مجلس عراق نیروهای حشد شعبی را به رسمیت شناخت

نیروهای حشد شعبی
توضیح تصویر،

نیروهای حشد شعبی در جنوب موصل

مجلس عراق قانونی را تصویب کرده که نیروهای شبه‌نظامی حشد شعبی (بسیج مردمی) را در این کشور به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق به رسمیت می‌شناسد.

این طرح که از مدت‌ها پیش در دستور کار مجلس عراق بود با وجود انتقادهای شدید نمایندگان سنی تصویب شد که بسیاری از آنها جلسه رای‌گیری را تحریم کردند. آنها از نفوذ بیش از حد نیروهای عمدتا شیعه حشد شعبی نگران هستند.

شبه‌نظامیان حشد شعبی که در کنار نیروهای ارتش عراق می‌جنگند، از نیروهای اصلی در مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند.

بر اساس مصوبه تازه مجلس عراق شبه‌نظامیان حشد شعبی با پیوستن به نیروهای نظامی و امنیتی تحت نظر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق فعالیت خواهند کرد.

به گزارش رسانه‌های عربی حیدر عبادی، نخست وزیر عراق خواهان بررسی بیشتر این طرح در مجلس و ارجاع آن به شورای وزیران پیش از به رای گذاشتن آن شده بود.

ائتلاف گروه‌های سنی در مجلس عراق هم هشدار داده بودند که چنین قانونی در شکل فعلی آن ضربه بزرگی به تلاش‌ها برای رسیدن به وفاق ملی میان گروه‌های مختلف مذهبی و سیاسی خواهد بود.

بنا بر گزارش‌ها مصوبه مجلس عراق می‌گوید نیروهای حشد شعبی نباید هیچ گونه وابستگی به گروه‌های سیاسی و اجتماعی داشته باشند.

نیورهای حشد شعبی یا بسیج مردمی عراق در تابستان سال ۲۰۱۴ و بعد از پیشروی غافلگیرکننده نیروهای داعش در این کشور در پاسخ به فراخوان آیت‌الله علی سیستانی، مرجع شیعیان در عراق تشکیل شد.

این شبه‌نظامیان که اکنون یکی از نیروهای اصلی حاضر در عملیات موصل هستند، پیش ازاین به رفتاریهای خشونت آمیز علیه سنی‌ها در مناطق درگیری متهم شده‌ند.

از جمله رئیس جمهور عراق بعد از عملیات فلوجه نیروهای شیعه حشد شعبی را به آزار و اذیت ساکنان سنی آن شهر متهم کرد.

+بیشتر بخوانید: دولت عراق درباره ادعای شکنجه شهروندان فلوجه به دست شبه‌نظامیان شیعه تحقیق می‌کند