رینس پریبس رئیس دفتر ترامپ شد

رینس پریبس تنها کسی بود که بامداد چهارشنبه به هنگام سخنرانی پیروزی دونالد ترامپ، از سوی رئیس جمهوری منتخب به پشت تریبون خوانده شد حق نشر عکس Reuters
Image caption رینس پریبس تنها کسی بود که بامداد چهارشنبه به هنگام سخنرانی پیروزی دونالد ترامپ، از سوی او به پشت تریبون خوانده شد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، امروز رینس پریبس، دبیر کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه را به عنوان رئیس دفتر خود برگزید. سمت رئیس دفتری در آمریکا دارای بالاترین مقام کارمندی در کاخ‌سفید است و علاوه بر انتخاب و کنترل ساختار اداری کاخ‌سفید و تمامی ارتباطات، ملاقات و مکاتبات رئیس‌جمهور، او رابط اصلی میان نهاد ریاست جمهوری و کنگره هم محسوب می‌شود.

رینس پریبس، ۴۴ ساله، روابط بسیار خوبی با پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان دارد؛ کسی که با دونالد ترامپ بر سر بسیاری از شعارهای انتخاباتی او اختلاف داشت اما به عنوان رهبر حزب جمهوری‌خواه از نامزدی آقای ترامپ حمایت کرد.

همزمان، آقای ترامپ روز یکشنبه (۱۳ نوامبر - ۲۲ آبان) استیون بَنِن را به عنوان مشاور اصلی خود معرفی کرد.

هر دو نفر، در کارزار انتخاباتی آقای ترامپ که به پیروزی او بر هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها، انجامید نقش محوری داشتند.

آقای بنن همین چند ماه پیش از پست خود به عنوان مدیر اجرایی رسانه محافظه‌کار برایبارت استعفا کرد تا مدیر ستاد دونالد ترامپ شود.

آقای ترامپ که روز بیستم ژانویه آینده ریاست کاخ‌سفید را از باراک اوباما تحویل می‌گیرد در چند روز گذشته مشغول رایزنی و انتخاب کابینه خود بوده است.

او امروز در نخستین مصاحبه تلویزیونی خود با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی‌بی‌اس یک بار دیگر بر سیاست خود برای اخراج مهاجران غیرقانونی از خاک آمریکا تاکید کرد.

او تاکید کرد که تکلیف هشت میلیون مهاجر غیرقانونی دیگر وقتی مشخص می‌شود که مرز آمریکا و مکزیک بسته شده باشد.

کشیدن دیواری میان مکزیک و ایالات متحده آمریکا از وعده‌های جنجالی آقای ترامپ در مبارزات انتخاباتی بود.

بیشتر بخوانید:

ترامپ می‌گوید که سه میلیون مهاجر غیرقانونی را اخراج می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ امروز در بیانیه‌ای گفت از این که می تواند اعضای تیم انتخاباتی‌اش را به کاخ‌سفید ببرد بسیار خرسند است

آقای پریبس، ۴۴ ساله، که از او به عنوان جوانی کم‌رو یاد می‌شود، نقشی کلیدی در حفظ ارتباط میان کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و دفتر پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان و رهبر حزب جمهوری‌خواه داشت و انتظار می‌رود با انتخاب او به عنوان رئیس دفتر آقای ترامپ هم اصلی‌ترین چهره میان این دو نهاد اصلی قدرت در آمریکا شود.

رینس پریبس وکالت خوانده و اهل ایالت ویسکانسن است. او در اوج‌گیری جمهوری‌خواهان برجسته‌ای چون پل رایان و اسکات واکر، فرماندار ویسکانسن هم نقش داشته است.

آقای پریبس از سال ۲۰۱۱ به عنوان سخنگوی حزب جمهوری‌خواه و رئیس جمع‌آوری کمک‌های مالی این حزب فعالیت می‌کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای بنن همین چند ماه پیش از پست مدیر اجرایی رسانه محافظه‌کار برایبارت استعفا کرد تا رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ شود

استیون بنن، که اکنون مشاور اصلی دونالد ترامپ شده در هنگام کارزار انتخاباتی، نقشی محوری در ارایه چهره اقتصادی موفق از آقای ترامپ داشت.

شبکه خبری برایبارت که آقای بنن مدیرعامل او بود محافظه‌کارترین رسانه‌های آمریکا شناخته می‌شود.

با وجود این، نخستین چالش بزرگ بر سر راه دونالد ترامپ ترمیم رابطه آسیب دیده او با بخش مهمی از اعضای بلندمرتبه حزب جمهوری‌خواه است که در یک سال ونیم گذشته بارها با آقای ترامپ مخالفت کرده‌اند.

با به قدرت رسیدن آقای ترامپ، اکنون کاخ‌سفید و هر دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان قرار گرفته است.

مطالب مرتبط