جمهوری‌خواهان بر کنگره، سوال‌های زیادی درباره خود انتخابات و قدم‌های بعدی مطرح می‌کند. از بیمه خدمات درمانی گرفته تا ازدواج همجنسگرایان، تغییرات اقلیمی و قانون مراقبت مقرون‌به‌صرفه (اوباما کر)- شهروندان آمریکایی و مردم سراسر دنیا دوست دارند بدانند که دولت آینده دست به چه اقداماتی خواهد زد. در اینجا نگاهی می‌کنیم به سوالات مهمی که در اینترنت و از طرف مخاطبان بی‌بی‌سی مطرح شده.

چند نفر در انتخابات آمریکا رای دادند؟

آمار نهایی حدود دو هفته بعد از روز رای‌گیری از طرف مسئولان برگزاری انتخابات اعلام می‌شود. ولی تخمین‌ها نشان می‌دهد که از میان ۲۳۱.۵ میلیون نفر آمریکایی واجد شرایط ۱۲۸.۸ میلیون نفر در این انتخابات شرکت کرده‌اند؛ یعنی ۵۵.۶ درصد واجدان شرایط.

این رقم در سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۸ درصد و در سال ۲۰۰۸ حدود ۶۲ درصد بود.

حق نشر عکس EPA

چه کسی بیشترین سهم را از آرای عمومی داشت؟

به نظر می‌رسد که هیلاری کلینتون با اختلاف کمی اکثریت آرای عمومی را به خود اختصاص داده باشد.

بر اساس آخرین نتایج اعلام شده، خانم کلینتون تا این لحظه ۶۰٫۲۷۴٫۹۷۴ رای به خود اختصاص داده که معادل ۴۷.۷ درصد کل شرکت‌کنندگان است. آقای ترامپ هم ۵۹٫۹۳۷٫۳۳۸ رای آورده که معادل ۴۷.۴ درصد شرکت‌کنندگان می‌شود.

اما نظام انتخاباتی آمریکا به این معنی است که نامزدها باید در ایالت‌ها به پیروزی برسند و "آرای الکترال" آن‌ها را به خود اختصاص دهند. پیروزی‌های آقای ترامپ در ایالت‌هایی که رقابت در آن‌ها نزدیکتر بود، به او اجازه داد تا در مجموع ۲۹۰ رای الکترال را به خود اختصاص دهد - رقمی که به راحتی از ۲۲۸ رای الکترال خانم کلینتون بیشتر است.

نامزدهای دیگر هم در مجموع تا این لحظه ۶٫۱۴۹٫۲۹۷ رای کسب کرده‌اند.

نامزدها چند ساله بودند؟

خیلی‌ها در گوگل دنبال جواب این سوال گشته‌اند. دونالد ترامپ ۷۰ ساله است و هیلاری کلینتون ۶۹ ساله.

آقای ترامپ چه زمانی کارش را شروع می‌کند؟

مراسم تحلیف او قرار است ظهر روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگزار شود. ولی تا پیش از آن باید کابینه‌ و سیاست‌هایش را مشخص کند. او در عین حال به اطلاعات محرمانه مربوط به امنیت ملی و عملیات‌های نظامی هم دسترسی خواهد داشت.

آیا آقای ترامپ در کاخ سفید زندگی خواهد کرد؟

شایعاتی مبنی بر عدم علاقه او به زندگی در کاخ سفید مطرح شده بود، ولی پارسال در یکی از مصاحبه‌هایش این شایعات را رد کرد و نشان داد که قصد ندارد سنت قدیمی زندگی و کار در کاخ سفید را نقض کند.

او گفت: "بلی، برای زندگی به کاخ سفید می‌روم چون درستش همین است. بعید است خیلی از کاخ سفید خارج بشوم چون کارهای زیادی برای انجام دادن هست."

در پی پیروزی آقای ترامپ در انتخابات روز سه‌شنبه، اداره هوانوردی فدرال بر فراز منزلش در محله منهتن شهر نیو یورک محدودیت‌های پروازی اعمال کرده که قرار است روز ۲۱ ژانویه منقضی شود، یعنی یک روز بعد از برگزاری مراسم تحلیف و رفتن او به کاخ سفید.

آیا آقای ترامپ در زمان ریاست‌جمهوری به فعالیت‌های تجاری خود ادامه می‌دهد؟

ظاهرا نه. وکیل آقای ترامپ در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که سازمان ترامپ - شرکتی با دارایی‌های آمریکایی و بین‌المللی از جمله زمین‌های گلف و املاک مسکونی و تجاری - در قالب یک "تراست کور" نگهداری خواهد شد که قرار است توسط بعضی فرزندان آقای ترامپ اداره شود.

(تراست کور تراستی است که امانت‌داران اختیار تام اموال آن را دارند و صاحب تراست حقی برای دخالت در تصمیم گیری و مدیریت اموال را ندارد.)

البته منتقدان ظاهرا قبول ندارند که چنین تمهیداتی باعث ایجاد یک تراست و جلوگیری از تعارض منافع خواهد شد، چون آقای ترامپ همچنان از دارایی‌های تجاری خود و تاثیر سیاست‌هایش بر آن‌ها آگاه خواهد بود و اقوام نزدیکش اداره روزمره آن‌ها را به عهده خواهند داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption آیا به جای این حصار دیوار کشیده می‌شود؟

آقای ترامپ کی ساخت دیوار در مرز مکزیک را آغاز خواهد کرد؟

یکی از محورهای اصلی برنامه انتخاباتی آقای ترامپ جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی با ساخت دیواری در مرز مکزیک بود.

در وبسایت او سندی وجود دارد که توضیح داده چطور "مکزیک را مجبور به پرداخت مخارج" خواهد کرد. کار قرار است از همان "روز اول" شروع شود. قدم نخست تغییر قوانین انتقال پول است تا دیگر هیچ "بیگانه‌ای" نتواند بدون داشتن مدارکی که نشان دهد اقامتش در آمریکا قانونی است پول از این کشور خارج کند. مکزیک ادعای او مبنی بر پرداخت مخارج این کار را رد کرده است.

به نظر کارشناسان، اگر مقیاس و خرج ساخت چنین دیواری را در نظر بگیریم و مسائل دیگری از جمله سختی خرید اراضی خصوصی در کنار مرز برای ساخت این دیوار، و جلب مساعدت اعضای کنگره را به آن اضافه کنیم، این دیوار هرگز ساخته نخواهد شد. در عوض اتفاقی که خواهد افتاد افزایش تمهیدات انتظامی در مرز و سخت‌تر کردن قوانین مهاجرتی است. بعضی از مشاوران او گفته‌اند که این دیوار جنبه "مجازی" یا "فنی" خواهد داشت، ولی او تاکید کرده که این دیوار ساخته خواهد شد.

آیا سقط جنین غیرقانونی خواهد شد؟

دونالد ترامپ در ماه مارس اعلام کرد که سقط جنین باید ممنوع شود و گفت که از اعمال "شکلی از مجازات" به خانم‌هایی که چنین کاری می‌کنند حمایت می‌کند. ولی او بعدا از این موضع عقب‌نشینی کرد و گفت که تصمیم بر قانونی بودن یا نبودن سقط جنین باید به خود ایالات سپرده شود و هر گونه مجازاتی باید تنها شامل افرادی شود که خدمات سقط جنین ارائه می‌کنند.

او گفته که از ممنوعیت سقط جنین حمایت می‌کند مگر در مواردی مانند "تجاوز، زنای با محارم و مسائل خطرآفرین برای سلامت مادر". او همچنین گفته که مخالف استفاده از "مدیکید" (برنامه بهداشتی برای خانواده‌ها و افراد با درآمد کم) برای پرداخت هزینه سقط جنین زنان کم‌درآمد است، و به خاطر تسلط جمهوریخواه‌ها بر کنگره می‌خواهد قوانین مربوطه را اصلاح کند.

در آمریکا بیشتر موارد سقط جنین در کلینیک‌های تخصصی صورت می‌گیرد و "فدراسیون فرزندپروری تنظیم‌شده" یکی از بزرگترین ارائه‌دهندگان این خدمات است. این فدراسیون برای زنان آمریکایی خدمات سلامت تولید مثل - از جمله پیشگیری از بارداری - فراهم می‌کند و آقای ترامپ قول داده بودجه‌اش را قطع کند.

ولی این فدراسیون وعده داده که فعالیت‌های حدود ۶۵۰ مرکز بهداشتی وابسته به آن در سراسر کشور ادامه پیدا خواهد کرد. در پیامی که در توییتر این فدراسیون منتشر شده می‌خوانیم: "فرزندپروری تنظیم‌شده ۱۰۰ سال پیش کارش را آغاز کرد. واضح است که هرگز کوتاه نخواهیم آمد و دست از مراقبت از بیمارانمان نخواهیم کشید."

حق نشر عکس Science Photo Library

چه بر سر قانون مراقبت مقرون‌به‌صرفه خواهد آمد؟

دونالد ترامپ به وضوح اعلام کرده که لغو قانون "اوباما کر" یکی از اولویت‌های نخست او خواهد بود و می‌خواهد "خیلی خیلی سریع" آن را دور بیاندازد. اگرچه او پس از پیروزی در انتخابات و به دنبال دیدار با اوباما گفته است حفظ بخش های کلیدی برنامه نظام بهداشتی باراک اوباما را رد نمی‌کند.

کارشناسان می‌گویند که او برای لغو کامل این قانون به ۶۰ رای موافق در سنا نیاز دارد تا مانع اطاله‌بررسی از طرف دموکرات‌ها شود. ولی او تنها ۵۱ رای دارد. اما جمهوریخواه‌ها می‌توانند با استفاده از اکثریت ساده خود در سنا قانونی تصویب کنند که تنها به مخارج این طرح بستگی داشته باشد. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بعضی از تمهیدات مالیاتی را لغو کنند؛ از جمله معافیت‌های مالیاتی خانواده‌های کم‌درآمد و میان‌درآمد که به آن‌ها اجازه می‌دهد بیمه درمانی تهیه کنند یا افزایش‌های مالیاتی که برای تهیه مخارج این برنامه در نظر گرفته شده بود. آن‌ها در ژانویه ۲۰۱۶ در انجام این کار موفق شدند، ولی باراک اوباما قانون تصویبی سنا را وتو کرد. در این قانون یک دوره انتقالی دو ساله در نظر گرفته شده بود. اما اگر جمهوریخواه‌ها بتوانند این برنامه را متوقف کنند، باید بر سر برنامه‌ای جایگزین به توافق برسند و آن را تصویب کنند.

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند آقای ترامپ می‌تواند کارهای دیگری هم برای تضیف این برنامه بکند؛ مانند باز پس گرفتن اعتراض آقای اوباما به رای دادگاهی که در این رابطه صادر شده بود.

حق نشر عکس AFP

آیا ازدواج همجنسگرایان همچنان تایید و به رسمیت شناخته خواهد شد؟

دونالد ترامپ در مصاحبه‌های مختلفی که در سال‌های گذشته کرده، گفته است که مخالف ازدواج همجنسگرایان است ولی در عین حال گفته که یک بار در مراسم ازدواج یک زوج همجنسگرا حضور داشته است.

او می‌گوید نباید به این مساله در سطح ملی رسیدگی کرد و باید به ایالات واگذار شود و از رای دیوان عالی ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ که به قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در سطح کشور منجر شد گله کرده. به نظر می‌رسید که بعد از اعلام این رای او پذیرفته که دیگر بحثی نمانده و این‌طور نشان می‌داد که از تلاش‌ها برای لغو این حکم حمایت نخواهد کرد.

ولی او در ابتدای امسال به شبکه خبری فاکس گفت که "شدیدا در نظر دارد" قضاتی را به دیوان عالی منصوب کند که با این حکم مخالفت دارند.

البته این مساله در اولویت‌های او نیست. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، هم به شدت مخالف ازدواج همجنسگرایان است.

حق نشر عکس Reuters

پرونده‌هایی که علیه آقای ترامپ در دادگاه جریان دارد چه می‌شود؟

حتی با استانداردهای رایج در بین میلیاردرها، دونالد ترامپ به طور غیرمعمولی اهل منازعه است و کارش هزاران بار به دادگاه کشیده، چه به عنوان شاکی و چه به عنوان متهم.

به گفته روزنامه یواس‌ای تودی، رئیس‌جمهور منتخب در حال حاضر با ۷۵ شکایت مختلف روبه‌رو است.

از همه مهمتر - و احتمالا از همه شرم‌آورتر برای رهبر جدید - چند پرونده‌ای است که در رابطه با دانشگاه تعطیل شده ترامپ به دادگاه کشیده شده است. شاکیان این پرونده‌ها دانشجویانی هستند که می‌گویند ده‌ها هزار دلار خرج کلاس‌هایی کرده بودند که قرار بوده اسرار موفقیت در بازار را به آن‌ها بیاموزد ولی چیزی در این باره به آن‌ها یاد داده نشده است. آقای ترامپ این ادعاها را رد می‌کند.

از آنجایی که این پرونده‌ها پیش از رسیدن او به ریاست‌جمهوری به دادگاه فرستاده شده بودند، او از هیچگونه مصونیتی برخوردار نیست و باید در صورت لزوم در دادگاه حاضر شود.

آیا من به عنوان یک مسلمان می‌توانم همچنان به آمریکا سفر کنم؟

بعد از واقعه سن برناردینو در ایالت کالیفورنیا که سال گذشته به مرگ ۱۴ نفر منجر شد، آقای ترامپ با صدور یک اطلاعیه مطبوعاتی خواستار "ممنوعیت تمام و کمال" ورود مسلمانان به آمریکا شد - "تا وقتی که نمایندگان سیاسی ما در این کشور بفهمند چه خبر است."

این حرف در گوشه و کنار دنیا با محکومیت روبه‌رو شد و حتی مایک پنس، معاون انتخابی رئیس‌جمهور، هم گفت که این حرف "زشت و مغایر قانون اساسی" است و آن را محکوم کرد.

البته به نظر می‌رسد که شاید آقای ترامپ طی ماه‌های گذشته این برنامه را کنار گذاشته باشد. آقای پنس در ماه اکتبر گفت که دیگر با این ممنوعیت پیشنهادی مخالف نیست "چون آقای ترامپ در حال حاضر چنین موضعی ندارد".

به نظر می‌رسد که صفحه مربوط به این برنامه بعد از انتخابات از وبسایت او حذف شده بود و آدرس اینترنتی آن شما را مجددا به صفحه نخست وبسایت می‌برد. این واقعه باعث بروز حدس و گمان درباره منتفی شدن این پیشنهاد شد، ولی صفحه بعدا دوباره در وبسایت قرار گرفت و تیم انتخاباتی آقای ترامپ به روزنامه واشینگتن پست گفت که اشتباهی حذف شده بوده.

حق نشر عکس PA

آقای ترامپ تا چه اندازه می‌تواند توافقات مربوط به تغییرات اقلیمی را منتفی کند؟

آقای ترامپ نسبت به زیرساخت‌های علمی تغییرات اقلیمی ابراز تردید کرده و می‌خواهد ایالات متحده را از قرارداد پاریس خارج کند. او می‌گوید این قرارداد برای "شرکت‌های آمریکایی بد است" و به "بوروکرات‌های خارجی اجازه می‌دهد تا میزان انرژی مصرفی ما را مشخص کنند".

او در سال ۲۰۱۲ در توییتر مدعی شده بود که ایده تغییرات اقلیمی ساخته چینی‌ها است تا از این طریق قدرت رقابت تولیدات آمریکایی را کاهش دهند. ولی در ماه ژانویه گفت که این حرف شوخی بوده.

اما قرارداد پاریس حالا تصویب شده و بخشی از قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود. با این‌که آقای ترامپ احتمالا می‌تواند حمایت سیاسی لازم برای خروج از این قرارداد را جلب کند، روند رسمی این کار چهار سال طول خواهد کشید.

فرستادگان ۲۰۰ کشور به مذاکرات اقلیمی سازمان ملل که بعد از انتخابات در مراکش برگزار شد اعلام کرده‌اند که بدون آمریکا هم به مفاد قرارداد پاریس عمل خواهند کرد.

آیا ترامپ باعث تضعیف ناتو خواهد شد؟

سیاست خارجی آقای ترامپ که تحت عنوان "اول آمریکا" ارائه شده می‌گوید که اولویت همیشه با منافع آمریکا خواهد بود، و متحدان خارجی باید سهم بیشتری در تامین مخارج عملیات‌های نظامی و طرح‌های دفاعی داشته باشند.

آقای ترامپ مشخصا اعلام کرده که می‌خواهد نقش ایالات متحده در پیمان ناتو را مورد بازبینی قرار دهد.

او در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز در ماه ژوئیه گفت که اعضای ناتو تنها در صورتی می‌توانند از ما برای مقابله با حمله روسیه انتظار کمک داشته باشند که "ابتدا به تعهداتشان نسبت به ما عمل کنند". چنین موضعی آشکارا با اصل دفاع متقابل پیمان ناتو در تضاد است.

بعد از پیروزی آقای ترامپ در انتخابات، رهبران اروپایی از او خواسته‌اند تا درباره موضع خود توضیحات بیشتری بدهد. از طرف دیگر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، به او یادآوری کرده که الزامات این معاهده "مطلقا بلاشرط" است.

در حال حاضر معلوم نیست که امکان مصالحه وجود دارد یا نه.

آیا ترامپ به کره شمالی حمله خواهد کرد؟

خیلی از ابعاد سیاست خارجی آقای ترامپ همچنان نامشخص است.

او در ماه مه گفت که ممکن است مستقیما با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای توقف بر سر برنامه هسته‌ای این کشور مذاکره کند. این کار تغییری عمده در سیاست ایالات متحده در قبال این کشور خواهد بود. او گفت "با او مذاکره خواهم کرد، من هیچ مشکلی برای مذاکره با او ندارم".

پیونگ‌یانگ هم از او حمایت کرد و گفت او "سیاستمداری خردمند" و "نامزدی دوراندیش" است و از صحبت‌های او مبنی بر لزوم کره جنوبی به پرداخت مخارج نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور ابراز خشنودی کرد.

ولی کره شمالی بعد از انتخابات مشخصا اعلام کرده که قصد ندارد سلاح‌های هسته‌ای خود را نابود کند.

گراهام الیسون، یکی از کارشناسان اصلی در زمینه جلوگیری از پخش سلاح‌های هسته‌ای، در روزهای اخیر به این موضوع اشاره کرده و گفته: "یکی از مشکلات اصلی آقای ترامپ این است که به نظر نمی‌رسد توجهی به تهدیدات احتمالی کره شمالی کرده باشد. فرمانده کل تنها کسی است که می‌تواند مانع نابودی کامل ما بشود. ما راستش نمی‌دانیم که او قرار است بی‌پروا عمل کند، یا بی‌صبر باشد یا اصلا با مساله آشنا است یا نه."

آقای ترامپ در عین حال گفته که مخالفتی با ساخت سلاح اتمی توسط ژاپن و کره جنوبی برای محافظت از خود در برابر کره شمالی و چین ندارد.

آیا تعداد آمریکایی‌هایی که به کانادا مهاجرت می‌کنند بیشتر خواهد شد؟

وقتی خبر پیروزی دونالد ترامپ اعلام شد، وبسایت اداره مهاجرت کانادا به خاطر فشار بیش از حد معمول کاربران از دسترسی خارج شد. در عین حال تعداد کاربرانی که به وبسایت اداره مهاجرت نیوزیلند سر زده بودند هم به شدت افزایش پیدا کرد و "مهاجرت به استرالیا" به یکی از موارد اصلی جست‌وجو در گوگل تبدیل شد.

در این مرحله نمی‌توان گفت که آیا این افزایش علاقه در بین شهروندان آمریکایی واقعا به مهاجرت به کانادا یا جاهای دیگر منجر خواهد شد یا نه.

اما با این‌که مسافرت به کانادا برای خیلی از آمریکایی‌ها کار ساده‌ای است، مهاجرت دائم مساله دیگری است. کانادا چند برنامه مهاجرتی مختلف دارد و هر یک نیازهای خودش را دارد. به گفته وکلای مهاجرتی، داشتن توانایی‌های خاص یا اشتغال در زمینه‌ای مشخص، پیوستن به اقوام نزدیک مقیم کانادا، یا درخواست پناهندگی سیاسی سه راه اصلی برای رفتن به کانادا است.

ولی دیگران به شدت از وجوه مختلفی مانند ملیت، سن، توانایی زبانی، سطح آموزش و سابقه کاری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

عریضه‌ای که برای ممنوع کردن ورود دونالد ترامپ تسلیم پارلمان بریتانیا شده بود چه می‌شود؟

این عریضه در سال ۲۰۱۵ تنظیم شده بود و خواستار "ممنوعیت ورود دونالد ترامپ به بریتانیا" به خاطر نفرت‌پراکنی شده بود. این کار واکنشی به بعضی از سخنان آقای ترامپ بود که مخصوصا مسلمانان را هدف گرفته بود.

بیش از نیم میلیون نفر این عریضه را امضا کرده‌اند و در ژانویه ۲۰۱۶ در پارلمان به بحث گذاشته شد. ترزا می، نخست‌وزیر فعلی بریتانیا، که در آن زمان وزیر کشور بود، سخنان جنجالی آقای ترامپ را محکوم کرد ولی با درخواست ممنوعیت ورود او به کشور مخالفت کرد.

پارلمان هم تنها بر سر این موضوع بحث کرد و آن را به رای نگذاشت، برای همین خودش مستقیما وارد عمل نخواهد شد.