نخست وزیر مالت: رهبران اروپا درباره شرایط برگزیت بلوف نمی‌زنند

جوزف موسکات
توضیح تصویر،

جوزف موسکات در گفتگو با کاتیا ادلر، خبرنگار بی‎بی‎سی

جوزف موسکات، نخست‌وزیر مالت گفت که سران اروپایی درباره شرایط برگزیت "بلوف نمی زنند." او گفت که بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا و در صورت برداشتن آزادی رفت و آمد کارگران، از دسترسی به بازار واحد باز خواهد ماند.

آقای موسکات که کشورش در ژانویه سال آینده ریاست ادواری اتحادیه اروپا را در دست می‌گیرد، در این مورد به بی‌بی‌سی گفت: "این دیدگاه واقعی ماست و به نظر من تغییری نخواهد کرد."

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته است که روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا را از ماه مارس شروع خواهد کرد.

اما آقای موسکات می‎گوید مذاکرات در مورد جزییات "روابط جدید" با بریتانیا ممکن است با تاخیر مواجه شود.

طی ماه‎های اخیر اختلاف نظرهای شدید در مورد شرایط برگزیت به بحث‎های زیادی در بین بعضی از اعضای کابینه بریتانیا دامن زده است. بسیاری حامی "برگزیت نرم" با هدف حفظ روابط با اتحادیه اروپا هستند.

این در حالی است که بعضی دیگر حامی "برگزیت سخت" هستند که در صورت وقوع آن بریتانیا کنترل شدیدی را برای مهاجرت اعمال خواهد کرد و در مقابل اتحادیه اروپا نیز اجازه دسترسی آزادانه بریتانیا به بازارهای خود را نخواهد داد.

اما آقای موسکات گفته است بعد از آنکه خانم می ماده ۵۰ معاهده لیسبون را فعال کرد، بریتانیا و اتحادیه اروپا نخست باید بر سر جزییات دیگر به توافق برسند.

او از جمله این موارد مبلغی را نام برد که بریتانیا باید قبل از خروج از اتحادیه اروپا بپردازد.

روشن شدن تکلیف مرز خاکی مشترک با جمهوری ایرلند، یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین مسائل امنیتی از دیگر مواردی بود که به نظر آقای موسکات باید پیش از هر چیز در مورد آن با بریتانیا به توافق رسید.