سازمان ملل: هزاران مسلمان روهینگیایی به بنگلادش فرار کرده‌اند

نیروهای میانمار
توضیح تصویر،

عملیات نیروهای امنیتی در ماه اکتبر شروع شد و هنوز ادامه دارد

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که در چند هفته گذشته دستکم ۱۰ هزار نفر از اقلیت مسلمانان روهینگیا از میانمار (برمه) فرار کرده و به بنگلادش رفته‌اند.

این افراد پس از عملیات سنگین ارتش میانمار علیه "ستیزه‌جویان" در این منطقه از محل زندگی خود آواره شده‌اند.

به گفته یکی از سخنگویان این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، این آمار دقیق نیست و احتمال افزایش آن می‌رود.

براساس گزارشها، نیروهای امنیتی بنگلادش تعدادی از این مسلمانان روهینگیا را که سوار برقایق قصد ورود به بنگلادش داشته‌اند، مجبور به بازگشت کرده‌اند؛ اگرچه مقامات بنگلادشی براین عقیده‌اند که درحال حاضر تعداد زیادی از این آوارگان به صورت غیرقانونی در کشور هستند.

پیشتر جان مک‌کیسیک، از مقامات ارشد آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد به بی بی سی گفته بود که نیروهای مسلح در ایالت راخین دست به کشتار مسلمانان زده و بسیاری از ساکنان این ایالت را وادار به فرار به بنگلادش کرده‌اند.

آقای مک‌کیسیک گفت که ارتش میانمار و نیروهای پلیس مرزبانی بعد از حمله نهم اکتبر که موجب کشته شدن ۹ پلیس مرزبان شد، به "مجازات دسته‎جمعی اقلیت روهینگیا" مبادرت ورزیده‌اند.

او به بی‎بی‎سی گفت: "نیروهای امنیتی مردهای روهینگیا را هدف کشتار و تیراندازی قرار داده، گلوی کودکان را بریده، به زنان تجاوز کرده و خانه‎هایشان را به آتش کشیده و غارت کرده و آنها را مجبور به فرار و عبور از رودخانه به سوی بنگلادش کرده‎اند."

اما دولت میانمار گزارش‎ها مبنی بر ارتکاب این جنایات به دست نیروهای ارتشی را انکار کرده و می‌گوید که روهینگیاها خود خانه‎هایشان را در ایالت شمالی راخین، به آتش می‌کشند تا توجه جهانیان را جلب کنند.

بی‌بی‌سی هنوز نتوانسته است به طور مستقل رویدادهای داخلی این ایالت را تایید کند زیرا خبرنگاران بین‎المللی و نیروهای امداد و نجات از ورود به این منطقه منع شده‎اند.